מאת: רמי היפש

יש עניינים פרוצדורליים שעליהם יש לחזור שוב ושוב. אחד מהם הוא אישור תקציב העירייה. לפי החוק, מועצת העיר צריכה לאשר את התקציב בנובמבר כדי שהיא תספיק להגיע לאישור משרד הפנים וכך התייצבו אתמול 16 מ-19 חברי המועצה – ברוך בוכניק, שרון מעוז וגבי אדרי נעדרו – לאשרר את התקציב.

לאשרר כי כל חברי המועצה קיבלו את ספר התקציב בשבועות האחרונים והשתתפו בישיבת הנהלת העירייה שדנה בו, ישיבה שבה השתתפו גם חברי האופוזיציה. בכל מקרה החלק הראשון של הישיבה היה שייך לרם סידיס, גזבר העירייה, שהציג מצגת ופירט את התוכניות והיעדים התקציביים ל-2018.

שני מספרים בלטו בתקציב 603 ו-40. תקציב עיריית מודיעין בשנה הקרובה יהיה יותר מ-603 מיליון שקל – גידול של 45 מיליון שקל מהתקציב הקודם. 40% מציין את שיעור הארנונה שנגבית מארנונה מעסקים במודיעין.

תקציב העירייה ניזון מתקציבים ממשלתיים ומיכולת גביית המסים שלה. המטרה של ראש העיר, חיים מביבס, מאז שנבחר היתה להעלות את שיעור הארנונה מעסקים שהיה נמוך מאוד במודיעין, על ידי שיווקים אגרסיביים של מגרשים במרכז עינב (ישפרו) ובפארק הטכנולוגי (ליגד). "חשבנו שנגיע ליעד של 40% בשנה הבאה והעובדה שהקדמנו מראה על ההצלחה שלנו באכלוס מרכז עינב והפארק הטכנולוגי", אמר ביבס בישיבה. "היעד עכשיו הוא להגיע ל-50% ונעשה זאת כבר בשנה הבאה".

סידיס, שדיבר אף הוא על היעד הזה הפליא במעבר בין שקפים. חברי המועצה כבר ראו את הנתונים קודם וחזו כל דף וביקשו לראות שוב את הסרטונים שהופיעו במצגת שכללו שתי כתבות בערוץ 2 (לפני הפיצול לרשת וקשת) על כך שמודיעין שנייה בשביעות רצון התושבים ושהיא מדורגת שנייה בנגישות השירותים הדיגיטליים אחרי תל אביב. "זה הישג בלתי נתפש", טען ביבס. "בהתחשב בסכומים שעיריית תל אביב מוציאה על השירותים הדיגיטליים".

אחרי המצגת הגיע שלב ההתייחסות של חברי המועצה לגבי התקציב המוצע. בניכוי המחמאות לסידיס והנקודות על התקציב שמכיל התיק שלהם, בלטו כמה דברים. הראשון הוא האזהרה ששיגר דן ליכטמן, מסיעתו של אילן בן סעדון ומחזיק תיק הביטחון, על כך שיחד עם הרצון של ביבס להפוך את מודיעין לעיר חכמה שבה סיבים אופטיים יהיו מתחת לאדמה בכל מקום, יש גם צורך להגן על המידע הרב על התושבים ולמנוע מהחברות המסחריות לאגור את המידע הזה.

השני היה בניסיונות של אבי אלבז, איש האופוזיציה היחיד בישיבה, לקעקע את התקציב. אלבז טען שהוא מנופח וקובל תקציבים גבוהים מדי לשירותי הדת ולתרבות יהודית, לטענתו על חשבון הציבור החילוני. אלבז קבל על כך שהמועצה לא מתקצבת אוטובוסים בשבת וקיבל קריאת ביניים מאלעד שמעונוביץ' "מה אם האוטובוס שאתה ניסית להפעיל", רמז למיזם שאלבז ניסה להקים עצמאית בקיץ ונכשל לפני הנסיעה הראשונה.

אחרי הסבב העצמי שהיו בו קצת רמיזות לבחירות הבאות בעוד שנה, שהוסו על ידי ביבס: "מערכת הבחירות תתחיל אחרי המונדיאל בקיץ". הגיעו שאילתות והצעות לסדר של אלבז שביקש לבחון את פסטיבל הקרקס בטענה שמיצה את עצמו. ביבס טען שהיו 40 אלף איש בפסטיבל, כמו בשנה שעברה ואין טעם לבטל אותו.

ואולי הבשורה האמיתית היתה לפני הישיבה, בישיבת ועדת התכנון והבנייה שבה אושר לתושבים בשכונות הוותיקות להוסיף שטחים לדירות, ובעיקר להלבין חדרים שנבנו בתוך הבתים.