כאלף שורדות ושורדי שואה מתגוררים במודיעין-מכבים-רעות. עם השנים שחולפות מתחדדת ההבנה כי תיעוד סיפוריהם ילך ויתמעט בשנים הקרובות. אתר "מצעד הגבורה", בשיתוף האגף לשירותים חברתיים בעירייה ויחד עם בנות ובני נוער מתנדבים, יזמו פרויקט זכרון עירוני מרגש במיוחד.

הרעיון העומד מאחורי הפרויקט הוא לאפשר לשורדי השואה להעלות את הסיפור האישי שלהם, בעיקר מנקודת מבט של ניצחון וגבורה, סיפורי הצלחה והישגים שצמחו למרות ועל אף הקושי והזוועות הבלתי ניתנות לתפיסה. בפרויקט לוקחים חלק חשוב 13 בנות ובני נוער מתנועת "בני עקיבא" ושישה בני נוער נוספים ממד"א, אשר נפגשו בחודש שעבר עם שורדי שואה בדיור המוגן 'עזריאלי פאלאס' וראיינו אותם.

התוצרים הסופיים של הפרויקט יהיו הצגת הסיפורים האישיים בחוברת מודפסת שתוענק לשורדי השואה וכן חוברת דיגיטלית עירונית שתוצג באתר העירייה ובאתר "מצעד הגבורה". בנוסף, יוצגו סרטונים של שורדי השואה באתר "מצעד הגבורה"  והם יופצו במהלך יום הזיכרון לשואה ולגבורה, מתוך כוונה להפיצם לדורות הבאים.

חווית התיעוד הייתה משמעותית עבור שני הצדדים. שורדי השואה שמחו על ההזדמנות לספר את סיפורם, ובני הנוער התרגשו מהזכות לקחת חלק בתיעוד החשוב. באגף השירותים החברתיים ציינו כי הם מקווים שזהו רק שלב ראשון והפרויקט ימשיך עם בני נוער ושורדי שואה נוספים.

 עמיעד טאוב, המשנה לראש העיר ומחזיק תיק שירותים חברתיים: "לזכור ולא לשכוח. לצד חובתנו כרשות לדאגה לצרכי ניצולי השואה בעיר, מוטלת עלינו חובה כעם לתעד ולזכור את מאורעות השואה האיומה. פרויקט התיעוד המשלב בין בני הדור השלישי והרביעי המגיעים בהתנדבות לתעד לבין השורדים הינו מרגש, חשוב ועוצמתי. תודה למתנדבים המדהימים של מד"א ובני עקיבא, לצוות האזרחים הוותיקים באגף לשירותים חברתיים בראשות עו"ס תחיה שרף ולשי שמיר שהגה את הרעיון".