צילומים: איציק גרפל ויח"צ

בשבת התפרסם באתר וואלה ראיון קצר עם ראש עיריית מודיעין ויו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס. ביבס וחברי סיעתו (גואטה, שמעעונוביץ', גל בחרי) עסוקים בשבועות האחרונים דרך עמודי הפייסבוק שלהם ביח"צנות מוגברת לפרויקטים שונים בעיר, כאילו שמדובר בערב בחירות ומעמדו של הצ'יף לא ברור. 

כמובן שהדברים רחוקים להיות כאלה. הבחירות שיתקיימו בסתיו הבא עוד רחוקות, ביבס טוען כי יהיה שם כדי להתמודד על קדנציה ככל הנראה אחרונה שלו, ואם אכן כך יהיה וביבס יתמודד על קדנציה שלישית ויקח אותה כמובן בריצה קלה, ספק אם נראה במירוץ לראשות העיר יותר משניים או שלושה מתמודדים נוספים, שיהיו בתמונה בעיקר בשביל לשמור על מראית עין של דמוקרטיה.

חובה לציין שכתב וואלה לא ממש הקשה על ביבס את החיים עם שאלות תאגיד ושכמותן, וממש לא חפר לתוך שדות מוקשים כדיח לדלות משם שאלות עומק בענייני חוץ וביטחון או סוגיות פוליטיות מבית שמקורבו ראש הממשלה נתניהו, נדרש להן מפעם לפעם. אין כאן סיגרים, מילצ'נים, מתנות והתנחלויות. עיקר השיחה נסב על מרכז השלטון המקומי והעשבים השוטים שעדיין נותרו בחצר שלו, אם כמובן יתברר כי האשמות נגד כמעט מניין ראשי הערים (נכון לשנייה זו) המואשמים בפלילים נכונות.

"הדבר הכי בולט אצל יו"ר השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין" כותב המראיין, "הוא הדמיון לראש הממשלה בנימין נתניהו, וזה לא מקרי. ביבס נחשב למקורב מאוד לראש הממשלה וגם דומה לו מאוד בסגנונו, בחיתוך הדיבור שלו, בחזותו החיצונית, בעמידה הבוטחת ובכריזמה הנשפכת. לא סתם כינה אותו ראש הממשלה 'הליכוד האמיתי', לאחר שמינה אותו ליו"ר מטה הבחירות שלו בבחירות האחרונות".

"ראש עיר שעבר על החוק – שישלם את המחיר, אבל מדוע אתם משליכים בוץ על כל המוסד? מה שקורה מכל הפרסומים האלה זה שדווקא ראשי העיריות הטובים נפגעים ורוצים לעזוב את בית העירייה...מתוך 257 ראשי רשויות, מדובר בשישה ראשי ערים שנמצאים בהליכי חקירה. 98% מראשי הרשויות בשלטון המקומי הם אנשים ישרים"

בריאיון לכבוד חג הפסח לא מסתיר ביבס את שאיפותיו לעתיד: "אני מאמין שבעתיד אהיה במקום מרכזי בהנהגה הארצית, אך כל דבר בעיתו".

"מודיענט" מביא מתוך השיחה שכנראה זרמה על מי מנוחות, התייחסות של ביבס לנושאים שכן היה לו קל לדבר עליהם מבלי להידרש להגיע עד פינת רחוב בלפור בירושלים.

על תוכניותיו העתידיות: "בינתיים יש לי עוד משימות להשלים כאן בעיר. התחייבתי שאתמודד לעוד קדנציה ואני רוצה להשלים עוד כמה דברים מרכזיים...אני חולם על דבר אחד, להגשים את כל מה שאני מאמין בו בשלטון המרכזי".

על הפרשות הפליליות הרבות שבהן הסתבכו ראשי ערים: "ראש עיר שעבר על החוק – שישלם את המחיר, אבל מדוע אתם משליכים בוץ על כל המוסד? מה שקורה מכל הפרסומים האלה זה שדווקא ראשי העיריות הטובים נפגעים ורוצים לעזוב את בית העירייה...מתוך 257 ראשי רשויות, מדובר בשישה ראשי ערים שנמצאים בהליכי חקירה. 98% מראשי הרשויות בשלטון המקומי הם אנשים ישרים. יחד עם זאת, גם לגבי אותם ראשי רשויות שמצויים בחקירות – עומדת להם זכות החפות. תנו להם להוכיח את חפותם בבית המשפט. במקום זה, הרשתות החברתיות חורצות את דינם של אנשים בשניות".

האם לדעתו מותר לראש עיר שהתנהל נגדו משפט פלילי לחזור ולהתמודד על תפקיד ציבורי? ביבס עונה תשובה דיפלומטית: "הציבור ישפוט. מבחן הציבור קובע".

על מצבה של בת דודו (שר החוץ לשעבר דוד לוי) אורלי לוי, שבחודש מאי האחרון עזבה את  "ישראל ביתנו", והוכרזה כפורשת. מאז, היא מכהנת כחברת כנסת יחידה, ללא זכויות של סיעה:  "כשאתה מתמודד במפלגה סקטוריאלית יש לזה מחיר – זה קרה גם במפלגת יש עתיד. אני חושב שאורלי טעתה בדבר אחד – גם אם את לא מסכימה עם ראש המפלגה שלך, לא צריך מיד להתפטר. עכשיו היא מוגבלת רק למפלגה חדשה. אני מאמין באורלי, היא פופולרית מאוד, אבל אם אתה נמצא בבית מסוים אתה חייב לשמור על הכללים".

"כשאתה מתמודד במפלגה סקטוריאלית יש לזה מחיר – זה קרה גם במפלגת יש עתיד. אני חושב שאורלי טעתה בדבר אחד – גם אם את לא מסכימה עם ראש המפלגה שלך, לא צריך מיד להתפטר. עכשיו היא מוגבלת רק למפלגה חדשה. אני מאמין באורלי, היא פופולרית מאוד, אבל אם אתה נמצא בבית מסוים אתה חייב לשמור על הכללים"

על השלטון המקומי: "מדובר בזרוע הביצועית של ממשלת ישראל ואין מצב שנהיה החצר האחורית של הממשלה כאשר אנחנו נותנים שירותים ללמעלה מ-8.5 מיליון תושבים....לקחתי את החינוך במטרה לשים אותו בקדמת הבמה. שם צריך להשקיע את רוב התקציבים והמשאבים שלנו, כי בסופו של דבר מזה בנוי השלטון המקומי", סביב נושא רגיש זה הצלחנו לאחד את כל ראשי הרשויות. באתי ואמרתי למקבלי ההחלטות שאנחנו נאבקים על הצרכים הבסיסיים של אזרחי ישראל".

על שר האוצר משה כחלון עימו הוא נפגש לא מעט בכובעו כיו"ר שלטון המקומי: "ראיתי לא מעט שרי אוצר, ואני אומר חד וחלק – כחלון הוא שר האוצר הטוב ביותר מכל אלה שכיהנו במקביל אלי. אנחנו עובדים בשיתוף פעולה מלא, דלתו תמיד פתוחה לשלטון המקומי, הוא קשוב ומוכן לשמוע את הצדק שלנו. כשראה שצדקנו, הוא שינה את דעתו",

על ראש עיריית ירושלים ניר ברקת, שהצטרפותו לליכוד הייתה לוותה בבאזז תקשורתי: "זאת טעות ללכת ולהצהיר הצהרות. לך תעבוד, ותצהיר בסוף התהליך ולא בתחילתו. העובדות הן שאלה שהצהירו הצהרות בעבר כבר הספיקו לחזור בהם. צריך להבין דבר חשוב: המערכת נזילה. אתה יכול פתאום למצוא את עצמך בבחירות כבר מחר, ולכן כל אלה שהכריזו ורצו – זה לא יקרה. לדעתי – הממשלה תחזיק מעמד עד הבחירות הבאות".

"ראיתי לא מעט שרי אוצר, ואני אומר חד וחלק – כחלון הוא שר האוצר הטוב ביותר מכל אלה שכיהנו במקביל אלי. אנחנו עובדים בשיתוף פעולה מלא, דלתו תמיד פתוחה לשלטון המקומי, הוא קשוב ומוכן לשמוע את הצדק שלנו. כשראה שצדקנו, הוא שינה את דעתו"