מאת: ענבל בן ברית כהן  

צילומים: יהורם גלילי, ענבל בן ברית כהן

לאחר מסע בחירות שכלל לא מעט הכפשות ולכלוכים הדדיים בין מרבית מתמודדי הפריימריז לראשות מפלגת העבודה, בסיומו של יום בחירות שעבר בשקט יחסי ובצורה מסודרת במודיעין, הוכרזו בסביבות 22:30 הזוכים שעולים לסיבוב שני.

ההצבעה במודיעין התקיימה ב"גג האדום" כשמחוץ לקלפי הוצבו סוכות הפעילים של חמישה מששת המועמדים וניכר היה שמרביתם עוד מבקשים לשכנע עד הרגע האחרון בוחרים שאולי עוד לא לגמרי סגורים למי יצביעו. מאחר וההצבעה אמנם הייתה ממוחשבת, אבל כל בוחר יכל להצביע בכל קלפי ברחבי הארץ, לא ניתן לדעת מה היה פילוח ההצבעה בעיר, אבל בהחלט הייתה מעורבות רבה ויפה. שיעור ההצבעה הסופי עמד על 59% שזה יותר מ-30 אלף מצביעים, ובהשוואה לפריימריז ב-2013, זה נתון גבוהה יותר, שכן אז הצביעו 52% מבעלי זכות הבחירה.

בסופו של יום, שני המתמודדים שעלו לסיבוב השני הם עמיר פרץ עם 32.7% ואבי גבאי עם 27.08%. המשותף לשניים הוא שהם, ואיתם גם המועמד שהגיע למקום השלישי, יו"ר המפלגה הנוכחי יצחק בוז'י הרצוג, שקיבל 16.7% מהקולות, הם היחידים שבחרו בקמפיין חיובי ודגש על למה הם כן ולא למה האחרים לא.

חרמוני מזכ"ל העבודה: "אני שבע רצון מהפריימריז. עשינו תהליך דמוקרטי בהשתתפות עשרות אלפי אנשים שהגיעו, הצביעו והשפיעו על מי הם רוצים לראות כמנהיג הבא של מפלגת העבודה, ואין זה דבר טריוויאלי. היום בפוליטיקה הישראלית יש מעט מאד מפלגות דמוקרטיות"

"משיח של אין מה לעשות שינינו את השיח לשיח של תקווה וניצחון" אמר גבאי בנאום הסיכום בלילה. "אנחנו לא רוצים להיות חלק מקואליציה אלא לבנות קואליציה והקולות שהתחלקו הוכיחו שהמפלגה רוצה שינוי וניצחון". גבאי קרא לכל המתמודדים האחרים לעבוד יחד ולזכור שמה שהיה היה, ושעליהם להתבונן קדימה איך מנצחים בבחירות הבאות".

פעיל מרכזי של אבי גבאי, חבר מפלגה וותיק ופעיל מאהל המחאה של קיץ 2011 גלעד ביהרי מסכם: "אני שמח שגבאי עלה לסיבוב השני, כי לאורך היום זה לא היה לגמרי ברור וחששתי שזה יהיה עמיר מול בוז'י. בסופו של דבר ההפרש בין פרץ לגבאי לא מאד גדול. עכשיו יש לנו עבודה רבה ומאומצת של שבוע ,שבה יהיה עלינו לשכנע את חברי המפלגה שגבאי הוא האדם הנכון למפלגה ולראשות הממשלה. צריך להביא עכשיו את המצביעים של בר לב ומרגלית. למשל דווקא מרגלית ובר לב יש להם מצביעים עצמאיים שיעשו בחירה מושכלת. יש הבדל בין פעילים למצביעים וברור שהפעילים המרכזיים של כל מועמד הם הארד קור של המועמד, אבל המצביעים שלו זה כבר עניין שונה".

ביהרי חושב שהכל פתוח ולדעתו גם אנשים של הרצוג יש סיכוי שיעברו לגבאי. הוא חושב שגבאי הוא האלטרנטיבה הכי טובה ויש לו סיכויים טובים להביא קהלים חדשים מבלי להיפרד מקהלים וותיקים. "אני הכי התחברתי לגבאי, קראתי את התוכניות שלו והן קרובות ודומות לאג'נדה שלי ולכן בחרתי בו"

עמיר פרץ אמר שהוא גאה בתוצאות: "אני משוכנע כי אנצח בסיבוב השני, שלאחריו נחליף את נתניהו. אני גאה בעשרות אלפי החברות והחברים שלקחו חלק בחגיגת הדמוקרטיה של מפלגת העבודה. אני מודה על האמון בדרכי ועל התמיכה הגדולה שקיבלתי לאורך כל הדרך, ואשר הביאה אותי למקום הראשון בבחירות. מבקש להודות להרצוג על שירותו כיו"ר המפלגה"

איילת מור, ראש המטה של פרץ במודיעין: "ההישג של עמיר פרץ הוא הישג טוב, אך עלינו להישאר חדים, לוחמניים וממוקדי מטרה, ישנה כברת דרך לפנינו עד הניצחון המיוחל".

אילן בן סעדון, סגן ראש העיר ופעיל מרכזי במטה של עמיר פרץ בעיר: "אני שמח, אבל חבל לי כי יכולנו לעשות את זה המכה אחת ובסיבוב הראשון ולחסוך, עכשיו יהיה סיבוב יותר קשה ויתחילו ה"דילים". הפוליטיקה ומשחקי הפוליטיקה יתחילו עכשיו, כל אחד יבוא, יבקש, ידרוש. חבל. מה שכן, אני יודע שבכל המטות של עמיר פרץ הצליחו להביא כמעט את כל התומכים להצביע. אני יכול לציין שבמודיעין הצלחנו להביא 99% מתומכיו של עמיר וזה הישג שלא היה מעולם ואני מברך על כך ומקווה שנחזור על זה, לפחות בעיר מודיעין, גם בעתיד בסיבוב השני"

בן סעדון מציין שזה מראה כי הציבור רוצה לחזור לאיש חברתי שמכיר את המערכת ויודע לעשות את זה. כל האנשים טובים והיה קמפיין מוצלח, אבל עמיר פרץ יודע להביא קהלים נוספים וחדשים וזה מה שחשוב לא פחות. "צריך לראות איך מצליחים לייצר בית לאותם אנשים מהצד השני ומהמרכז שמחפשים בית. אנחנו רוצים ומחפשים אלטרנטיבה לשלטון שקיים כרגע. אני חייב לציין לטובה את הקמפיין המכובד, הנקי, עם שיח ממלכתי ועמיר ימשיך באותה מתכונת. אני מקווה שנתאחד אחרי הסיבוב השני ונוביל יחד למען הציבור ויצירת אלטרנטיבה ראויה".

בן סעדון: "הפוליטיקה ומשחקי הפוליטיקה יתחילו עכשיו, כל אחד יבוא, יבקש, ידרוש. חבל. מה שכן, אני יודע שבכל המטות של עמיר פרץ הצליחו להביא כמעט את כל התומכים להצביע. אני יכול לציין שבמודיעין הצלחנו להביא 99% מתומכיו של עמיר וזה הישג שלא היה מעולם ואני מברך על כך ומקווה שנחזור על זה, לפחות בעיר מודיעין, גם בעתיד בסיבוב השני"

לין דרור מראשי המטה של הרצוג בעיר סיכמה את ההצבעה ואמרה לנו: "התאכזבתי מהתוצאה. שוב פעם אנחנו מחליפים מנהיג ואין עקביות. אבל, הוכחנו שוב שאנחנו המפלגה המשתפת ביותר והדמוקרטית ביותר ויש לכך משמעות רבה בעיני. סיבוב שני אני אלך עם עמיר פרץ כמובן. מבחינה ערכית אני מאוד מזדהה עמו ואני בטוחה שהוא יכול להוביל את המפלגה להישגים יפים".

מזכ"ל המפלגה ותושב העיר ערן חרמוני סיכם את הפריימריז ואמר: "אני שבע רצון מהפריימריז. עשינו תהליך דמוקרטי בהשתתפות עשרות אלפי אנשים שהגיעו, הצביעו והשפיעו על מי הם רוצים לראות כמנהיג הבא של מפלגת העבודה, ואין זה דבר טריוויאלי. היום בפוליטיקה הישראלית יש מעט מאד מפלגות דמוקרטיות, ומעבר לזה, התהליך עצמו זה תהליך בו המועמדים חרשו את הארץ, פגשו אנשים וציבור, קיימו עימותים בשורה של נושאים וזה מהווה נקודה מאד חיובית במפלגת העבודה, בטח בעידן בו פוליטיקאים היום לא מקיימים שיח פתוח עם הציבור, ואנחנו מאד גאים בתהליך. כעת נותר לחכות לסיבוב השני ולעמוד לצידו של מי שיבחר".