מאת: רמי היפש

וידאו: מברך לשנה החדשה

;feature=youtu.be

בין הספרים המונחים בלשכה של חיים ביבס, נמצא הספר "Leadership" של רודולף ג'וליאני, ראש העיר המיתולוגי של ניו יורק. "ספר חובה שנותן הסבר על ניהול עיר ברגעי משבר וגם ברגעי שגרה".

מבחינתו של ביבס מדובר בספרות מקצועית, נדבך נוסף בהתייחסות שלו לניהול העיר מודיעין אותה הוא מנהל כבר תשע שנים.

קשה שלא להתרשם מהכריזמה של האיש שמנהל את אחת הערים המובילות והצומחות במדינת ישראל ומוביל את השלטון המקומי להישגים מרשימים ביותר. גם אחרי שתי קדנציות הוא מלא בהתלהבות ונרגש לספר לנו על העשייה בעיר ועל התוכניות לעתיד. יריביו הפוליטיים בעיר מקווים שהוא יבחר ללכת לפוליטיקה הארצית, אך ביבס בן ה-47 מרגיש שהוא עדיין לא השלים את המשימה שלו בעיר.

"פעם בחיים יש לך הזדמנות לבנות עיר מהיסוד", הוא אומר. "בדרך כלל אתה בונה שכונה בעיר קיימת, לקח לנו שמונה שנים כדי להוביל את מערכת החינוך למצוינות. לוקח שנים לבנות מערך של שבילי אופניים, לסיים פארק טכנולוגי ואת מרכז עינב. בדרך אתה אוכל את כל הביקורת של אנשים שיושבים על הספה ואומרים לך מה לא בסדר. אבל בסוף אתה מגיע לתפוסה מלאה בעינב ומביא הייטק לעיר. מדובר בתהליך. המשימה שלי היא להשלים את המשימות שתכננתי, כולל הקמת חוף ים בענבה".

"נתניהו הוא אדם שלא מתקרב לשום דבר ונזהר מאוד. אני אופתע אם יהיה כתב אישום פלילי. סרקו אותו במסרקות מלמעלה למטה. צריך גם לקחת הכול בפרופורציות, אנחנו ניזונים מהתקשורת, משמועות ומספינים. הדבר הגרוע ביותר הוא שאנחנו עדים לכך שעורכים לכל אחד משפט שדה"

זה כבר בתוכניות שלך?

"אנחנו יוצאים למכרז בעוד חודשיים, אני בשיא התוכניות ל-2023. אני עובד לפי תוכניות חומש שאני מכין לכל קדנציה ובקרוב נציג את תוכנית החומש החדשה". התוכניות לקדנציה השנייה של ביבס כללו את השכונות ציפורים, שכונת נופים וכן את המע"ר, המרכז העירוני בשדרות החשמונאים ושדרות הרמבלס. תוך כדי הראיון, מוציא ביבס את העדכון האחרון על העבודות בשדרה המרכזית. "עבודות העפר מתקדמות, המזרקות מתקדמות, פרגולות, בתי קפה בעמק איילון. יש קטע ניסויי של השדרה עצמה עם עמודים ייחודיים, הכל מתחיל להתהוות" .

"פעם בחיים יש לך הזדמנות לבנות עיר מהיסוד", הוא אומר. "בדרך כלל אתה בונה שכונה בעיר קיימת, לקח לנו שמונה שנים כדי להוביל את מערכת החינוך למצוינות. לוקח שנים לבנות מערך של שבילי אופניים, לסיים פארק טכנולוגי ואת מרכז עינב. בדרך אתה אוכל את כל הביקורת של אנשים שיושבים על הספה ואומרים לך מה לא בסדר. אבל בסוף אתה מגיע לתפוסה מלאה בעינב ומביא הייטק לעיר. מדובר בתהליך. המשימה שלי היא להשלים את המשימות שתכננתי, כולל הקמת חוף ים בענבה".

אם כבר עוסקים בשכונות הרי שאי אפשר להתעלם מהפרויקטים של דיור למשתכן המוצעים בשכונת מורשת.

"דיור למשתכן היה בכל העיר מאז הקמתה", טוען ביבס. "כולל בכרמים. לצערי הממשלה הקודמת הלכה על תוכנית מחיר מטרה שהקפיצה את מחירי הדירות ועכשיו חזרנו למחיר למשתכן שמהווה פתרון לצעירים בעיר. יש 800 זוגות ממודיעין שיש להם זכאות להשתתף בהגרלות – 550 מהם יקבלו דירה, והאמת שהמספר יהיה גדול יותר, כי חלקם יזכו בדירה גם בהגרלה הכללית. בגלל זה דרשתי מהאוצר שמאזור חדרה עד גדרה, 20% מהדירות יהיו לבני המקום ובפריפריה, 50% ילכו לבני המקום כדי למנוע בריחת אנשים למרכז. זה פותר לכולם בעיות".

איך אתם מתקדמים עם הפרויקטים אחרי שהניהול עבר לעירייה ממשרד השיכון?

"את רוב הדברים פתרנו. אנחנו מנהלים את העיר ויכולים לפתח אותה לבד. יש לי הרבה ניסיון בתחום. באתי מהשלטון המקומי. אני יודע איך נעשית העבודה מול משרדי הממשלה. אמרתי להם או שהם פותחים את הכול, או שהם נותנים לנו לעבוד".

נבנה עכשיו מרכז תחבורה שלא כולם מצליחים להסתדר אתו.

"מרכז התחבורה מתאים לעיר העתיד עם כל מה שצריך להיות בו. מערך התחבורה שונה ובא בעקבות התחנה החדשה. כמו בכל הערים המטרה היא שהקווים העירוניים יגיעו מהשכונות למרכז התחבורה והקווים הבינעירוניים ייצאו מהעיר. היה לנו חשוב שלא לפגוע בקווי התלמידים והפגיעה שם היא מינימלית. יש דברים לתקן ואנחנו יושבים עם משרד התחבורה ומתקנים דברים לפי בקשות התושבים שהן הגיוניות".

"איך אתה מצליח לשלב את תפקידך כיו"ר השלטון המקומי במקביל לניהול העיר ?

לדברי ביבס הוא מנהל סדר יום זהה מאז שנבחר לתפקיד. "יום ראשון מוקדש למטה ראש העיר. אחר הצהריים יש דלת פתוחה לתושבים. יום שני מוקדש למשרדי הממשלה, לכנסת, ולעניין השלטון המקומי. יום שלישי פורומים שונים בעירייה כמו פורום תחבורה. ימי רביעי מוקדשים לחינוך: סיורים בבתי ספר וישיבות עם מנהלים ועם מחלקת החינוך. וחמישי מוקדש לפוליטיקה הארצית. היתרון שלי הוא שאני נמצא במרכז הארץ, 20 דקות מתל אביב ומירושלים, קודמי בתפקיד נסע שעתיים וחצי כדי להגיע למרכז ומטבע הדברים עשה זאת פחות."

"אחרי שקיבלנו את פרס החינוך הארצי ועירוני א' ניצחה את התיכון ברעננה בכדורגל, זאב ביילסקי, ראש עיריית רעננה התקשר אלי ואמר לי שלקחתי לו את הכול

לפני שלוש שנים, כמה חודשים אחרי הבחירות המקומיות, נבחר ביבס לכהן כיו"ר המרכז לשלטון מקומי וניצח, די בקלות, את שלמה בוחבוט ראש עיריית מעלות. ביבס טוען כי הוא הצליח לנער את האבק מהארגון. "הייתה בעיה בתפיסת עולם. התייחסו לגוף כאל ועד ראשי ערים ואני הבהרתי שצריך להתייחס לשלטון המקומי כזרוע ביצוע. נלחמנו על הדברים החשובים ביותר, קודם כל חינוך. הלכנו ביחד והצלחנו להשיג מיליארדים גם בנוגע למענקי איזון לרשויות וגם בנושאי הסייעת השנייה והצפיפות בכיתות שירדה מ-40 ל-32. השלטון המקומי קפץ מדרגה. בדרך כלל היו 30 ועדות קרואות בערים בשל בעיות כלכליות – כיום אין ועדה קרואה אחת".

ישנה תופעה שחוזרת על עצמה בשנים האחרונות של ראשי ערים שהסתבכו.

"מי שחוטא שישלם. ראש עיר צריך להבין שיחפשו אותו בתפקיד הזה ואתה חייב לשמור על עצמך".

ואיך אתה שומר על עצמך?

"הדבר החשוב ביותר הוא לשים את האנשים הטובים והמקצועיים ביותר. זה דבר שהקפדתי עליו בכל התחומים בעיר. דבר נוסף ומשמעותי הוא שבמודיעין יש תב"ע סגורה. אני יודע מראש כמה יבנו בכל מקום ורק המדינה יכולה לשנות את התב"ע. אני טוען שכל המדינה צריכה לעבוד בצורה מתוכננת. דבר נוסף שקבעתי כשהגעתי לפה הוא שאני מתנגד לחלוטין לתקנת שבס, המאפשרת סטייה ניכרת מהתוכנית שאושרה. למה לצופף, למה לתכנן משהו ואז להוסיף?".

"מי שחוטא שישלם. ראש עיר צריך להבין שיחפשו אותו בתפקיד הזה ואתה חייב לשמור על עצמך".

"נתניהו אדם שנזהר מאוד"

ביבס נחשב לאחד האנשים הקרובים לראש הממשלה בנימין נתניהו. הוא היה ראש המטה שלו גם בבחירות בליכוד וגם בבחירות לכנסת. לשאלה האם נתניהו משתף אותו במה שהוא עובר עם כל הפרשות שנקשרו אליו בשנים האחרונות, הוא עונה בשלילה ונחלץ להגן עליו. "נתניהו הוא אדם שלא מתקרב לשום דבר ונזהר מאוד. אני אופתע אם יהיה כתב אישום פלילי. סרקו אותו במסרקות מלמעלה למטה. צריך גם לקחת הכול בפרופורציות, אנחנו ניזונים מהתקשורת, משמועות ומספינים. הדבר הגרוע ביותר הוא שאנחנו עדים לכך שעורכים לכל אחד משפט שדה וזה מרחיק אנשים טובים מהעשייה הציבורית. אני פונה לאנשים ומציע להם להתמודד למועצה והם מסרבים. היום כל אחד יכול לכתוב את מה שהוא רוצה ולעשות שיימינג – תנו לדמוקרטיה לעבוד".

"מי שמגיע לתפקיד ראש ממשלת ישראל מונע משליחות. מדובר באחד התפקידים הקשים בעולם. יש בעיות בבית, צריך לטפל בגבול הסורי, בחיזבאללה ובחמאס. יש מאבק דיפלומטי קשה. זה לא תפקיד קל".

מתי תעבור לפוליטיקה הארצית?

"אני הולך לקדנציה הבאה עם כל מה שצריך. יש גם מיצוי לתוכנית שלך בתפקיד זה. יש לי שלוש-ארבע שנים לפחות כדי לתת מעצמי בתחום המוניציפלי, אבל אני רואה את עצמי נותן גם ברמה הלאומית. אי אפשר לתת רק למי שבינוני להוביל. צריך להיות בפנים ולהוביל תהליכים. אני לא יודע מתי. היו לי הרבה הזדמנויות שיכולתי לעשות את המעבר ולהיות שר, אבל באתי למודיעין כדי להשלים שתי קדנציות או יותר וראש עיריית מודיעין מכבים רעות זו משימה חשובה ומעניינת הרבה יותר מרוב תפקידי השרים".

"אני אומר לכל חברי המועצה שכל אחד יעשה תעמולה רק שלושה חודשים לפני הבחירות. זה מספיק זמן כדי להביא את דברך לבוחר. אני הייתי בעשייה לפני הבחירות ב-2008 ובסוף נבחרתי. אני עובד עבור הציבור באופן מלא כדי להגשים חלומות. באנו לעשות מערכת חינוך הכי טובה, ולייצר מקומות עבודה".

אתה כבר מכין יורש?

"יש לנו לא מעט אנשים מוכשרים בעיר. ברוב הפעמים ראש עיר שניסה להכתיר לעצמו יורש נכשל בכך. כך היה עם יואל לביא ברמלה. המלצתי לו שלא להתערב ולצערי הוא לא הקשיב".

בבחירות הקרובות נראה שביבס יכול להיות רגוע. אין כרגע מי שמוכן להכריז על התמודדות מולו ולדבריו הסקרים שלו מראים תמיכה גבוהה בו. עם זאת, המועצה עלולה להיות יותר רועשת עד לבחירות באוקטובר 2018. "אני אומר לכל חברי המועצה שכל אחד יעשה תעמולה רק שלושה חודשים לפני הבחירות. זה מספיק זמן כדי להביא את דברך לבוחר. אני הייתי בעשייה לפני הבחירות ב-2008 ובסוף נבחרתי. אני עובד עבור הציבור באופן מלא כדי להגשים חלומות. באנו לעשות מערכת חינוך הכי טובה, ולייצר מקומות עבודה".

מה חסר למודיעין כדי להיות הרצליה או רעננה?

"אחרי שקיבלנו את פרס החינוך הארצי ועירוני א' ניצחה את התיכון ברעננה בכדורגל, זאב ביילסקי, ראש עיריית רעננה התקשר אלי ואמר לי שלקחתי לו את הכול. אנחנו עיר של 20 שנה, רחוקים מלהיות הרצליה או תל אביב, אבל ההכנסות מארנונה ומעסקים גדלו מ-17%  לכמעט 40% ויש הרבה יותר אנשים שעובדים בתוך העיר".

בנימה אופטימית זו נסיים בברכת חג שמח ושנה טובה !