צילום בשער: Depositphotos

יותר ויותר תושבים במודיעין מתלוננים על קשיי קליטה בסלולר ובאינטרנט. בתקופה שבה אנשים נדרשים לעבוד מהבית יותר מתמיד, הרי שלא מדובר רק על גלישה בזמן הפנוי, אלא כורח המציאות על מנת להתקיים מבחינה כלכלית.

יוסי אביבי, תושב העיר, סיפר כי קיבל לא פחות מ-600 תגובות לפוסט בנושא שהעלה ברשת- "אני בבית עם שבעה מכשירים. אחרי קריאת התגובות הרבות הבנתי שניתן לבקש מהרשת הסלולרית שאתה מנוי בה, לפתוח את אפשרות 'שיחות מעל WIFI ' כאשר הקליטה הסלולרית לא טובה. בהבאת המסקנות לעיריית מודיעין מכבים רעות התברר שראש העיר יחד עם חבר המועצה ברוך בוחניק פועלים בעניין והם יכנסו את ועדת האסטרטגיה העירונית וייתנו עדכון על פעילות העירייה בנושא מול חברות הסלולר".

מחזיק תיק אסטרטגיה וחדשנות בעיריית מודיעין, ברוך בוחניק, פועל כאמור בנושא: "בעיית חוסר הקליטה בעיר אינה חדשה ואף התעצמה בתקופת הקורונה עם השהייה בבית. אם בעבר 73% מהציבור שעובד היה מחוץ לעיר, בבת אחת נוצר צורך לתקשורת ביתית ובנוסף למידה מרחוק לתלמידים כפול מספר נפשות בבית".

ברוך בוחניק

מה לגבי פריסת אנטנות הסלולר בעיר?

"נושא הפריסה של האנטנות מתייחס להחלטת מועצה מ-2010, שהציבה בעיות רבות ולא לקחה בחשבון את ההתפתחות הטבעית של העיר, גידול במספר התושבים והמבנה הטופוגרפי של מודיעין".

כיצד אתם פועלים בעירייה מול חברות הסלולר?

"לאחר דיון שקיימתי ובברכת ראש העיר חיים ביבס, נשלחו מכתבים לחברות הסלולר לקיום דיון מהותי על הבנת צרכים ומה נדרש כדי למקסם יכולות. לאחר מכן נבחן את ההצעות, נבין את הפערים ונקדם את הנושא באופן משולב בין חברות הסלולר, המשרד להגנת הסביבה, משרד התקשורת שיתוף תושבים וכו' ".

תושבים רבים במודיעין לחוצים מאנטנות 5G . האם מתוכננת פריסה שלהן בעיר?

"בנושא ה- 5G, התהליך בחיתוליו ברמה הארצית, נתחיל מזה שיהיו מספיק אנטנות ו-4G  זה כבר יאפשר תקשורת איכותית יותר. במצב הנוכחי יש לנו בעיות קליטה שגורמות להגברת קרינה מהטלפונים הסלולריים, שלחלוטין לא בריאים עבורנו ועבור ילדינו".

מה לדעתך היתרונות והחסרונות של אנטנות ה-5G?

"ישנם מספר אלמנטים שמשפיעים על קליטה טובה, למשל פריסת אנטנות. דור 5G או 4G אמורים להעביר יותר מידע על ידי טכנולוגיה מתקדמת, פריסת סיבים אופטיים כלל עירונית הן למטרות ציבור והן למבני ציבור . עובדתית, אנחנו צרכני תקשורת ולכן עלינו לוודא שיש לנו את הכלים לעבודה מהבית, מהפארק או ללימודים מרחוק. בעיית הקליטה תיפתר על ידי שיתופי הפעולה שציינתי".

שנת הלימודים בבית הספר והגנים מסתיימת בימים אלה, אלפי תלמידים ישהו יותר זמן בבתים יחד עם הוריהם. כעת, יותר מתמיד, נדרשים קברניטי העיר לשפר את הקליטה הסלולרית בבתי האב, לא רק כשירות לתושבים, אלא גם ובעיקר כדי לאפשר להם להתמודד עם המציאות הכלכלית החדשה.