היום, רביעי, 2.2.22 בשעה 10:05 בבוקר - יערוך פיקוד העורף תרגול התרעה לרעידת אדמה, אשר יבחן את היכולת החדשה לספק התרעה לרעידת אדמה על מנת שהתושבים יכירו את ההתרעה ויידעו כיצד לפעול במצב חירום שכזה. במסגרת התרגיל תופעל ההתרעה החדשה באמצעות ישומון פיקוד העורף ובצופרים הפרוסים ברחבי העיר.


ההתרעה תישמע באמצעות צליל קצר שנשמע כמו אזעקה כדי לעורר את תשומת הלב לכך שקיימת סכנה, בתוספת כריזה שחוזרת מספר פעמים "רעידת אדמה".

בפיקוד העורף מדגישים כי חשוב לוודא לפני התרגיל שהיישומון מותקן בטלפון הנייד, כדי לקבל מעתה התרעה מצילת חיים גם לרעידת אדמה.


מכיוון שמדובר בהתרעה המשלבת צליל וכריזה - דבר שעד כה לא נוסה בפועל בישראל, יוצבו חיילים במספר אתרים בעיר על מנת לבחון את עוצמת הצופרים.

מעיריית מודיעין-מכבים-רעות נמסר כי המבנים בעיר, בנייני המגורים ומבני הציבור השונים –מוסדות חינוך ועוד, מאופיינים בבנייה חדשה אשר מותאמת לתקן 413, שמשמעותו עמידות מבנים ברעידות אדמה. יחד עם זאת, תרגול שכזה הינו חשוב ביותר עבור התושבים ויקנה תחושת ביטחון של מוכנות לכל תרחיש חירום. עוד נמסר מהעירייה כי בחלק מבתי הספר בעיר  קיימות מערכות התרעה ייעודיות לרעידות אדמה בהתאם לתקן שנקבע לאחר שנת 2010. המערכות ממוקמות בקיר בטון פנימי, בד"כ במזכירות, ומחוברות למערכות הכריזה של בתי הספר. המערכות מתריעות מספר שניות לפני שרעידת אדמה מורגשת במבנה ומאפשרות לצאת החוצה לשטח הפתוח במהירות. חשוב להדגיש: מערכות אלה לא יפעלו במהלך התרגיל.

לאורך השנה צוותי החינוך והתלמידים בגנים ובתי הספר עוברים תרגולים המדמים מצבים של רעידות אדמה ע"י אגף ביטחון וחירום. כמו כן, מעביר אגף ביטחון וחירום הדרכות לבנייני מגורים ומגדלים באשר להתמודדות במצבי חירום שונים הכוללים רעידות אדמה. ועדי בתים אשר מעוניינים בהדרכה, מוזמנים ליצור קשר עם האגף בטלפון – 08-9394613.

אז מה עושים במקרה של רעידת אדמה?

במקרה של הימצאות בתוך מבנה:

אם ניתן לצאת מהמבנה בתוך שניות ספורות – יוצאים מיד לשטח פתוח.

אם לא ניתן לצאת מהמבנה בתוך שניות ספורות - נכנסים לממ"ד ומשאירים את הדלת והחלון פתוחים.

אם אין ממ”ד - יוצאים לחדר המדרגות, ואם ניתן, יורדים במדרגות עד ליציאה מהבניין. אין להשתמש במעלית!

במקרה ואין אפשרות לצאת מהדירה יש לשבת בפינה פנימית של החדר או תחת רהיט כבד ולהגן על הראש באמצעות הידיים.

במקרה של הימצאות בשטח פתוח:

נשארים בשטח הפתוח ומתרחקים ממבנים, עצים, כבלי חשמל וחפצים שעלולים ליפול ולסכן אתכם.

במקרה של הימצאות בכלי רכב:

עוצרים מיד בצד הדרך ומחכים בתוך כלי הרכב עד שרעידת האדמה תיפסק.

יש להימנע מעצירה מתחת לגשר, על מחלף, בקרבת מבנים או מתחת למדרון תלול מחשש לקריסתם. יש להתרחק מהם ברכב או ברגל.


פרטים נוספים על התנהגות בעת רעידת אדמה ניתן למצוא באתר פיקוד העורף