בצילום: הנפקת בול חדש המבוסס על הכרזה בעיצוב רותם שריר | צילום מסך מפייבוק

לקראת יום הזיכרון לשואה ולגבורה בחר השירות הבולאי של דואר ישראל להנפיק בול דואר רשמי אותו עיצבה רותם שריר ממודיעין, סטודנטית שנה ד' לתקשורת חזותית במכללה למינהל, והוא ממחיש את נושא ההצלה, ההקרבה והנתינה בידי יהודים בתקופת השואה.

עיצוב הבול מבוסס על הכרזה הממלכתית לציון יום השואה תש"ף, אותה עיצבה רותם שריר. הכרזה עוצבה במסגרת התחרות “מעצבים זיכרון”, כאשר הנושא הוא “הצלה בידי יהודים בשואה – סולידריות בעולם מתפרק.” הכרזה של רותם זכתה בתחרות "מעצבים זכרון", ונבחרה השנה על ידי השירות הבולאי להיות מונצחת בבול לציון יום זיכרון לשואה ולגבורה.


בכרזה רישום פחם של שני זוגות רגליים החולקות זוג אחד של נעליים והיא משקפת במלוא העצמה את נושא שותפות הגורל היהודי בתקופת השואה. המתבוננים בכרזה חווים את השניים שחולקים זוג אחד של נעליים. מעשה אצילי של שותפות גורל שנכפה עליהם. כל אחד מהשניים נשאר יחף בעצמו ובעצם הקרבת נעל אחת למען רעהו הפגין סולידריות וחמלה.


הכרזה הזוכה בתחרות "מעצבים זכרון" | רותם שריר. צילום מסך אתר יד ושם

 מנימוקי חבר השופטים של יד ושם לבחירת הכרזה: הרישום מצליח להעביר את תחושת הפגיעות והשבריריות של חיי היהודי בשואה. המתבונן בכרזה חווה את תחושת השניים שחולקים זוג אחד של נעליים, ובכך הוא מקבל תזכורת להיותו של היהודי קורבן נרדף בתקופת השואה, ויחד עם זאת הוא חווה את המעשה האצילי בחלוקת זוג הנעליים – רכושם הדל והמתעתע של האסירים השותפים לגורל שנכפה עליהם. ההליכה נוטעת במתבונן אסוציאציה לצעדות המוות, והרקע הלבן המקיף את רישום הפחם נדמה למרחבי השלג שבתוכם התבוססו שיירות האסירים. רישום הפחם אף מתכתב עם מעשה האומנות בתקופת השואה, בה אומנים נאלצו ליצור בתנאים לא תנאים ובחומרים מזדמנים מתוך גילויי גבורה עזה של רוח האדם בתקופה זו.

 בול חדש המבוסס על הכרזה בעיצוב רותם שריר | צילום מסך מפייסבוק


"מטרתי היתה להמחיש את ההקרבה למען האחר, הנתינה והחלוקה במעט שהיה" כתבה רותם בעמוד הפייסבוק שלה, "מעשים אשר הצילו חיים וחיממו לבבות באותה מציאות בלתי נתפסת. יצירת הכרזה היא המעט שאני יכולה לעשות בכדי להוקיר כבוד עבור אותם אנשים, מלאכים בדמות אדם, אשר ויתרו על טובתם האישית ונהגו באצילות נפש. אני מלאת גאווה לקחת חלק בפרוייקט שכל מהותו הוא הנצחת זכרם של בני עמי. העשיה הכניסה בי תחושת משמעות ושייכות אותה לא אצליח לבטא במילים"


הבול החדש מוצע למכירה החל מהשבוע במאות סניפי הדואר, לכבוד יום הזכרון לשואה ולגבורה.