מאת: רמי היפש

מודיעין מכבים רעות נחשבת לעיר המתוכננת בישראל. לא תמיד הנתון הזה מתקבל בחיוב, והיא עדיין לא השתחררה מתדמית עיר השינה, אבל הפנים של ראשי העיר וראשי המתכננים, קדימה – אל 2040 שבה אמורה העיר להכיל 240 אלף תושבים.

התוכנית כוללת תוספת של 43 אלף יחידות דיור לעיר ומכתיבה מדיניות ארוכת טווח למרחב העיר המשתרע על 50 אלף דונם.


במסגרת המדיניות הזאת העיר, שמכילה כעת קצת פחות מ-100 אלף תושבים, תכפיל את עצמה ויותר. את התוכנית הובילה העירייה, בראשות ראש העיר חיים ביבס באמצעות האדריכלית נעמה מליס ובתיאום עם משרדי הממשלה השונים. כחלק מהעבודה נערכו גם מפגשים בין מליס ואנשי העירייה לתושבי העיר שרצו להגיב ולהציע הצעות לשיפור התוכנית.


לפי התוכנית יוקם מרכז עסקים ראשי נוסף, בחלק הצפון-מערבי של העיר, על שטח של כ-1.7 מיליון מ"ר, ליד ליגד סנטר ופארק המים הנבנה, שישלב מגורים, תעסוקה ומסחר ויתחבר עם השכונות הוותיקות בעיר. בצמוד למרכז העסקים מוצע בתוכנית להקים מרכז רפואי אזורי ומרכז אקדמי. תהיה שלוחה תת-קרקעית של הרכבת ממרכז העיר אל המע"ר החדש. התוכנית כוללת גם שמירה על השטחים הפתוחים במודיעין ועל המסדרון האקולוגי הארצי העובר בהם.

התפתחות מודיעין מכבים רעות לעיר גדולה תחייב קישוריות בין השכונות השונות למרכזים בעיר. בתוכנית ישנו דגש על שדרוג התחבורה הציבורית במודיעין – נושא כאוב בעיר, ועל סלילת מערכת שבילי אופניים בין אזורי המגורים, העבודה והפנאי בעיר.  על פי התוכנית, הבנייה למגורים תיעשה בשכונות הצפוניות – גם הוותיקות וגם המתוכננות והן יתקרבו למרכזי התעסוקה בישפרו סנטר ובליגד.

מעמותת "תושבים משפיעים במודיעין" נמסר בתגובה: " העמותה לומדת כעת  לעומק את תוכנית המתאר הכוללנית לעיר משהופקדה להערות הציבור, ותעביר את התייחסותה והערותיה לרשויות הרלבנטיות כמקובל ע"פ החוק. אנו נעמוד על כך שלא תהיה פגיעה באזורים הפתוחים והטבעיים ובראשם הגבעות הדרומיות, חרובה, רגב וגבעת שר. הגבעות בעלות עושר ייחודי של בע"ח, צומח, ואתרים ארכאולוגיים ומהוות ריאה ירוקה משמעותית. מכיון שתוכנית המתאר החדשה צפויה להכפיל ויותר את אוכלוסיית העיר, יש לוודא שהבנייה תיעשה באופן רווי וברצף עירוני אחיד כדי להגן על עתודות הקרקע ולשמרן עבור הדורות הבאים, לוודא שהבנייה תהיה ע"פ תו תקן ירוק כדי להגן על הסביבה ולאפשר עירוב שימושים וחיבוריות טובה בין חלקי העיר, אפשרות לנוע בתחבורה ציבורית יעילה וזמינה, ברגל ובאופניים. זהו נושא קריטי עבור תושבי העיר ואנו נעמוד על כך שיבוא לידי ביטוי בולט בתוכנית. חשוב שהתכנית תיתן תיעדוף לשימוש באנרגיה סולרית, תאפשר חילחול מי גשמים לאקוויפר כדי למנוע אובדן מים יקרים, תעשה שימוש נרחב בנטיעת עצי צל במרחב הציבורי, ובכלל תעודד את היותה של מודיעין עיר מקיימת וידידותית לסביבה, חסכונית באנרגיה, מים ומשאבים". 

צילום: ארכיון מודיעינט