ד"ר חן חורב, תושבת מודיעין, למדה בבית הספר לווטרינריה ע"ש קורט (האונ' העברית) ועוסקת בטיפול בבעלי חיים מזה 17 שנים. לאורך השנים עבדה ד"ר חורב במרפאות גדולות במרכז הארץ, ולבסוף בבית החולים הווטרינרי ברחובות. "בית החולים הווטרינרי ברחובות היה הזדמנות נהדרת לעבוד בצוות גדול, להיחשף להמון מקרים וגם לעבוד תחת עומס ולחץ", היא מספרת, "ביצעתי שם מגוון מאוד רחב של טיפולים והיום אני מרגישה שאני הכי בשלה מקצועית ובטוחה בידע וביכולת שלי לתת מענה לכל מקרה בצורה הטובה ביותר".

מקום משלה

"לאורך השנים תמיד היה לי איזשהו חלום לפתוח מקום משלי" אומרת ד"ר חורב, "שיהיה הבייבי שלי ואני אוכל לנהל אותו, להקדיש לכל פרט את מלוא תשומת הלב, וגם ליישם תובנות ומסקנות שהגעתי אליהן לאורך השנים בעבודה, וזה דבר שקצת יותר קשה לעשות כשעובדים במסגרת גדולה"


Whiskers - המרכז הווטרינרי החדש שהקימה בשכונת מוריה, מוקדש לכלבים וחתולים ובמרכזו עומד עקרון ה"טיפול ללא פחד". מדובר ברעיון שפותח בארצות הברית בעשור האחרון ומתרחב בהדרגה למדינות נוספות. נכון להיום רק מעט ווטרינרים ישראלים עברו את ההכשרה לטיפול בשיטה הזו, אך רעיונות מתוכה כבר מיושמים במספר מרפאות. ד"ר חורב היא מהראשונים שעברו את ההכשרה המלאה לטיפול FEAR-FREE.


מרפאה נעימה ומאובזרת

אווירה רגועה ובטוחה

"ההגעה למרפאה לא צריכה להיות מפחידה", היא מסבירה, "הרבה פעמים הבעלים מגיעים בחשש ובדאגה בעיקר מחוסר הוודאות ממצבו הבריאותי של בעל החיים, והכלב או החתול מגיעים למקום חדש, עם ריחות חדשים, בעלי חיים נוספים, מה שתורם מאוד גם לתחושת הלחץ שלהם, במיוחד אם כבר היו להם התנסויות לא נעימות בעבר."

מה שעומד לנגד עיניה של ד"ר חורב הוא שהביקור במרפאה יהיה חוויה נעימה ובטוחה, ולא מלחיצה ומאיימת.  כל כלב או חתול שנכנס למרפאה מקבל את הזמן שלו לרחרח ולבדוק את הסביבה ולאורך כל הביקור נהנה מחטיפים שהופכים את החוויה לחיובית עבורו. במרפאה יש חדר טיפול ייעודי לכלבים וחדר טיפול ייעודי לחתולים, כך שיש הפרדה ביניהם, מה שמונע לחץ רב בעיקר מצד החתולים.

משטחי הנירוסטה במרפאה מכוסים בבד או בשמיכה נעימה וד"ר חורב תמיד תסכים לבדוק את בעל החיים גם על הרצפה או על ברכי הבעלים אם שם הוא מרגיש יותר בנוח.


"בעל חיים רגוע ונינוח מאפשר לי לבדוק אותו בצורה יותר יסודית ומעמיקה, לטפל בו בצורה יותר נכונה, ולא פחות חשוב בפעם הבאה הוא יסכים להגיע ולהיכנס למרפאה בשמחה".


המרכז מציע ליווי לאורך כל חיי בעל החיים, החל ממתן ייעוץ והדרכה לבעלים, ייעוץ בנושא תזונה וגידול גורים, התאמת תכנית חיסונים, בדיקות תקופתיות, רפואה פנימית, וכמובן אבחון וטיפול במקרי חירום רפואיים או כירורגיים.

"מתחילים בבדיקה רפואית ומשם רוב המקרים מטופלים כאן במרכז, לעיתים רחוקות אנחנו נערב מומחה חיצוני לעניין ספציפי. אנחנו מתייחסים במלוא הרצינות לכל תחושת פחד או כאב של בעל החיים. בעבר היתה פחות התייחסות ברפואה הוטרינרית לכאב של בעלי החיים, היום יש הרבה יותר התייחסות למה שהכלב או החתול מרגישים בזמן הטיפול, כנסים שלמים מוקדשים לנושא הזה כיום".

המרפאה מאובזרת במכשור המתקדם ביותר וד"ר חורב מקפידה מאוד על הנקיון והסדר במרפאה וגם על הריח. "אני מקדישה הרבה מחשבה גם להתנהלות הכללית של המרפאה ולא רק לטיפול עצמו", היא מדגישה, "זה מתחיל במענה הטלפוני, אני תמיד מוודאת שלא יזומנו מספר גדול של בעלי חיים במקביל ויהיה עומס בקבלה, וכמובן משריינת מספיק זמן לכל בדיקה או טיפול כך ששום דבר לא ייעשה במהירות יתרה או תחת לחץ של זמן".

ד"ר חורב ממליצה להגיע לבדיקה אחת לשנה, זאת במידה ואינכם מגיעים לזריקה מניעתית נגד תולעת הפארק אחת לשלושה חודשים. "הבדיקה התקופתית היא בעצם בדיקה "מהאף עד הזנב", מודדים את המדדים החיוניים, מסתכלים על השיניים, האוזניים, מקשיבים ללב. ככל שבעל החיים מתבגר זה יותר חשוב כי יש דברים שהבעלים לא שמים לב אליהם כמו איזושהי מסה מתחת לעור, או איזושהי קרחת שיכולים להצביע על בעיה כלשהי. לצערי לא מעט בעלים מחכים לרגע ש"יקרה משהו" כדי להגיע לווטרינר אבל בעזרת מעקב מסודר אנחנו לא צריכים לחכות לסימנים מובהקים של חולי כדי לטפל בכל מיני מחלות ולהימנע מהתפתחות שלהן והחמרה שלהן". 

תכניות לעתיד?

ד"ר חורב שואפת להתפתח בתחומים שונים של הרפואה הוטרינרית ומקפידה להשתתף בכנסים מקצועיים בארץ ובחו"ל. "פתיחת המרכז הוטרינרי היא רק ההתחלה של מה שנוכל להציע בטיפול בבעלי החיים בעתיד".


כדאי לדעת:

• המרכז וטרינרי Whiskers נמצא במרכז 'יורושופס' בשדרות מנחם בגין 21, קומה 2.

• אופציה למנוי שנתי

• זמינות מעבר לשעות הקבלה.


לפרטים נוספים - Whiskers  מרכז וטרינרי