צילום בשער: ארכיון מודיעינט

רבים דנו לאחרונה בפרסומים על ראש עיריית טבריה, רון קובי, אשר החל להפעיל תחבורה ציבורית בשבת בעירו. גם במודיעין, נשמעו קריאות להפעיל יוזמה דומה.

חבר המועצה שחר מי- און יוצא בקריאה לראש העיר ואומר "אני קורא ומבטיח לראש העירייה חיים ביבס את מלא כוחי ותמיכתי להוביל יחד ולאשר מהלך אמיץ במועצת העיר לקיים תחבורה ציבורית בסופי השבוע בעיר. כפי שהובלתי איתך את המהלך הקודם לשינוי חוק העזר העירוני לפתיחת העסקים במע"ר וברחבי העיר ותביעה לבג"צ כנגד חוק המרכולים", עוד מוסיף מי- און "אנו חיים בעיר מתקדמת ופלורליסטית, מודיעין מכבים רעות היא עיר המתפרסת על שטח גדול, והקושי להתנייד בה משכונה לשכונה לאנשים שאינם בעלי רכב פרטי - הוא עצום. ההגעה משכונות העיר לישפרו, שבו יש עסקים הפתוחים בשבת, מתאפשרת רק באמצעות רכבים פרטיים. הורים רבים בעיר נאלצים להישאר ערים בסופי השבוע עד השעות הקטנות של הלילה, כדי להקפיץ את הילדים לסרטים בבתי הקולנוע בישפרו או בקניון. כעיר לווין, המחוברת לתל אביב וירושלים, בני נוער וצעירים רוצים מאוד לצאת בסופי השבוע לערים הגדולות לבילוי. קווי הלילה, הנותנים לרוב פתרון מצוין ומבוקש לנושא, אינם פועלים דווקא בזמנים להם יש את הדרישה הגדולה ביותר: בסופי השבוע."


לדברי מי-און - הצעתו מאפשרת לקיים נסיעות רק בקווי תחבורה מרכזיים בעיר- בלי צורך להיכנס למרכזי אוכלוסייה דתית. "יש מקום לקבל החלטה להכניס מוניות שירות לכל היעדים בפנים ומחוצה לעיר ולחבר אותה לעורקי המדינה הפועמת גם בשבת. זה אפשרי ונכון למען שיוויון בעיר."

לשאלת מודיעינט, האם הביא את הצעתו בפני מועצת העיר או פורום התחבורה העירוני, מסר שחר כי: "אני מתכוון לפעול באופן מקצועי ושקול 'יש עתיד' בעד תחבורה ציבורית בשבת. במסגרת זאת פניתי לראש העירייה על מנת שיקיים דיון מקצועי בנושא תחבורה ציבורית בשבת , במסגרת הוועדה המקצועית הייעודית לשיפור מערך התחבורה הציבורית בעיר שהוא עומד בראשה, בדיון שיערך בעניין זה נפעל לקידום הנושא כך שגם תושבי העיר יזכו משירות בסיסי של תחבורה ציבורית בשבת. ככל שהדבר ידרש נפעל באמצעות הגשה לסדר או הצעה לחוק לקידום חוק עזר עירוני בנושא"

 מה גרם לך לצאת בקריאה כזו לראש העיר דווקא עכשיו?

"אני מקבל מאות, אם לא אלפי פניות בנושא, מתושבים הרואים בי את הכתובת המעשית ליישום מהלך כזה. המהלך של ראש עיריית טבריה הוכיח כי ניתן ורצוי להפעיל תחבורה ציבורית בסופ"ש לטובת כלל תושבי העיר אשר נמצאים בסגר. מועצת העיר צריכה לעשות את המהלך הנדרש לטובת התושבים. אמשיך להוביל בתפיסת עולמי הפלורליסטית ממקום שמתחשב בכולם ולא ממקום של שנאה. אם המהלכים לא יצלחו , הציבור יצטרך להחליט בקלפי בפעם הבאה מי באמת יעשה את המהלך הנדרש"

גם חבר המועצה אבי אלבז, יצא בקריאה לראש העיר להפעיל תחבורה ציבורית בשבת, בעקבות היוזמה של ראש עיריית טבריה: :כפי שהצעתי פעמים רבות בעבר, אני קורא לראש העיר להפעיל בשבתות במהלך היום ובמשך כל השנה, תחבורה ציבורית/עירונית מהעיר מודיעין-מכבים-רעות לתל אביב ולחוף הים בקיץ, ותחבורה עירונית בערבי שבת ובשבתות במהלך היום, גם בקווים מרכזיים בעיר, וממרכז העיר אל מרכז התעסוקה (ליגד) ומרכז עינב (ישפרו), בראייה רחבה של טובת תושבי העיר, ובמיוחד לטובת הצעירים ובני הנוער, האזרחים הוותיקים, והחיילים שבאים לחופשות בסופי שבוע" כתב בעמוד הפייסבוק שלו.

מעיריית מודיעין מכבים רעות נמסר בתגובה: "במהלך חודשי הקיץ הפעילה העירייה קו הסעות ממודיעין מכבים רעות לתל אביב. קו זה לא זכה לתהודה רבה, יחד עם זאת תיבחן האפשרות להפעילו בשנית גם בקיץ הקרוב. יחד עם זאת חשוב לזכור כי התחבורה הציבורית בישראל הינה באחריות המדינה באמצעות משרד התחבורה. ככל שמשרד התחבורה יחליט על הפעלת חלק מקווי התחבורה הציבורית בשבת, הן בתוך העיר והן לערים השכנות ולחוף הים נשמח ונברך על כך. חברי המועצה מוזמנים להביא את הצעתם בפני פורום תחבורה עירוני והעומד בראשה, סגן ראש העיר, אילן בן סעדון."