מאת: רמי היפש

היום בערב תערוך ועדת השמות, ועדה מוניציפלית שתפקידה להציע שמות לרחובות ולמבני ציבור, דיון רגיל שבמרכזו הצעות לשמות הרחובות בשכונת מורשת שאמורה להיבנות בשנים הקרובות.

כמה ימים לפני הדיון החלה תכתובת מיילים בין אלכס וינרב, סגן ראש העיר לשעבר, מי שהיה יו"ר ועדת השמות והיום חבר בוועדה לחבר המועצה אלעד שמעונוביץ', יו"ר ועדת השמות.

וינרב שלח מייל בתפוצת נאט"ו לכל חברי המועצה שבו התרעם על כך שמתתיהו, אבי שושלת החשמונאים שהיתה במודיעין הקדומה, קיבל רחוב קטן במע"ר החדש ושהוא קיבל את התואר מתתיהו הכהן. וינרב טוען שאין מקום שבה הוא מתואר ככהן אלא כבנו של יונתן. וינרב גם טען שהוסכם שהשמות בשכונת מורשת יהיו קשורים לחנוכה ולהיסטוריה של מודיעין.

שמעונוביץ' לא אהב את המייל. הוא טען במייל תגובה כי עדיין לא הוסכם על שמות הרחובות במורשת וכי השם מתתיהו הכהן מקובל. "שם הרחוב נבדק ואושר לפי כל הכללים. אין מניעה להוסיף הכהן, גם לפי ההקשר ההיסטורי וגם לפי המקובל בעיר שלנו".

גם אחרי תכתובת המיילים נותרו השניים בדעתם. "לפני כמה שנים הוסכם שהשמות במורשת יהיו על שם החשמונאים", אמר וינרב. "וזה כולל בוודאי את מתתיהו. גם חבל שבחרו ברחוב קטן לציין את שמו של אבי החשמונאים. באותו זמן רוצים לקרוא רחוב מרכזי על שמו של משה סנה, בגלל הבטחה שנתן ראש העיר משה שכטר ז"ל לאפרים סנה. הוא לא קשור למודיעין".

הגרסה של שמעונוביץ' שונה. "לא הוחלט עדיין מה יהיו שמות הרחובות במורשת. הרחובות בשכונות בעיר הן על פי שם השכונה. כך יש שמות של ציפורים בשכונת הציפורים, למשל. אי אפשר היה לקבוע לפני כמה שנים ששמות הרחובות במורשת יהיו היסטוריים כי אז עדיין לא היה לה שם. מוטי גרונר שהיה יו"ר ועדת השמות ואני כשהייתי דובר העירייה, הצענו את השם הזה. ההצעה של אלכס היא אחת מכמה הצעות שמועלות בוועדת השמות. חבל שזה יוצא במיילים לחברי המועצה והתקשורת".