תוכן מקודם

דינה חינקיס, תושבת מודיעין מכבים רעות, למדה בלט אצל אודרי דה ווס (Audrey de Vos, 1900-1983) בלונדון, רקדה בלהקת 'בת דור', ובלהקת הבלט הישראלי. כבר שנים שהיא מלמדת בלט קלאסי ומחול במודיעין לילדים, ילדות נערים ונערות מהאיזור. כעת, היא פותחת את האפשרות גם לנשים בוגרות שתמיד חלמו ללמוד בלט קלסי ולא הגשימו את חלומן, להגיע וללמוד אצלה. " אף פעם לא מאוחר", היא מדגישה.

ספרי קצת על עצמך:

"שמי המקצועי מלהקת בת דור הוא דינה שמואלי, אולם באזור אני מוכרת כדינה חינקיס, שם נשואי. אני מתגוררת במודיעין מכבים רעות כבר שנים רבות. בתחילת הדרך, עוד בטרם הוקמה רעות, התגוררתי במכבים, שם כל הבנות, ואפילו כמה בנים, למדו אצלי בסטודיו בבית. כאשר הוקמו רעות, ולאחר מכן מודיעין, זיהיתי את הפוטנציאל. באותה תקופה הייתי היחידה שלימדה בלט קלאסי באזור".

דינה היא בעלת תואר שני לחינוך בשילוב אמנויות, רקדנית וותיקה ומקצועית, שלמדה בלט בלונדון. בארץ היא רקדה בלהקת 'בת דור' ובלהקת הבלט הישראלי. היא מורה בעלת נסיון רב שנים בהוראת הבלט, ולימדה גם בסמינר הקיבוצים בבית הספר למורים למחול ובאקדמיה בירושלים.

דורות של תלמידים

"איני יודעת בדיוק כמה תלמידים למדו אצלי במהלך השנים, אולם אני יכולה לומר שלימדתי דורות של תלמידים. חלק מהמורים שמלמדים היום בעיר, היו תלמידים שלי והפכו היום לקולגות".


לדינה יש גישה ייחודית להוראת הבלט הקלאסי. "ההתמחות שלי היא בלט קלאסי עם העשרה של מחול מודרני", היא מסבירה, "ואני מקפידה לשים את התלמידים במרכז. הגישה שלי היא הוליסטית, כזו שמאפשרת צמיחה ומודעות אישית".  דינה שמה דגש מיוחד על יציבה נכונה ותנועה יעילה, ועל היכולת להבין את הנושא הנלמד ולקשור אותו לחיים שמחוץ לשיעורי המחול. " אני רואה את הריקוד כדרך חיים ואת החיים כריקוד" .


אילו שעורים את מציעה ולאילו גילאים?

"אני מעבירה שיעורים לבני 10 ומעלה בלבד. כאלו שמתחילים אצלי או שהתחילו במקומות אחרים. יש שיטענו שזה נחשב גיל מאוחר מידי אבל לדעתי בגיל הזה קולטים מהר מאוד כי הילדים במצב קוגנטיבי שמאפשר זאת. בגיל זה ניתן להקדיש את השיעור ללימודים ממש. זה מתאים לאנרגיות שלי ומשלים את ההיצע הקיים בעיר בתחום המחול. אני גם שמחה לתמוך ולסייע לקולגות כדי שיעבירו לצעירים במיוחד את הידע מגיל צעיר, אולם המומחיות שלי היא ללמד את הבלט לעומק, לילדים בוגרים יותר. הילדים צומחים איתי, מרחיבים את הידע ומתמקצעים עד גיל 18".


"באופן כללי יש חוגים למספר קבוצות גיל: 10-12, 13-15 ו- 15 עד 18. בכל קבוצה יש 16 עד 18 בנות. בקבוצה הראשונה יש גם בנות שרוצות להתקבל לביה"ס עירוני א' למגמת מחול. קבוצת התיכוניסטיות היא ברמה גבוהה מאוד. בנוסף, למי שזקוק לחיזוק או השלמות, או למי שמתחיל בגיל מאוחר יחסית, אני מציעה גם שיעורים פרטיים. כל השיעורים מתקיימים באולמות המתנ"ס - אולמות חדשים, מאובזרים ותקניים".


"קבוצה שאני גאה בה במיוחד היא קבוצת הנשים – זו קבוצה רב גילית של נשים שלא הגשימו את חלומן ללמוד בלט, או שנאמר להן בעבר שהן לא מתאימות. אני מתאימה את תרגילי הבלט ליכולות האותנטיים של כל אחת ואחת. במהלך השנה האחרונה השתתפו בקבוצה זו 16 נשים שבחרו בבלט הקלאסי גם כחלופה לפילאטיס. הן קיבלו החלטה מדהימה ואני ממש גאה בהן ונהנית מכל רגע". 

מה ייחודי בגישה שלך?

"אין אצלי בחינות. כולם מתאימים! השאלה היחידה שצריכה להישאל היא האם אני מתאימה להם... בנוסף, חשוב לי מאוד להעביר את תחושת המסוגלות. איך התלמיד באופן אישי יכול ומסוגל לעשות את התנועה ולרקוד ללא השוואה או תחרות. מה שעוד ייחודי הוא שכל אחת ואחד מהתלמידים מקבלים מענה מדויק ואישי , ואם יש צורך אז אני מספקת השלמות והדרכה בנפרד כדי שלא יהיה על חשבון הקבוצה".

מה הכי קשה במקצוע שלך?

"בעבר מאוד אתגר אותי לשלב בין המקצוענות לבין העובדה שילדות צריכות להיות חופשיות ולא לחשוש מהמשמעת או ממני כמורה. היום אני לא עובדת עם הילדות הקטנות ופחות נתקלת בבעיות האלו. כך או כך, ובכל גיל, צריך תמיד לשלב בין עדינות לאסרטיביות. באופן כללי הקושי הוא פונקציה של יכולת. לי זה לא קשה. יש אתגרים – למשל לכוון את עצמך לכל תלמידה בנפרד. להתאים לכל אחת ולאפשר גם לחופשיות וגם לעצורות להגיע למיטב. בכל מקרה זה לא קושי אלא אתגר".

גם בנים מגיעים?

"שנים רבות לא היו בנים. היום יש לי שני בנים שמגיעים ללמוד, אחד נמצא במגמת מחול בבית הספר והאחר למד מחול מודרני בעבר, היום התחיל במחול קלאסי והתאהב בזה. כדי להתמקצע במחול מודרני צריך אינטלקט גבוה ויכולת פסיכומוטורית חשיבתית ותנועתית גבוהה ולהם יש את זה בגדול".

לפרטים נוספים -->> אמנות הבלט