מאת: לימור בן שמחון

"רותי" הצבועה היא כבר אייקון מקומי וכוכבת רשת ידועה במודיעין. תושבים שנתקלו בה, צילמו אותה מסתובבת בתוך העיר, חוצה כביש במעבר חצייה, מתפלשת בחול בגן השעשועים ועוד, והעלו את הסרטונים והתמונות שלה לרשת החברתית. גם כלי התקשורת הארציים הראו התעניינות ודנו רבות בנושא.

הצבועה עוררה סקרנות רבה, אך גם פחד וחשש בקרב תושבי האיזור. תושבים רבים חששו להיתקל בה, ואף פנו בדרישה לעיריית מודיעין, בבקשה שיוציאו אותה מהאיזור. בעקבות כך, אנשי רשות הטבע והגנים הרחיקו את הצבועה מהעיר כבר פעמיים. בפעם הראשונה לאיזור פארק קנדה ובפעם השנייה למרחק של כ- 20 קילמטרים, אך רותי חזרה בכל פעם, בכוחות עצמה, למודיעין.

משהבחינו בחברה להגנת הטבע כי רמות החרדה של התושבים מרקיעות שחקים, החליטו לפעול למען שיפור התדמית שלה ולהסביר לתושבים בדרך מקורית אודות הצבועה, ממה היא ניזונה, מה מביא אותה לאיזור ועוד. אביטל יוגב, מנהלת קהילת מודיעין של החברה להגנת הטבע פתחה עמוד פייסבוק בשם "רותי הצבועה", בו "מדברת" רותי הצבועה עם התושבים ומתארת את קורותיה. הדף זכה להצלחה רבה ונראה כי האנשים אף החלו לחבב את רותי.

למרות זאת, אל בית המשפט המחוזי בלוד הגיעה עתירה, שהוגשה על ידי תושב רעות, נגד רשות הטבע והגנים, בה דרש כי בית המשפט ייאלץ אותם להרחיק את הצבועה מהעיר לצמיתות.


כאמור, בסוף הדיון קבע בית המשפט כי על רשות הטבע והגנים ללכוד את הצבועה ולהרחיקה מהעיר לצמיתות בתוך 30 יום. בשלב ראשון, הוחלט כי הצבועה תועבר לשמורת החי בר ביטבתה ולאחר מכן תשוחרר, ככל הנראה, בדרום הארץ.


אביטל יוגב, מנהלת קהילת מודיעין של החברה להגנת הטבע מסרה בתגובה: " הממשק בין חיות הבר לבין העיר, הוא מורכב ובעייתי, ורותי הצבועה היא רק דוגמא לכך. אנחנו, בני האדם, צריכים לקחת אחריות על הטיפול במפגעים סניטרים, שאם לא כן - הנושא של כניסת חיות בר לעיר, יחזור על עצמו, לא ייפתר ואף יתחזק. ברמה האישית – עלינו להימנע מהשארת זבל ליד פחים, לדאוג לניקיון השטחים הציבוריים והפתוחים ולהחלפת האשפתונים הפתוחים, בכאלה שאינם מאפשרים נבירה של חיות בר. כל עוד הגורמים האחראים לא יעשו זאת, ימשיך הזבל שלנו להוות מקור משיכה של מזון זמין למגוון רחב של חיות בר: צבועים, תנים, שועלים, נמיות, דורבנים, קיפודים ועוד".