"בעידן הטכנולוגי של היום הילדים וההורים מוקפים בהרבה מסכים. בעקבות זאת הם לא מצליחים לדחות סיפוקים, ומאוד קשה להם להתמודד עם דחיית סיפוקים. הילדים כבר לא יודעים להשתעמם, וכל הזמן מצפים שיבדרו אותם או פשוט צופים במסכים. אי דחיית הסיפוקים גורמת לילדים ולנו להיות עצבניים ולפריצת הגבולות שלנו. בעקבות זאת, הילד מקבל מהוריו כל מה שהוא רוצה, יותר קשה לו לדחות סיפוקים, וכתוצאה מכך הוא מתחצף להוריו ולמוריו" - כך אומרות נעה שהם וניבה בורוש, שפתחו לאחרונה במודיעין את המרכז לטיפולים רגשיים, הנותן טיפול מקיף לכל המשפחה – כולל טיפול זוגי, הדרכת הורים וטיפולים רגשיים לילדים המותאמים אישית לכל מטופל.

שתיהן מגלות כי בדחיית סיפוקים אצל ילדים ניתן לטפל בעזרת בעלי חיים, בטיפול הכולל ניקוי כלובים של בעלי חיים המשתתפים בטיפול. פעמים רבות הן מלמדות את הילדים שצריך לנקות את כלובי בעלי החיים – "גם אם זה משעמם או מגעיל אותנו, ומלמדות את הילדים שגם אם זה לא קל לנו לדבר על נושא מסוים, צריכים לעשות את זה. לפעמים ילדים אומרים לנו: 'משעמם לי', למרות שהפירוש הנכון הוא: 'קשה לי'. וכאשר אנו מבררות עם הורי הילדים כיצד מעסיק הילד את עצמו, הם משיבים: 'עם טאבלט, סמרטפון או מחשב'".

המרכז לטיפולים רגשיים נותן מענה כולל ברמה איכותית ובמחירים הוגנים לצרכים השונים של תושבי מודיעין והסביבה, ומועבר בו מגוון טיפולים: טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) למבוגרים, לילדים ולבני נוער, הדרכת הורים, טיפול בעזרת בעלי חיים, אבחון דידקטי, הוראה מתקנת, וקבוצות להעצמה נשית ולנושאים נוספים – בהתאם לצרכים. המרכז נמצא במקום מרכזי במודיעין, בסמוך לתחבורה ציבורית ולתחנת הרכבת מודיעין מרכז. המקום מרווח וכולל שישה חדרי טיפול, בהם מתקיימים טיפולים במקביל – כולל חדר לטיפול בעזרת בעלי חיים, חדר להוראה מתקנת, שלושה חדרי טיפול רגילים, וחדר גדול יותר בו מתקיימים טיפול בדרמה ובתנועה.

במרכז נעשית התאמה בין המטפלים השונים המסייעים למשפחה, על מנת לחסוך להורים ולילדים ריצות ממאבחנים למטפלים. כל הדוחות של הטיפולים השונים מופיעים במרוכז בתיק המטופל במערכת הממוחשבת, ובהתאם לכך מקבלים המטפלים והמטפלות במרכז הדרכה כיצד לטפל בכל אחד ואחת מבני המשפחה. במרכז מועברים טיפולי קצרי טווח כמו: CBT או NLP – בהם מתייחסות המטפלות רק לנושא אחד  ומטפלות בו בעיקר בילדים ובבני נוער, וטיפולים ארוכי טווח כמו: פסיכודרמה, NLP וטיפול בעזרת בעלי חיים הנחשבים לדינמיים, לוקחים יותר זמן ומיועדים בעיקר לילדים, לבני נוער ולמתבגרים. טיפול זוגי וטיפול משפחתי מיועדים בעיקר למשפחה, ופסיכותרפיה גופנית מיועדת לכל הגילאים. את המרכז מלווה תזונאית המסייעת בכל הקשור לתזונה ורגש, נעשים בו אבחונים פסיכו-דידקטיים, ובקרוב תופעל בו הוראה מתקנת עם טיפול רגשי.

נושא חשוב בו מטפלות שהם ובורוש הוא אי הצבת גבולות לילדים. לדבריהן, בתרבות השפע של היום מאוד קשה להורים להציב גבולות, משום שהילדים רגילים היום לקבל הכל. שהם ובורוש: "לפעמים הילדים צריכים לדבר עם מישהו אחר – מבוגר שהוא דמות משמעותית כמו מטפלת – ולקבל ממנה תובנות ולא מההורה שקיים חשש ממנו. גם ההורים צריכים לקבל הדרכת הורים או הכוונה, וכך גם הילדים – ולא רק כאלה שנחשבים לבעייתיים".

ניבה בורוש, בת 58, היא מטפלת קוגניטיבית התנהגותית, מדריכת הורים בשיטת אדלר וגם בשיטת CBT, פסיכותרפיסטית ממוקדת טראומה, מנחת הורים, מטפלת בעזרת בעלי חיים, ומטפלת דיאדית – בה מטפלים בקשר בין ההורה לילד. היא בעלת תואר ראשון בחינוך ובספרות, תואר שני בפסיכולוגיה חינוכית יישומית, ונחשבת לאחת המטפלות הראשונות בישראל שכבר בתחילת שנות ה-2000 למדו טיפול בעזרת בעלי חיים ועסקו בתחום.  אחת ההתמחויות של בורוש היא בטיפול בטראומה באמצעות שיטת SEE FAR CBT"" ושיטת "CBT" המטפלות בהפרעות אצל מבוגרים, כולל טיפול בקלפי אימון ושמונה חוברות מיוחדות וספרי קריאה מיוחדים שמסייעים לילדים להתמודד עם חרדות. היא הדריכה מטפלת שעבדה עם אוכלוסייה בדואית בנגב אחרי מבצע "צוק איתן", לאחר שהתברר שאוכלוסייה זו סבלה מטראומות רבות בעקבות נפילות של טילים בשטחים פתוחים המאוכלסים על ידי בדואים.

בורוש נולדה בבת-ים ומעידה כי מאז שנולדה, בעלי החיים היו חלק בלתי נפרד מחייה ומחיי אמה: "תמיד היו אצלנו בבית בעלי חיים: תרנגולות, ארנבונים, דגים, כלבים, חתולים ואפילו עזים". היא עסקה בטיפול עם אוכלוסיות מגוונות כמו: מבוגרים הסובלים מבעיות נפשיות, בני נוער שסבלו מבעיות התמכרויות, בעיות נפשיות, בעיות משפחתיות, הפרעות קשב וריכוז ועוד – עם בעלי חיים ובלעדיהם.

נעה שהם, בת 36, נשואה ואם לשני ילדים, עוסקת מזה כעשר שנים בטיפול בעזרת בעלי חיים – חמש שנים כשכירה וחמש שנים כעצמאית. מאז הייתה ילדה גידלה שהם בביתה חתולי רחוב מהשכונה. שהם: "תמיד הייתה לי משיכה לחיות ואהבתי ללכת לקייטנות של בעלי חיים בגן החיות התנ"כי, כאשר משפחתי גרה בירושלים". היא שימשה מדריכה בבני עקיבא, למדה תואר ראשון במינהל עסקים ועבדה עם נערים בסיכון באילת, ותמיד סקרן אותה לטפל בבני אדם. לאחר שלמדה טיפול בעזרת בעלי חיים במכללת ספיר, היא למדה הדרכת הורים גם CBT – טיפול קוגניטיבי התנהגותי העובד על המחשבות של האדם ועל התנהגותו.

כשהיתה בכיתה ט' עברה עם משפחתה למודיעין, כשבעיר החדשה היו בקושי כמה כבישים סלולים, מרכז מסחרי קטן ואינספור אתרי בנייה. היא המשיכה ללמוד עוד כמה שנים בירושלים עד שנפתח במודיעין בית הספר עירוני א'. באותה שנה כבר הדריכה בסניף בני עקיבא בעיר, ודי חששה מההשתלבות בבית ספר חילוני, אך בסופו של דבר בית הוריה הפך לנקודת מפגש בין החילונים לדתיים. חיידק העשייה והתרומה לקהילה בער בקרבה וכבר כנערה ייצגה את בני עקיבא במועצת הנוער של מודיעין, ואף נבחרה לייצג את העיר החדשה מודיעין במועצת הנוער המחוזית. 

שהם מטפלת מזה שלוש וחצי שנים בעזרת בעלי חיים בכלא מגן, הנחשב לבית הסוהר היחיד בארץ לחולי נפש. "כשאני אומרת שאני עובדת בכלא, הרבה אנשים מרימים גבה. כשאני מגיעה להעביר שם טיפולים בעזרת בעלי חיים, אני לא רוצה לדעת על מה אנשים 'יושבים', ורוב הפעמים הסיבה לישיבה בכלא של האסיר עולה על ידו במהלך הטיפול".

בין סיפורי ההצלחה של שהם כמטפלת רגשית: ילדה בת תשע שהגיעה לטיפול בעזרת בעלי חיים, שבתחילתו פנתה בצורה אגרסיבית לבעלי החיים וכתוצאה מכך הם פחדו ממנה. "פיתחתי איתה שיחה על כך שהכלבה בודדה ואין לה חברים, ולאחר מכן הילדה אמר לאמה: 'אני לא אציק יותר לחברות שלי כי אחרת הן לא ירצו לשחק איתי יותר'. וזה קרה עוד לפני שהתחלנו לדבר עליה". במקרה אחר, נער שלא התמיד במסגרות לימודיות ובמקומות עבודה, הצליח להתמיד במפגשים הטיפוליים, והודות להם חווה תחושת הצלחה והחל להקשיב למבוגרים, שלפני כן היה מזלזל בהם.

שהם ובורוש מסבירות מדוע הקימו את מרכז הטיפולים הרגשיים במודיעין: "יש ביקוש מאוד גדול לטיפולים רגשיים באזור מודיעין, בו מתגוררות משפחות צעירות עם 4-3 ילדים במשפחה, שמשקיעות הרבה בילדים שנחשבים למרכז המשפחה. הרבה ילדים צריכים היום טיפולים רגשיים, שמסייעים להם להתפתח ולגדול בצורה טובה יותר. טיפול רגשי הוא כבר לא מילה גסה כמו פעם, והוא מקל בהרבה היבטים בחיים. פעמים רבות לא כל מה שעובד עם הילד הראשון במשפחה עובד גם עם הילד השלישי או הרביעי במשפחה. זאת משום שכל ילד שונה לחלוטין מאחיו ואחיותיו, וגם אנחנו משתנים כבני אדם וכהורים. לכן לפעמים אנשים מגיעים אלינו לטיפול ולהדרכה דווקא אחרי שנולד להם הילד הרביעי או החמישי".  פעמים רבות במשפחות שילדיהן הגיעו אליהן לטיפול יש יותר ממטופל אחד, ולכן היה צורך בטיפולים רגשיים לבני משפחה נוספים. "מכיוון שבטיפול רגשי לא מקובל להביא לטיפול משותף את כל בני המשפחה, המרכז שלנו מאפשר לטפל במקביל באחים ובאחיות, כשכל אחד מהם מקבל טיפול בנפרד עם מטפל אחר בשיטת טיפול שמתאימה לו אישית: האחד בעזרת בעלי חיים, והשני בעזרת פסיכו-דרמה. ילדה עם צרכים מיוחדים תטופל בפסיכותרפיה, ואחות קטנה שמרגישה שתשומת הלב נלקחה ממנו והיו לה בעיות רגשיות כתוצאה מכך תעבור טיפול CBT. כל אחת מהמטפלות מתואמת באמצעות מדריכת ההורים ו/או המדריכה המקצועית של המטפלות במרכז. כך, למעשה, כל מטופל מקבל את הטיפול המותאם לצרכיו".