מאת: רמי היפש * צילומים: רמי היפש ודוברות העירייה

בשער ביבס וראשת מינהל החינוך 

זאת היתה ישיבה ארוכה, מפרכת, רגועה לרוב ועצבנית למשך שתי דקות. ב-21:20 במהלך הצעה לסדר היום של חבר המועצה ברוך בוכניק, על ביטול היטל השמירה החל עימות בינו לבין ראש העיר חיים ביבס.

בוכניק טען שיש ערים, כמו ראשון לציון, שביטלו את היטל ההשבחה. "תביא לי את הארנונה שגובה ראשון לציון ואני מבטל את עמלת השמירה", ענה ביבס והתחיל להראות פרוטוקולים מישיבות שבהן אושר היטל ההשבחה ושבהם בוכניק הצביע בעד ההיטל.

מכאן התחילה הידרדרות בדו שיח. ביבס טען שבוכניק פועל רק כדי להקים בית ספר חרדי בעיר והדגיש שלא יאפשר זאת. "תביא את האברכים מקרית ספר שישמרו על הילדים באירועים", אמר ביבס, והוסיף שהוא לא יאפשר זאת, אלא רק בתי ספר ממלכתיים ומוכרים, שהתלמידים שלהם לא יורקים על חיילי צה"ל כהגדרתו.

בוכניק, אח שכול, התעצבן. "אני כל יום זיכרון ניצב ליד קבר אחי", הוא אמר ואילו ביבס ענה שהוא איבד בני משפחה בפיגוע טרור בבית שאן. כך המשיכו השניים להתעמת כשאלעד שמעונוביץ' צעק אף הוא על בוכניק ובוכניק ענה.

אבל המהומה הקטנה לא נמשכה זמן רב. אחרי שבוכניק אמר שיש לו חברים חרדים, דתיים, חילוניים וגם הומואים הוא זכה לנשיקה על הלחי משרון מעוז – מה שגרם לפרצי צחוק אדירים של כל הנוכחים – וחזרה למסלול הנינוח.

פרידה ממנהלים – אזכור ההישגים

חילופי הדברים הקשים התנהלו מול חדר ישיבות חצי ריק. שעתיים קודם לכן הוא היה מלא מפה לפה במנהלים, מורים ותלמידים שחלקם ישבו ורובם עמדו. בזה אחר זה ניגשו מנהלות ומנהלים שסיימו את תפקידם לעבר ביבס וקיבלו מגן הוקרה על פעילותם.

ביבס עמד כל הזמן כחתן. הוא זכר מה עשתה כל מנהלת ומנהל ועל התרומה שלה לפיתוח בתי הספר. "ניסיתי להניא אותה מכך, אבל היא רוצה להיות עם הנכדים וזה חשוב", הוא אמר לא פעם. כמובן שהעיר קיבלה מחמאות בחזרה. כך היה כשאיתמר חייקין, המנהל הפורש של אמי"ת מודיעין קיבל את אות ההוקרה. "הגעתי לכאן לפני שש שנים ויש כאן עיר נפלאה והכל מתחיל מההנהגה", הוא אמר.

הנוכחים נפרדו גם מאמיר אורלי, ששימש שנה אחת כיו"ר עירוני מודיעין, אחרי פעילות של 20 שנה בכדורגל המקומי.

גם התלמידים של נבחרת הרובוטיקה של עירוני ד' קיבלו תשורה על הזכייה בתחרות בינלאומית ואחרי כל התשורות. שוחררו המנהלים והילדים הביתה.

"יש לנו נתונים על מה שקורה מהלידה ועד לבית הספר", אמרה ראשת מינהל החינוך שוכן אורבוך. "השכבה הגדולה ביותר היא של הילדים העולים לכיתה ד', אחריה יש ירידה. המשתנה היחיד שאני לא יודעת הוא מה יקרה בתוך השכונות הוותיקות אחרי ששכונת הציפורים תאוכלס. חלק ממנה מגיע מהעיר, ולא ברור האם התושבים החדשים בשכונות הוותיקות יהיו עם ילדים קטנים"

מודיעין מתחילה להזדקן

כאן התחיל תורה של בתיה שוכן אורבוך, ראשת מינהל החינוך במודיעין, שהציגה את סיכום שנת תשע"ז. זאת כוללת את זכיית מודיעין בפרס החינוך הארצי, פרס על התנדבות בתי הספר, זכייה של עירוני ב' באליפות בתי הספר. הזכייה בתחרות הרובוטיקה. "אני הסתכלתי על התחרות באותה התלהבות כמו שאתם מסתכלים על משחקי כדורגל", היא אמרה.

שוכן אורבוך הציגה גם את ההכנות לשנת הלימודים הבאה. מספר התלמידים במערכת החינוך יגדל, אך הוא בשלבי עצירה. שוכן אורבוך הראתה גרפים שלפיהם שיעור הילדים שמגיעים לגני החובה קטן משנה לשנה ושיעור הילדים בחינוך העל יסודי גדל והוא עומד על יותר מ-40%.

"יש לנו נתונים על מה שקורה מהלידה ועד לבית הספר", אמר שוכן אורבוך. "השכבה הגדולה ביותר היא של הילדים העולים לכיתה ד', אחריה יש ירידה. המשתנה היחיד שאני לא יודעת הוא מה יקרה בתוך השכונות הוותיקות אחרי ששכונת הציפורים תאוכלס. חלק ממנה מגיע מהעיר, ולא ברור האם התושבים החדשים בשכונות הוותיקות יהיו עם ילדים קטנים".

המגמה הובילה לשיתוף פעולה בין העירייה למשרד החינוך שקובע על רישום מרחבי. כלומר אפשר יהיה לרשום את הילדים לבית ספר שלא נמצא בשכונתם. המודל הזה נוסה בהצלחה במכבים, שם מעוז מכבים קם לתחיה בזכות רישום של ילדים ממודיעין. "70% מהתלמידים בבית הספר מגיעים ממודיעין. אני לא נתתי לבית הספר הזה לגווע ואני לא אתן לאף בית ספר להיסגר", אמר ביבס.

 ביבס טען שבוכניק (בצילום, משמאל) פועל רק כדי להקים בית ספר חרדי בעיר והדגיש שלא יאפשר זאת. "תביא את האברכים מקרית ספר שישמרו על הילדים באירועים", אמר, והוסיף שהוא לא יאפשר זאת, אלא רק בתי ספר ממלכתיים ומוכרים, שהתלמידים שלהם לא יורקים על חיילי צה"ל כהגדרתו

נושא בתי הספר העסיק גם את אבי אלבז. שביקש לחדד לכל בית ספר את הייחוד שלו וכך למשוך תלמידים. אלבז גם התרעם על כך שילדים בבית הספר נפגשו עם רב בבית הכנסת והכניסו ספר תורה וטען ל"הדתה" המושג המכובס החדש לכפייה דתית.

בוכניק, העלה את נושא רחוב מתתיהו הכהן, שניתן לרחוב צדדי והוביל למחאה של סגן ראש העיר בקדנציית ספקטור אלכס וינרב. ביבס אמר שהוא יכול להיפגש עם יו"ר ועדת השמות, אלעד שמעונוביץ', למגינת לבו של האחרון.

שמעונוביץ' בירך לפחות על דבר אחד. העובדה שביבס הסמיך את שלמה פסי להזניק את מרוץ האופניים במכביה ב-14 ביולי ברבע לשש בבוקר. "אין סיכוי שהייתי קם כל כך מוקדם", אמר שמעונוביץ'.

הקיץ והאירועים השונים הובילו לכך שחברי מועצה רבים נעדרו מהישיבה. הגדילה לעשות סיעת אילן במודיעין. דן ליכטמן, שחיתן השבוע את בתו, נעדר מסיבות מובנות, גם בוריס פרלמן לא הגיע. אילן בן סעדון הופיע באמצע הישיבה, לגיחה ביום הבחירות בעבודה, הסתודד עם ביבס ויצא אחרי כמה דקות וגבי אדרי, שהיה המוהיקני האחרון של הסיעה, עזב אף הוא להתחייבויות שונות ב-20:30, אחרי שקיבל את הסכמתה של שוכן אורבוך.

ג'וני קליין, ואייל הנדלר שעובר תקופה לא פשוטה סביב מעורבתה לכאורה של אשתו מנכ"לית בזקבנושא עסקיו של "הבוס" שאול אלוביץ', נעדרו אף הם.