צילום: מודיעינט, טלי גת.

לאחר כמעט חודשיים בהם היו הקניונים בישראל סגורים, ושבוע בלבד לאחר פתיחת מתחמי הקניות הפתוחים, נפתח הבוקר קניון עזריאלי במודיעין וזאת יחד עם השווקים הפתוחים בערים ומכוני הכושר.

התייצבנו בשעה הראשונה לפתיחה כדי לבדוק האם וכיצד ערוכות החנויות לפתוח תחת ההנחיות החדשות, האם הקונים צבאו על הפתחים ומה יש לחנויות להציע? בשיטוט ראשוני גילינו גם מי לא פתח, האם הקונים מסתובבים או קונים ועד כמה שומרים על ההנחיות?

הנחיות לעומת ביצוע. מה מצאנו?

בכניסה לקניון, מי ברגל מי ברכב, מתבצעת בדיקת חום על ידי השומר אשר נוספו לו מעתה תפקידים חדשים. לאחר שעברנו את הבדיקה בהצלחה קיבל את פנינו בכניסה לקניון שלט המסביר שהמקום פועל תחת הנחיות משרד הבריאות ומותרת כניסה של עד 2,500 איש בלבד. כיצד נאכפת ההנחיה? לא ברור. עוד מובהר כי בתוך הקניון יש להקפיד על מרחק ולעטות מסכה.

כשעה לאחר הפתיחה הקניון היה כמעט ריק מאנשים. בחנויות מוכרים מועטים – ברור, שכרגע אין לחנויות אינטרס להגדיל את ההוצאות – מסיימים לסדר את החנויות, להכין את האביזרים שיסייעו לשמור על ההנחיות (מגני פלסטיק, מדבקות לשמירת מרחק ואלכוג'ל כמובן) ומחכים לקונים.

בכניסה לכל חנות מוצב שלט המורה על מספר הלקוחות אשר יכולים להימצא בחנות וזאת בהתאם לשטחה. בלמעלה ממחצית מהחנויות עדיין לא ברור כמה לקוחות יכולים להיכנס ובחנויות אחרות נערכו מבעוד מועד עם שלטים מודפסים שנתלו מראש.

באחת מחנויות האפנה הוותיקות סיפרה מנהלת החנות כי הם קיבלו הנחיות גם מהרשת, והראתה לנו רשימה מפורטת של כל חנויות הרשת עם מספר הקונים המותר בכל חנות. "גם מהרשת וגם מהקניון סייעו מאוד. בקניון הציבו מתקני אלכוג'ל ללא נגיעת כף יד, מיקמו את המדבקות בכניסות לחנויות והציבו שילוט בנוגע לאיסור האכילה במקום. מהרשת ציידו אותנו במגני פלסטיק ובהנחיות הנוגעות לטיפול בלקוחות. אני כאן לבד כרגע, בהתאם להנחיות".

מתקני אלכוג'ל פזורים ברחבי הקניון

ומה עם הלקוחות? הלקוחות שהגיעו בתחילת היום בהחלט עטו מסכות. קשה היה לומר אם המרחקים בין הלקוחות בתורים אכן נשמרו כי מספרם היה מועט, את זה נשאיר למבחן הזמן.

מה חיכה לנו בחנויות?

שיטוט מהיר בקניון גילה שכמעט כל החנויות פתוחות וערוכות. בתי הקפה אמנם נותרו סגורים – למעט ארומה ורולדין שמוכרים רק ב- T.A, אבל דוכני המזון, השתייה והמתוקים נפתחו ובטוחים שהקהל יצביע בעד 'מהיר וטעים' (מסעדות יוקרה לאחר הקורונה? ככל הנראה לא במיידי). המוכרת החביבה בארומה מספרת שהתגעגעה לקונים אבל הכסאות הערומים מלמדים שאנחנו עוד רחוקים מחזרה לשגרה.

מתחם האוכל סגור

כאמור, בפתח של כל חנות מותקן שלט אשר מציין כמה לקוחות יכולים להיכנס לחנות. בחנויות הגדולות מצאנו שיכולים להיכנס 17 קונים ובקטנות 2 קונים בלבד. כל השאר, אם המספר מצוין, הוא נע בין לבין. בחלק מהחנויות מצאנו הנחות מפתות על עונת החורף (אשר עמה סיימנו את התקופה שקדמה לקורונה אך החנויות עדיין נותרו כנראה עם הרבה סחורה), בחלק מהחנויות מציעים הנחות מאופקות על סחורת הקיץ, ויש ששבו לשגרה כאילו לא קרה דבר והלקוחות נותרו עם מזומנים רבים בכיסם.

פרט לבתי הקפה הסגורים מצאנו שאחת מחנויות הספרים הגדולות נותרה סגורה, חנות אופנה יוקרתית סגרה את שעריה וחנות נוספת נראתה עזובה ושוממת.

לשמור על מרחק גם במדרגות הנעות

אין מה לומר, גם אם תרשם התלהבות ראשונית בימים הראשונים לא בטוח שהיא כאן כדי להישאר. המשק כולו מגשש את דרכו חזרה לשגרה וכך גם הקונים, המוכרים והעסקים בקניון האהוב על תושבי העיר. עוד זמן לא רב, כאשר הטמפרטורות יעלו, לקוחות פחות יחששו לצאת מהבית ורבים יותר יחזרו לשגרת העבודה והלימודים, נקווה שגם השגרה בקניון תהיה דומה לזו שהכרנו – פקקים קלים בכניסה, שומר שכל תפקידו הוא לבדוק את הבגאג' של הרכב ומעט מאוד מקומות ישיבה בבתי הקפה.

נעים להיזכר- צפוף ותוסס בקניון, חגיגות העשור בימי טרום קורונה