צילום: ארכיון מודיעין נט

תושבי מכבים למודי מאבקים בשנים האחרונות. רק לפני חצי שנה הם רשמו נצחון על חברת 'מקורות' כשהצליחו למנוע כריתה של יותר ממאה עצים ביער מכבים כדי לאפשר העברת צינור מים במקום, והגיעו עם החברה להסכם שהוריד את מספר העצים אותם יצטרכו לכרות למינימום. כעת פניהם של תושבי הרובע למאבק חדש נגד תכנית של מנהל התכנון לשנות את הייעוד של רובע מכבים ורעות.


לפני כמה חודשים נודע לתושבים ולעיריית מודיעין על כך שוועדת המשנה לנושאים תכנוניים עקרוניים, ממליצה בתכנית המתאר העתידית של העיר מד/2040, להפוך את רובע מכבים רעות לאזור פיתוח עירוני. המשמעות היא שעל פי התכנית, תבוטל הגדרתם של רעות כיישוב פרוורי ומכבים כיישוב כפרי. שינוי הייעוד על פי התכנית, יגרום לבנייה רוויה, כולל בחורשות ובשטחים מסביב ולשינוי מהותי של מכבים ורעות.


אמנם ההצעה של הוועדה שהעומדת בראשה היא ראש מינהל התכנון, דלית זילבר, צופה פני עתיד ולא אמורה להתקיים בקרוב, אבל במכבים נדרכו, וגם ראש העיר, חיים ביבס, שיגר מכתב שבו הביע התנגדות חריפה למהלך.

במכתב מאפריל, טען ביבס כי למתיישבים הראשונים שעלו למכבים ולרעות הובטח שהאזור יישאר כפרי ויכלול בתים צמודי קרקע, וגם כשמכבים-רעות התאחדה בשנת 2003 עם מודיעין, הובטח לתושבי הרובע שהוא יישאר כפרי. כדי להוסיף לטענה, מוצגת הצורה בה בנויה מודיעין, כצורת קערה ששוליה המערביים כוללים בנייה צפופה ולגובה והאיזור המזרחי, שכולל את מכבים ורעות, מתאפיין בבנייה נמוכה שמתחברת לטבע ולירושלים.

"התוכנית לא תעבור", אומר ראש העיר חיים ביבס: "מכבים ורעות הם שני ישובים בעלי מאפיינים קהילתיים ייחודיים, המהווים חלק חשוב וערכי בעיר שלנו בדיוק כפי שנקבע ועוגן בוועדה לתכנון ובנייה לאחר איחוד העיר ב-2003. הגשתי דרישה לביטול שינוי הייעוד של מכבים רעות ושמירה על אופיין הכפרי-פרוורי ואני בטוח שאופי זה יישאר ויישמר בדיוק כפי ששמרנו עליו עד כה".

עיריית מודיעין החליטה שלא ללכת למהלך הזה לבד ורתמה גם את תושבי מכבים רעות להתנגדות על ידי סגן ראש העיר, שלמה פסי, המתגורר ברעות, ומחזיק את תיק רובע מכבים רעות במועצה. פסי שיתף את ועד הרובע בהתנגדות לתוכנית המתאר, וחבר האופוזיציה, אבי אלבז, היה מראשי מארגני עצומת המחאה של תושבי מכבים כנגד התכנית. אלבז מעדיף שהעיר תישאר ברמת אוכלוסייה של 120 אלף תושבים, ותטפח את החורש הטבעי סביבה, אך בשלב ראשון מבקש לעצור את התכנית העתידית והגרנדיוזית של מינהל התכנון.

שלמה פסי, מ"מ וסגן ראש העיר ומחזיק תיק רובע מכבים-רעות: "ההחלטות במסגרת תכנית המתאר הכוללנית מד/2040 בעלות חשיבות גדולה לעתידה של העיר ובכלל זה, קריטיות למכבים ורעות. כמחזיק תיק הרובע, אני יחד עם ועד הרובע מחזקים את ידיו של ראש העיר ומודים לו על ההבנה העמוקה והמחויבות האישית לשימור אופיים הייחודי של מכבים ורעות. אנו לא נשקוט ונמשיך לפעול ולהוביל לתוצאה שתשמור את מכבים ורעות לטובת הדורות הבאים ואופיים הירוק והמיוחד ימשיך להיות חלק חשוב בנוף העירוני".

העצומה והנחישות של עיריית מודיעין ותושבי מכבים ורעות יעזרו ככל הנראה לקבע את האזור כאזור עם בנייה נמוכה, לפחות בשנים הקרובות. ביום שני 31.8, אישרה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה להגיש גם את התנגדותה תוך דרישה לשמור על מכבים ורעות בייעודם הקיים.