במהלך השבוע הקרוב, בימים שני עד חמישי  29.4-26.4, ייערך במודיעין מכבים רעות שבוע חירום עירוני, במסגרתו יתקיימו מגוון פעילויות והדרכות חשובות לתושבים,אשר יקבלו כלים להתמודדות במצבי חירום שונים.

ביום שני 26.4 -

ניסוי התרעה ברחבי העיר: בשעה 10:05 תישמע אזעקה בצופרים של פיקוד העורף ברחבי העיר למשך 90 שניות, במהלכן יתרגלו תלמידים וצוותי חינוך כניסה למרחבים מוגנים במוסדות החינוך. במקרה של אזעקת אמת, תישמע אזעקה נוספת לאחר מכן.

הפנינג של כוחות הביטחון, החירום וההצלה בעיר:  תצוגה של רכבי כוחות הבטחון וההצלה, הציוד והאמצעים של יחידת החילוץ, כלבי יחידת עוקץ, תצוגה של חבלן, רובוט משטרתי וכלבי משטרה. כמו כן, יתקיימו הסברים והדרכות לילדים ומשפחות.

ההפנינג יתקיים בין השעות 16:30 – 20:00 ברחבת היכל התרבות ואמפי עירוני ב'. עמק דותן 49. ההשתתפות מותנית בהרשמה מראש באתר העירייה.

ביום רביעי 28.4 - לראשונה יערך אימון מיוחד של יחידת החילוץ העירונית בפני התושבים. היחידה מעוררת הגאווה בה יותר מ-360 מתנדבים ומתנדבות תושבי העיר, נועדה לסייע ולחלץ במקרי רעידות אדמה וחירום.

מתנדבי היחידה מזמינים את תושבי העיר להגיע, לצפות ולהתרשם מתרגיל חילוץ, להכיר את האמצעים השונים בהם נעזרים לחילוץ לכודים מתחת להריסות במקרה של רעידות אדמה ולקבל הסבר על שיטות הפעולה והיכולות. האימון יתקיים באתר האימונים ברחוב חטיבת הצנחנים פינת חטיבת שבע מהשעה 17:00 עד 20:00. ההשתתפות מותנית בהרשמה מראש באתר העירייה.


עוד במהלך השבוע, יערוך אגף ביטחון וחירום ביקורות במקלטים הציבוריים באזורים הוותיקים במכבים ורעות. באגף יערכו גם ביקורות של חומרים מסוכנים במפעלים שבפארק הטכנולוגי. הדרכות חשובות יתקיימו לגיל השלישי בדיור המוגן עזריאלי פאלאס ובמרכז מפג"ש. ההדרכות יעסקו במתן עזרה ראשונה ובהנחיות פיקוד העורף במצבי חירום. ועדי בניינים ותושבים יוכלו לקבל הרצאה חשובה על היערכות להפסקת חשמל ממושכת ומה עושים במקרה של שריפה בבניין.


כמו כן, יתקיימו שתי הרצאות באולם שבמבנה בית יד לבנים. הראשונה, ביום שני 26.4 עם אלוף פיקוד העורף, אורי גורדין, שיסביר על תפקודה של רשות מקומית בזמן חירום והחשיבות בשירותיה החיוניים לתושבים. השנייה תתקיים יום למחרת, שלישי 27.4 בה יסקור מפקד יחידת החילוץ הארצית בפיקוד העורף את אירועי החילוץ בהן השתתפה היחידה ברחבי העולם. 

הרצאה נוספת תינתן על ידי תאגיד המים בנושא הפסקת מים ממושכת ופריסת נקודות חלוקת מים בחירום לתושבים. בנוסף, ארגוני המתנדבים אשר לוקחים חלק פעיל וקריטי בזמן משברי חירום, יקיימו שולחן עגול בבית סחלבים על חשיבותם ותפקודם בעת חירום בעיר. עוד לאורך השבוע יתקיימו גם הדרכות חירום לבעלי עסקים מקומיים במרכז המסחרי לב רעות, מוריה סנטר ומרכז עינב.

למשפחות המחפשות גם חוויה בה ניתן לשתף את הילדים בשבוע זה, יתקיים המשחק "המירוץ למליון" בנושא חירום. מדובר במשחק המשלב עמדות של נציגי פיקוד העורף והעירייה בפארקים בשכונות העיר, המשלב גם משחק אינטראקטיבי ביוזמת העירייה. במהלך המשחק ייהנו הילדים והמבוגרים משלל משימות וחידות ויינתנו גם הפתעות קטנות לילדים.


עוד במהלך השבוע, יתקיימו שלושה מבצעי התרמות דם בשיתוף עם מד"א:

ביום שני 26.4 ברחבת היכל התרבות ברחוב עמק דותן 49,

ביום שלישי 27.4 במרכז לב רעות

ביום רביעי במרכז מודיעין סנטר.

ההתרמות ייערכו בין השעות 20:00-16:30


ביום חמישי, 29.4, ייחתם שבוע החירום באימון למינהל החינוך במרכז פסג"ה בו יעברו הדרכות להתמודדות במצבי חירום במוסדות החינוך.

לפעילויות יש יש להירשם מראש באתר העירייה - https://www.modiin.muni.il/ModiinWebSite/ArticlePage.aspx?PageID=1379_5671

חיים ביבס, ראש העיר: "שבוע החירום נוגע בהיבטים שונים וחשובים של המוכנות העירונית והאישית של התושבים, חוסן קהילתי והסברה במצבי חירום, שבסופו של דבר הם הבסיס החשוב להתמודדות עם כל תרחיש שעלול לקרות. משבר הקורונה לימד אותנו היטב מהו כוחה של רשות מקומית, קהילה והיערכות מתאימה ואני קורא לתושבים לבוא ולקחת חלק בשבוע זה."

שלמה פסי, מ"מ וסגן רה"ע ומחזיק תיק הביטחון: "האתגרים העומדים כיום וככל הנראה גם בעתיד בכל הקשור לביטחון והתגוננות לאוכלוסייה האזרחית בחירום, הם מסוג שלא הכרנו בעבר. התמונות שכולנו רואים מארצות וערים בהן הותקפו אוכלוסיות אזרחיות מוכרות לכולנו ומהן אי אפשר להתעלם. שבוע ההיערכות לחירום מהווה הזדמנות למקד ולהקדיש במספר ימים מרוכזים את תשומת הלב העירונית בסיוע של פיקוד העורף לריענון מקצועי בבחינת המערכים בהיבטים אזרחיים שונים החל במוכנות המקלטים, תרגול יחידות החילוץ וההצלה, בחינת תפקוד המכלולים בתחומי העיסוק השונים עד הגעה למערכת החינוך והילדים בבתי הספר. צריך לקוות שלא נצטרך להפעיל בעתיד את המערכים של ההתגוננות האזרחית, אבל חובתנו ואחריותנו להתכוננות, היערכות ומוכנות לעמוד בפני סכנות פוטנציאליות העלולות להתפתח. אנחנו קוראים ומזמינים את התושבים להקדיש תשומת לב לנושא ולנצל ימים חשובים אלו על מנת ליטול חלק, להשתתף , ללמוד וגם להתנדב ולהשתלב במשימות הביטחון האזרחי העירוני בחירום."