צילום בשער: צילום מסך מתוך תיעוד של ליאל מנו, קבוצת הפייסבוק 'מודיעין שלנו'.

בימים האחרונים מדווחים תושבים במודיעין על תופעה הולכת וגוברת של גניבת הממיר הקטליטי מכלי רכב בעיר. בשבוע החולף פרסמו שלושה מתושבי העיר פוסטים בקבוצת הפייסבוק 'מודיעין שלנו', על מקרי גניבת הממיר הקטליטי מרכבם, באזורים ציבוריים ברחבי העיר.

יוסי לוי, תושב העיר, שיתף השבוע פוסט בו סיפר כי כאשר חזר מנסיעת רכבת בתחנת הרכבת "פאתי מודיעין", גילה שרכבו, אשר חנה בחניון הרכבת, נפרץ ונגנב ממנו הממיר הקטליטי. בתוך זמן קצר גילה כי עוד שני רכבים באותו החניון הושחתו ונגנב מהם אותו החלק. "הרכב שלי נפרץ והושחת", שיתף יוסי, "נגנבו ממנו חלקים, ובעיקר הממיר הקטליטי. דקה קצרה לאחר מכן גם בעל הרכב שחנה מולי גילה שרכבו הושחת ונגנב ממנו הממיר. לאחר דקה נוספת גילינו רכב שלישי, שגם הוא הושחת וגם ממנו נגנב הממיר הקטליטי ובעליו לא הגיעו עדיין לתחנה. שימו לב שבמקרה הזה שלושת הרכבים היו מסוג סובארו, אבל שיחה עם מאבטח בתחנה מגלה שזה קרה גם בשבוע שעבר לרכב אחר. נראה שכנופייה של עבריינים התלבשה על החניון הזה".

צילום מסך מתוך פוסט של יוסי לוי ב'מודיעין שלנו'. 

התופעה לא נעצרת שם. ליאל מנו, תושב מודיעין גם הוא, סיפר על מקרה דומה שקרה גם לו, הפעם בשכונת הכרמים בעיר. "אתמול בשעות הבוקר באיזור הכרמים גנבו לי את הממיר הקטליטי של הרכב מסוג טויוטה פריוס", הוא שיתף והוסיף, "ניסו לגנוב גם טרקטורון ושני רכבי יונדאי חדשים".

רון אלחרר, המלמד בבית הספר כרמים, שיתף גם הוא בקבוצה וסיפר כי בחנייה שבין ביה"ס פסיפס לבי"ס כרמים, נגנבו ממירים קטליטיים משני רכבים חונים, בינהם גם הרכב שלו. "בשעה 18:00 יצאתי מביה"ס לכיוון הרכב והבחנתי בשלדה התחתונה של הרכב ובברגים מפורקים מפוזרים על הרצפה, מסביב לרכב ומתחתיו. לפתע קראה לעברי גברת נחמדה, שהזדהתה כבעלת רכב הסובארו השני ואמרה שחיכתה לבעל הרכב שיגיע. להבנתה, במהלך היום  התעסקו עם הרכבים וגנבו את הממיר הקטליטי של רכבינו. המשותף לשני הרכבים הוא ששניהם מסוג סובארו אימפרזה".

הממיר הקטליטי הוא אחד הרכיבים היקרים ביותר בכלי הרכב, חלק ממערכת הפליטה אשר תפקידו להמיר גזים מזיקים לגזים ידידותיים יותר לסביבה ולהפחית את זיהום האוויר. בשנה האחרונה גניבת הממירים הפכה למכת מדינה של ממש, כאשר ישנם כנופיות שהפכו את גניבת הרכיב ומכירתו לעיסוק העיקרי שלהם, וזאת עקב המתכת היקרה מסוג פלדיום, שנמצאת בממיר הקטליטי. ערכה של מתכת זו עלה באופן ניכר בתקופה האחרונה, ואף עבר את מחיר הזהב. 

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "משטרת ישראל נמצאת בעיצומו של מבצע ארצי בשבועיים האחרונים כנגד תופעת גניבות כלי רכב לסוגיה. עד כה נעצרו חמישה חשודים בתחנת מודיעין, מתוכם, הלילה נעצרו שני חשודים בחשד לגניבת ממירים קטליטיים מרכבים בעיר. משטרת ישראל תמשיך באכיפה בלתי מתפשרת בעבירות הרכוש בדגש לעבירות גניבות כלי הרכב".