מאת: טלי גת | צילום: טלי גת

19 שנות וותק ולא מורידה הילוך!

מלי פרץ, מנהלת המוקד העירוני, תושבת העיר כבר 23 שנים, ובעלת וותק של 19 שנה במרכז השירות ובמוקד העירוני, נזכרת בימים בהם הכל התחיל, כאשר בעיר היו במשך שנים יותר מצטרפים חדשים מאשר תושבים וותיקים. את המרכז ניהל באותה תקופה יוסי לנמן, והיו בו ששה עובדים שבעצם 'עשו הכל' ונתנו את כל השירותים החל מגבייה, דרך שירותי משרד הפנים והסבר לתושבים על תכניות הבנייה ועד לרישום לחוגים ולבתי הספר. צמיחתה האינטנסיבית של העיר לא אפשרה למרכז להתקיים בפורמט הישן ובשנת 2005 לערך פוצל המרכז למוקד ולמרכז שירות לאזרח.

במוקד, המיועד אך ורק לפניות טלפוניות של תושבים, מועסקים 25 נציגי שירות במשמרות, ומספקים מענה לכ- 95,000 תושבים.

מה אנחנו לא יודעים על המוקד?

בחדר קטן יחסית, בבניין העירייה, נמצא המוקד העירוני - אליו מתנקזים כל הדיווחים על מה שקורה במודיעין מכבים רעות. החדר מזכיר חמ"ל צבאי של ממש, עם כמויות טלפונים שלא מפסיקים לצלצל,  מסכים ומוניטורים אשר בכל אחד מהם מנוטרים איזורים שונים ופעילויות, צילומי שטח, מפות ועוד.

במוקד עובדים 24/7, כולל ביום כיפור.  יש במוקד גם יחידת בקרה פנימית וחיצונית, הן על הפניות והן על נציגי השירות. דגש מיוחד ניתן על פניות שחוזרות על עצמן. המוקד משמש גם כמרכז מידע לציבור בשעת חירום.

איזה מין תושבים יש לנו?

"התושבים של מודיעין מכבים רעות מאוד אכפתיים ואוהבים את העיר, אומרת מלי, "לתחושתנו הם מאוד מאמינים במוקד וזו הסיבה שהם חוזרים ומתקשרים אלינו גם בנושאים שאינם ממש קשורים אלינו כמו הפסקות חשמל (באופן טבעי צריך לפנות לחברת החשמל). נקודת המוצא שלנו היא שאם תושב מתקשר אלינו - יש לו סיבה. אז מבחינתנו אין נודניקים אלא רק תושבים שאכפת להם. תושבים רבים שבים ומתקשרים וזאת בעיקר בגלל שתחום מסוים נוגע להם יותר מתחומים אחרים. כך למשל בעלי חיים, בעיות תנועה וכיוצ"ב."

 

20 עובדים הם תושבי העיר, חלקם סטודנטים, חלקן אימהות לילדים קטנים.

"חשוב שהתושבים יעריכו את המוקדנים. הם יושבים במוקד במשמרות ארוכות, חלקם עם וותק של 8 או 10 שנים. מטפלים באלפי שיחות של תושבים ולמרות העבודה השוחקת מה שעומד לנגד עיניהם הוא ההשקעה בתושבים ובעבודה", מספרת מלי. בפועל, המוקד שופע פרגון הדדי, חברות וחיוכים. לאורך השנים הקשרים התהדקו ובחמ"ל חולקים גם מתכונים מנצחים, סיפורים אישיים והרבה כיבוד שמחמם את הלב במיוחד בשעות הקטנות של הלילה.  

המוקד במספרים ובנתונים

  • 106 או 08-9726020 מטלפון נייח / *106 מהנייד 
  • 77,858 פניות (2018), 112,360 פניות (עד 11/2019).
  • 14,593 ממוצע פניות בחודש.
  • השעות העמוסות ביותר - 07:00-12:00 / 16:00-20:00.
  • התקופה העמוסה ביותר - לפני חגי ראש השנה ופסח.

 

פניות משעשעות

בין לבין אנחנו נתקלים גם בפניות משעשעות:  "לפני מספר שנים הוצבו על רחבת המדשאה בפארק בכניסה לעיר (מכיוון 443) פסלי נוי של כבשים, נהג אוטובוס שעבר במקום לאסוף נוסעים התקשר נסער למוקד והתריע על כך שכבשים רבות משוטטות בכניסה לעיר והוא חושש שהן תרדנה לכביש".

"פנייה נוספת הזכורה לי התרחשה בזמן צוק איתן, יום למחרת הפעלת האזעקה בעיר, התקשרה תושבת לשאול האם בשעות הערב שוב תהיה אזעקה..."

 

פניות מצילות חיים

"יש לא מעט פניות כאלה", משתפת מלי, "האחרונה נגעה לילד שננעל בתוך רכב ללא הורה! תושב ערני פנה למוקד ולמקום נשלח בדחיפות סייר, אשר יחד עם קב"ט העיר שברו את חלון הרכב והצילו את הילד."

רותי הצבועה מככבת בפניות על בעלי חיים

"בשנת 2018 התקבלו במוקד 320 פניות על הצבועה ובשנת 2019 (עד 11 נוב')- 139. הפניות, בדיוק כמו הדעות אודות הימצאה של הצבועה המפורסמת ברחובות עיר, היו משולבות. חלק מהתושבים פנו באהדה ובתמיכה בתקווה שרותי תוכל להמשיך את חייה בעיר, בעוד רבים אחרים פנו ושאלו בנוגע להוצאתה ממודיעין".

"עד נובמבר 2019 התקבלו במוקד 115 פניות בנושאי כלבים/חתולים שנמצאו על ידי תושבים. במרבית הפניות אנחנו מוצאים את בעל הכלב ומשדכים אותו עם התושב שמצא את הכלב והסוף טוב".

נשים או גברים, צעירים או מבוגרים- מי פונה יותר?

"היום פנו יותר נשים מגברים אבל זה לא מחייב. הפונה הצעיר ביותר שפנה למוקד היה ילד כבן 10 שפנה לדווח על פגר של חתול ואילו המבוגרת ביותר, כבת 70, שפנתה לגבי מים עכורים בברזי הבית".

במה טיפלתם היום?

"הפניות היום, כבכל יום, היו מעורבות ומגוונות וכללו מידע לגבי עמדות מחזור, אי פינוי אשפה, נפטרים, ילד שחברו השליך את הנעל שלו על גג בית הספר וההורה מבקש סיוע בהורדת הנעל מהגג, פיצוצי צנרת השקיה, בקשה לגיזום עצים, בקשות להדברה במוסדות חינוך ובשטחים ציבוריים, האכלת חתולי רחוב, תיקון מתקני משחק בשטחים ציבוריים פתוחים, פינוי פגרים ותאונת דרכים."

ואי אפשר שלא לדבר על מצב חירום

המבצע האחרון בעזה גרר שיגורים אשר הגיעו גם לאזור מודיעין. "במקרים כאלו ובמצבי חירום נוספים המוקד מאוד מרכזי עבור התושבים והעירייה. בזמן זה הופך המוקד למרכז מידע מתוגבר, המגייס, למשל, עובדים סוציאליים, דוברי שפות, נציגים של פיקוד העורף ועוד, והכל - לטובת התושבים. אנחנו מספקים מענה אוטומטי על שאלות כלליות, מסייעים באופן פרטני, מספקים מענה מדויק, ומעדכנים פרסומים שגויים שיצאו בתקשורת הארצית (כך למשל עניין אי קיום הלימודים בעיר)".