כ-50 מתנדבות ומתנדבים ביחידת החילוץ וההצלה של האגף לביטחון ושירותי חירום בעירייה, יצאו לקראת ערב ביום חמישי 11.6, לתרגיל ייחודי. המטרה – חילוץ "משפחה שנלכדה" עמוק תחת הריסות מבנה שקרס לאחר רעידת אדמה חזקה שהתרחשה בארץ. על אף שהתרחיש  נשמע אולי דמיוני, על פי התחזיות, דבר שכזה בהחלט יכול לקרות,  ויחידת המתנדבים העירונית, אחת הגדולות בישראל, מתאמנת במהלך השנה בכדי להיות מוכנה לכל תרחיש.

את התרגיל המיוחד ביצעו המתנדבים בבית ברעות, אשר נהרס במטרה לשפצו ולבנותו מחדש. שמוליק כהן, מנהל היחידה, ביקש כי יחידת המתנדבים תתאמן בבית ההרס וקיבל תשובה חיובית. הקבלן עבד ראין, שאחראי על ההריסה והבנייה מחדש, נרתם לנושא. לפני שעלה עם הבולדוזר על הבית, הטמינו ראשי היחידה בובות בתוך הבית וריאן הפעיל את הבולדוזר האישי שלו בהתנדבות לטובת הנושא. הבית הפך לעיי חורבות – כפי שעלול לקרות במקרה של רעידת אדמה אמיתית.

הקבלן עבד ראין | אחראי על ההריסה, ובניית הבית החדש, נרתם למשימה החשובה

כהן הזניק את אנשי יחידת המתנדבים, ואלה הגיעו למקום, התחלקו לצוותים, חיפשו את הבבוות והחלו במלאכת ה"חילוץ",  כשהם מתאמנים בשימוש באמצעי חילוץ מתקדמים הכוללים, בין היתר, פטישי חציבה, מכשירים הידראוליים, מסורי דיסק לחיתוך בטון ועוד כלים מרשימים לביצוע המשימה.

בשטח, לא ניתן היה שלא להבחין שהתרגיל התקיים באופן קצת שונה בגלל הקורונה, עם צוותי עבודה מצומצמים ושמירה על ריחוק ככל הניתן, אך זה לא פגע כמובן באקשן והאדרנלין שהורגשו היטב באוויר. שמוליק כהן, מנהל אגף ביטחון ושירותי חירום הוסיף כי: "חשוב לנו לשמור על כשירות ומקצועיות גבוהה, ולכן אנו ממשיכים להתאמן במלוא הכוח גם בצל הקורונה, כדי שנוכל להיות מוכנים תמיד לכל תרחיש חירום ולהוות קו הסיוע הראשון בחזית עבור התושבים". פן נוסף ושונה שאפיין את התרגיל הפעם הוא שלראשונה נערך התרגיל במשמרות בין הצוותים במשך יומיים. דבר זה מוסיף לאימון היחידה שנדרשה לתרגל העברת אחריות ומידע בין הצוותים לאורך התרגיל".

התרגיל נמשך אל תוך השעות הקטנות של הלילה עד ליום שישי למחרת בשעות הצהריים.  

ביחידת החילוץ וההצלה מתנדבים כיום כ-360 תושבים ותושבות, אשר עוברים אימונים והכשרות לאורך השנה, לצורך מתן מענה ראשוני חשוב במקרים של רעידות אדמה או מצבי חירום אחרים. תושבים המעוניינים להצטרף ולהתנדב ביחידה מוזמנים ליצור קשר בטלפון: 08-9394613 או במייל shmulik@modiin.muni.il