צילום: Freepik

ברחבי הארץ יציינו היום, 5.5,  את ערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה. במודיעין מכבים רעות יתקיימו שני טקסי זיכרון עירוניים:

הטקס המרכזי יתקיים בשעה 20:00 באמפי בית הספר עירוני ב' ע"ש יצחק רבין. את הטקס יערכו תלמידי תיכון עירוני א' למדעים ואומנויות.

ובמקביל, ייערך טקס לציון יום הזיכרון לשואה ולגבורה, באותה השעה, באמפי של תיכון מכבים רעות - מו"ר, על ידי תלמידי התיכון. 

הקהל מתבקש להקדים ולהגיע לרחבות הטקסים בשעה 19:45.

בתום הטקסים, יתקיימו מפגשי "זיכרון בסלון" עם שורדי שואה או בני הדור השני והשלישי, שיספרו את סיפוריהם האישיים כעדויות למה שהיה בשואה.

בשעה 18:00 ייערך אירוע זיכרון בסלון במוזיאון מורשת החשמונאים. הרצאה על הילדים שאיבדו את זהותם: סיפורם של יתומי השואה מפולין. מרצה: לאה באלינט, חוקרת שואת פולין. בהרשמה מראש באתר המוזיאון.

עוד הערב (5.5), בשעה 21:00, "אנימקס זיכרון" בבית יד לבנים. מפגש אמן קומיקס, על הסודות של ניקו ורולף קאמפ, האחים שהוסתרו במהלך המלחמה ב- 13 מקומות שונים. מרצה: המאייר ויוצר הקומיקס גלעד סליקטר אשר פגש את ניקו ורולף. את המפגש עיבד לקומיקס שהופיע באנתולוגיה "אבל אני חי" שיצאה בקנדה ובגרמניה, וזכתה בפרסים רבים. בהרצאה ידבר גלעד על עיבוד זיכרון השואה דרך קומיקס ביצירתו, מהמפגשים והשיחות עם רולף וניקו ועד הבחירה כיצד להציג את סיפורם, ויזואלית וטקסטואלית, ואיך הופכים עדות ומפגש עם שני ניצולים לנרטיב שמציג סיפור אחד משני נקודות מבט שונות אך כה דומות. כניסה ללא תשלום, אולם בית יד לבנים, עמק האלה מול בית 26.

בשעה 21:15 יוקרן בהיכל התרבות הסרט "נפש אחת". דרמה מרגשת המבוססת על סיפור אמיתי שנחשף רק לפני מספר שנים, על בנקאי בריטי צעיר בשם ניקולס ווינטון, אשר מגיע לפראג ונחשף למצבם הקשה של הפליטים היהודים, המנסים לברוח מהשלטון הנאצי. למרות שלא היה יהודי בעצמו, מחליט ניקולס להקדיש את עצמו למשימה להצילם. ללא תשלום, בהרשמה מראש באתר היכל התרבות.

מחר, שני, 6.5, במסגרת תערוכת אנימיקס המוצגת בבית יד לבנים ענפים שבורים וקשרים ענפים - הקרנת מקבץ סרטי אנימציה ישראליים פרי יצירתם של בני הדור השלישי לשואה. בין הסרטים שיוקרנו "ענפים שבורים" של אילה שרוט, "קצת מקום למחר" של רעיה קרס המשחזרת את כתבי סבתה, "ניושה" של יעל דקל ולירן קפל. "רישומים ממינכן" של שחף רם ו"מלחמת העולם השנייה דור שלישי" של אלעד אייזן, גיל לרון ושחר מדמון. כניסה ללא תשלום.

עוד ביום שני, 6.5, בספרייה הציבורית ע"ש שכטר - אמי היקרה, ענבר חוצן - צלניקר, אמנית, בת הדור השלישי לשואהמספרת את סיפורה של משפחת חוצן (CHOTZEN) מברלין, כפי שהתגלה לה רק לאחרונה. במסע החיפוש אחרי שורשי משפחתה גילתה ארכיון ובו כ- 300 גלויות ששלחו בני המשפחה ממחנה טרזינשטאט לברלין. רוב הגלויות פותחות במלים- "!LIEBE MUTTI" – אמי היקרה! המפגש מיועד למבוגרים. כניסה ללא עלות, בהרשמה מראש באתר העירייה.

בשעה 20:30 באודיטוריום עירוני א' - המאפיה ההונגרית. אירוע מחווה לחבורת שורדי שואה – יוסף טומי לפיד, אפרים קישון, דוש, זאב ושמוליק כ"ץ. סיפורם של החמישה, יוצאי הונגריה ושורדי שואה, כולם אנשי "מעריב" שהפכו במרוצת השנים להומור-סאטיריקנים בכירים ובעלי השפעה גדולה על התרבות והתקשורת בישראל. בתכנית תוצג סקירה מאוירת של כל אחד מהאישים וישולבו קטעי מוסיקה. מחיר כרטיס – 20 שקלים. רכישת כרטיסים באתר העירייה.

 ביום שלישי, 7.5, ייערך בשעה 17:00, בספרייה ע"ש שכטר, "פרויקט חפצים" - פעילות מטעם יד ושם. חפצים אישיים של ילדים שחיו בתקופת השואה. סיפורם המיוחד של הילדים אשר בסיום המלחמה הביאו את החפץ האישי שלהם למוזיאון 'יד ושם', כדי לשמר אותו. מיועד לכיתות ה' ומעלה. 

עוד בשלישי, 7.5 ייערך בשעה 18:00 באולם בית יד לבנים, שיח מאיירי אקטואליה – קריקטוריסטים במילואים. אמני הקריקטורה, אורי פינק, גיא מורד וניסים חזקיהו על הבעות כאב מאוירות. מפגש של שלושה קריקטוריסטים פוליטיים ותיקים המספרים על הקושי והאתגר לתמצת במשיכות מכחול את מצב הרוח הלאומי. כניסה ללא תשלום.

ביום שלישי 7.5.24 בשעה 20:30 - עפרונות ברזל - איך מאיירים את סיפורי הגבורה של ה-7.10

בהשתתפות: חיים ילין - קיבוץ בארי, לשעבר ראש מ.א אשכול והמאיירים אורי פינק, מישל קישקה, טוהר שרמן.

המתקפה הקשה על עוטף עזה ב-7 באוקטובר הותירה רבים ללא מילים. הדיווחים הקשים, העדויות המצמררות ועלילות הגבורה הניבו מינוחים שנעו בין "מורכב" ל"שואה". את מה שלא ניתן להביע בצילום שיקפו מאיירים רבים בשפתם הייחודית האמנותית לאור העדויות הכואבות מהשטח.

בתוכנית זו יוצגו כמה פרויקטים מאוירים שנוצרו תוך כדי המלחמה בעזה במטרה להנגיש ולהנציח בקווים ובאנימציה את הסיפורים שאסור לכולנו לשכוח. מחיר כרטיס: 20 ₪. רכישת כרטיסים באתר העירייה.