תוכן מקודם

צילומים: מודיעינט, depositphotos

גילה פרץ, תושבת מודיעין כבר 19 שנה, היא יועצת מומחית לתאומים ושלישיות בתחום של שינה, הדרכת הורים והתפתחות תינוקות.

איך התחלת את דרכך המקצועית בתחום?

"זו בעצם הקריירה השנייה שלי, לפני כן עבדתי במוסד בנקאי ובאיזשהו שלב החלטתי ללכת אחרי הלב, והורות זה תחום שמאוד ריתק אותי"

"החשיפה שלי לתחום ההורות לתאומים מגיעה מתוך הניסיון הפרטי שלי, אני עצמי אם לתאומים שהם היום כבר בני 19. הייתה לי התמודדות רבה עם העניין כיוון שלקח לי הרבה זמן להרות, וכשהגיע הרגע המאושר הזה, קיבלתי זוג תאומים מקסימים."

"כשאני גידלתי את התאומים שלי לפני 19 שנה, זו הייתה תקופה אחרת, לא היה פייסבוק, לא היו פורומים, לא היה עם מי להתייעץ. הורות לתאומים היא הרבה פעמים הורות בודדה כי בד"כ אנחנו לומדים איך להיות הורים מהבית שגדלנו בו ומהסביבה שלנו, אבל כיוון שאת רובנו לא גידלו כילדים תאומים והורים לתאומים לא מוקפים לרוב בעוד הרבה הורים לתאומים כמותם מסביבם, אין להם עם מי להתייעץ. גם ספרות בנושא אין הרבה. ההתמודדות האישית שלי בנושא הביאה אותי להבנה שלהורים לתאומים יש צרכים שונים. נכון שהיום אפשר להתייעץ בפורומים ובפייסבוק ולקבל עצות מהורים אחרים, אבל הרבה פעמים יש דעות סותרות וזה יכול לגרום לבלבול. הכניסה שלי לתחום הייתה מתוך מטרה ללוות את ההורים ולמצוא יחד איתם את הקול שלהם, את האג'נדה שלהם בתוך ההורות ולכוון אותם לשם".

"היום אני מרגישה שאני נמצאת במקום שלי ועוסקת בייעוד שלי. אני מאוד אוהבת את המקצוע ומאוד אוהבת לקדם את ההורים, ויש לי המון סיפוק מהעבודה. אני מגיעה המון פעמים למשפחות ונתקלת בהורים מאוד עייפים, מותשים, שנתקלים בדילמות רבות, לפעמים גם חלוקים בדעותיהם לגבי איך לטפל בנושא מסויים, ובסוף התהליך שהם עושים איתי הם מרגישים שהם מנהלים את ההורות שלהם ולא ההורות מנהלת אותם".

באיזה תחום ניתן להתייעץ איתך?

"אני נותנת מענה שאני קוראת לו מענה של 360 מעלות. זה אומר שאני יודעת לתת מענה, הדרכה ופתרונות להורים גם בנושא של גידול תאומים בכל הקשור במהלך היום, דילמות התפתחותיות וחינוכיות, וגם בנושא שינה וכל מה שקשור ללילה. זה מענה שמקיף את כל הדילמות שיש להורים בגידול של הילדים שלהם".

רק לתאומים?

"אני כמובן מדריכה גם הורים שמגדלים ילדים יחידאים, אך אני מתמחה בתאומים. באופן טבעי הורות לתאומים היא הרבה יותר מורכבת, נתקלים בה במצבים יותר מורכבים ואני רוצה לתת מענה יותר מדוייק וספציפי לצרכים שלהם. כשמגדלים 2 תינוקות בו זמנית זה יוצר מצבים שהורים המגדלים ילד יחידאי לא נתקלים בהם. לכן גם הרבה פעמים הורים לתאומים שנעזרים באנשי מקצוע שאין להם התמחות בתאומים מרגישים שלא כל כך מבינים אותם, לא מבינים את הצרכים שלהם עד הסוף, ופה נכנסת המומחיות שלי, אני מביאה למעשה את הכלים שיש לי בגידול תאומים ונותנת מענה והדרכות הרבה יותר ממוקדות, ספציפיות ונכונות להורים לתאומים".

מאיזה גיל מתחילים?

"אני מתחילה לעבוד עם הורים כבר משלב ההריון. אני מקיימת הדרכות לזוגות שמצפים לתאומים, יש לי סדנאות ייחודיות לנושא הזה. בהורות לתאומים נתקלים במצבים שחייבים לדעת איך לנהל אותם, למשל איך להרדים שני תינוקות עייפים בו זמנית, איך להאכיל בו זמנית שני תינוקות רעבים ובוכים ועוד ועוד. הורים עלולים להרגיש שהם נמצאים במצוקה מאוד גדולה, גם נפשית וגם פיזית, לכן אני עושה את ההדרכות האלה עוד משלב ההריון ונותנת להם את כל האינפורמציה שהם צריכים.

לאחר מכן אני עושה הדרכות להורים טריים, זה השלב הטיפולי ופה נמצא הקושי הגדול יותר, איך לטפל בשני תינוקות באותו זמן. מה שבדרך כלל הורה יכול לעשות עם תינוק אחד, יכול להיות מאוד מאתגר עם שני תינוקות, יש מחסור בזוגות ידיים מטפלות".

איך מתנהל התהליך? האם את מלווה אישית כל משפחה?

"זה תלוי באיזה תחום. כל תהליך מתנהל אחרת. כשמדובר על ייעוץ שינה אני נכנסת למשפחה ומלווה באופן אישי ופרטני. אני בודקת מה הבעיה, בונה להם תכנית עבודה ספציפית שמותאמת באופן אישי לאותה משפחה, ואני מלווה את התהליך מתחילתו ועד סופו, כאשר בסוף הדרך למעשה אנחנו מביאים את ההורים למצב שהם ילמדו את התינוקות שלהם להירדם באופן עצמאי ולישון לילה שלם. זה משפר את החיים בצורה מאוד משמעותית בכל התחומים. וכשמדובר על הדרכת הורים, הדרך היא שונה. אני מקיימת מפגשים פרטניים לפי הצורך, שם מדברים על הדילמות הטיפוליות והחינוכיות וגם מקיימת סדנאות בנושא , וכמו שאמרתי – אני מתחילה את זה עוד משלב ההריון."

יש ביקוש למקצוע הזה בסביבתנו? יש הרבה תאומים במודיעין?

" בכלל יש הרבה תינוקות במודיעין, ויש גם הרבה תאומים, אבל אני חושבת שיש פה קצת פחות מודעות לאפשרות לקבל שירותים והתייעצות בנושא הזה, ואני הייתי שמחה להביא את הבשורה להורים במודיעין – שיש להם את האפשרות לקבל שירותים שמותאמים להם באופן מאוד ספציפי."

במה מתרכזת ההדרכה להורים לתאומים שאת מעבירה?

"הדרכת ההורים לתאומים מתעסקת בדילמות חינוכיות שההורים לתאומים נתקלים בהן, למשל האינטראקציות בין הילדים, המריבות, לפעמים הורים מתקשים להתמודד עם המשחקים האלימים, חטיפות הצעצועים וקנאה שיש לעיתים בין התאומים. לפעמים יש להורים תחושה שאחד הילדים חזק יותר או דומיננטי יותר, אז איך מתמודדים עם מצב כזה? צריך להיזהר לא לצמצם כל אחד לתפקיד מסויים, לא לתייג. ישנם מושגים שקיימים רק בעולם התאומות כמו "נדנדה תאומית" "נפרדות", איך לגדל כל אחד כאינדיווידואל אבל לשמור על הקשר המיוחד שלהם כתאומים. כל אלו נושאים חשובים שאנחנו מתרכזים בהם."

ספרי על מקרה מיוחד שנתקלת בו –

"פעם הגיעה אליי משפחה עם תאומים בני כמעט שנתיים. הם נולדו פגים והייתה התמודדות מאוד לא פשוטה סביב הבריאות שלהם. כשאני הגעתי אליהם הם היו במצב של להרדים את התאומים בסלון על מזרנים יחד עם האמא, ההורים היו מחשיכים את הסלון בשעה שמונה והאמא הייתה נשכבת לידם וכך הם היו ישנים. כמובן שכל תנועה של מישהו הייתה מעירה את כולם, אם האמא הייתה צריכה לקום לשירותים אז הילדים היו מתעוררים, והאבא בכלל היה לבדו בחדר אחר. בניתי להם תכנית, ובעזרת הליווי והתמיכה שלי הם הגיעו למצב שהילדים למדו לישון במיטה שלהם, להכנס לשעת לילה בשעות שמתאימות לגיל שלהם, לשחרר את ההורים לפעילויות הפרטיות שלהם ולישון גם הם. זה אחד מיני הרבה הרבה סיפורים שיש לי. הורים לתאומים הרבה פעמים, בגלל המצוקה שהמצב הזה יוצר מגיעים לפתרונות מאוד יצירתיים- אבל לא במובן החיובי, מרדימים בכל מיני מקומות ובכל מיני דרכים, התחושה היא שלכל המשפחה אין שינה טובה ואף הזוגיות לפעמים נפגעת. לכן, חשוב לפנות לעזרה ולקבל הדרכה ותמיכה."

האם יש לך הסמכה מיוחדת?

"למדתי המון. אני יועצת שינה ומאמנת שינה בכירה. למדתי ייעוץ שינה בשיטת "לילה טוב". למדתי הדרכת הורים לתאומים בשיטת הורים במשפחה אצל ורד בן פורת. למדתי ליווי התפתחותי במכון וינגייט, עיסוי תינוקות, הדרכת אמהות אחרי לידה והנחיית מעגלי אמהות, כך שיש לי ארגז כלים מאוד מגוון ונרחב".

נראה שאת גם פעילה מאוד ברשת החברתית –

" אני מנהלת קבוצת פייסבוק שנקראת "לחזור לישון" וגם קבוצה מקומית נקראת "הורים לתאומים ושלישיות ממודיעין והסביבה", אני מזמינה הורים להצטרף ולקבל אפשרות לקבל מענה בכל נושא שמאתגר אותם וגם להכיר הורים נוספים בעיר שהם הורים לתאומים או שלישיות, ולקבל תמיכה."

עצת זהב –

"העצה שלי היא שכל אחד ינסה לגבש לעצמו מהי האג'נדה ההורית שלו, ללכת עם האינטואיציה ולהאמין בעצמו כהורה. אם יש צורך להתייעץ אז לבחור איש מקצוע שאתם מתחברים לאג'נדה שלו ובאמצעותו להתחבר להורות שלכם".

 

לפרטים נוספים לחצו כאן