מאת: רמי היפש

לפני כשבעה חודשים אישרה עיריית מודיעין מכבים רעות, בתום ישיבה מתוחה, את החלת חוק העזר העירוני המאפשר פתיחת בתי עסק בשבת גם במע"ר (מרכז עירוני ראשי) הנבנה במודיעין. כולם חגגו את החוק, שאושר בעיצומו של המאבק על חוק המרכולים של שר הפנים אריה דרעי, שהורה דווקא לסגור בתי עסק בשבת. בחודשים שחלפו מאז ניסה חבר המועצה אבי אלבז בהזדמנויות שונות – שאילתות, הצעות לסדר היום ומכתבים – לבדוק האם החוק כבר קיבל אישור וטען כי על העירייה להגיש בג"ץ שיורה לשר הפנים לקבל את החוק ולהוסיף אותו לרשומות. אלבז הזהיר כי דרעי לא יאשר את החוק וביקש ללכת בעקבות עיריות כמו ראשון לציון וחולון שהגישו בג"ץ בעניין. ראש העיר חיים ביבס ביטל את הטענות שלו במהלך ישיבות המועצה. אתמול הודיע דרעי כי הוא מבטל את ההחלטות של העיריות השונות בדבר פתיחת בתי עסק בשבת ובעקבות כך הודיעה עיריית מודיעין כי היא תעתור לבג"ץ בעניין.

דרעי הודיע לעיריות מודיעין, הרצליה, גבעתיים וחולון כי הוא פוסל את חוקי העזר שהעבירו בטענה כי הן לא נימקו מדוע הכרחי שבתי עסק ייפתחו ביום המנוחה. מנכ"ל משרד הפנים, מרדכי כהן, שלח מכתב לעיריית מודיעין שבו  נכתב כי מטרת החוק שהעבירה היתה "לקבוע בחוק שאותם עסקים שבמשך שנים היו פתוחים בימי מנוחה בניגוד לחוק, ימשיכו להיות פתוחים בימי מנוחה. מדובר בהליכה בדרך שהינה עידוד וקידום העבריינות ופעולה בניגוד לחוק תוך פגיעה בשלטון החוק. משמעות הדברים היא כי אותם בעלי עסקים עבריינים שפעלו במשך השנים בניגוד לחוק ופתחו את עסקיהם בימי המנוחה, חרף האיסור לעשות כן, יקבלו כעת 'פרס' בדמות ביטול האיסור לפתיחת עסקיהם בימי המנוחה".

עיריית מודיעין מיהרה להגיב. ביבס, שמכהן גם כיו"ר המרכז לשלטון מקומי, אומר כי  "המכתב של משרד הפנים הוא בבחינת פוליטיקה זולה של לפני בחירות, כדי לקושש קולות. אין בסמכות השר לפסול את תיקוני החקיקה ואת חוקי העזר בטח ובטח שהועברו טרם תיקון החקיקה שנעשה בכנסת לפני שבעה חודשים. עפ"י החוק, לשר היו 60 יום מרגע אישור החוק להוציא מכתב התנגדות והוא לא עשה כן.לכן, מדובר בניסיון שר הפנים לסחור בשבת כדי לייצר רווח פוליטי מגזרי ואני קורא לכל חברי מועצת העיר להצטרף אלי לעתירה לבג"ץ במטרה לשמור על העיר שלנו".

במכתב ששלח ביבס לשר הפנים הוא ציין כי למודיעין יש חוק עזר עירוני לפתיחת עסקים בשבת התקף מזה שנים רבות. ביבס טען במכתב כי על פי החוק,כיוון ששר הפנים לא עיכב את חוק העזר תוך 60 יום, ניתן לפרסם את חוק העזר ברשומות ולכן אין באפשרותו "להתעורר 6 חודשים אחרי קבלת חוק העזר ואז לבקש עיכובו.  לא ייתכן כי השר עצמו לא יכבד את החוק ויפעל ללא מקור חוקי לפעולתו, ועל כן, לאור השיהוי הרב אין בסמכות השר להתערב כעת, במועד זה, בחוק העזר או לעכבו ויש לקדם פרסום התיקון לחוק".

ביבס הוסיף כי מודיעין היא מהערים היחידות בישראל שכבר יש להן חוק עזר לפתיחת עסקים בימי מנוחה ולכן פתיחת עסקים בעיר מותרת על פי חוק, ואף ציין כי הצעת חוק העזר עברה דיון מהותי במועצת העיר וכי נעשה הליך ארוך ויסודי בו כל חבר מועצה הביע דעתו על כל סעיף וסעיף בתיקון המוצע, עד שהגיעו להסכמות לעניין סוגי התיקונים אשר יעשו בחוק העזר וסוגי העסקים אשר ישתנו שעות פתיחתם. "מודיעין מכבים רעות תישאר עיר פתוחה ופלורליסטית ולא אתן לאף גורם פוליטי לגרור אותנו לימי חושך. העיר תמשיך לתת בית חם לכל תושביה בהתאם לאופיים ותמשיך לעודד כבוד הדדי בין המגזרים השונים בעיר בבחינת 'איש באמונתו יחיה' ואנו נגן על כך הן במאבק משפטי והן במאבק ציבורי".