מאת: טלי גת

למעלה מ- 12,000 משתתפים ובהם 3,000 צועדים לא ייטלו חלק באחד משני האירועים הגדולים המתקיימים במודיעין מכבים רעות מדי שנה – העדלאידע. לאחר שביום רביעי השבוע - בעקבות הנחיות משרד הבריאות שלא לקיים התקהלויות מעל 5,000 איש - הוחלט לבטל את תהלוכת העדלאידע בעיר, מבהירים בעירייה ששאר האירועים, לפחות לעת עתה, מתקיימים כמתוכנן.

פחות משמח, אבל בטוח

עיריית מודיעין מכבים רעות הייתה מהראשונות לבטל את העדלאידע העירונית. למרות האכזבה, אולי הכעס, וכמובן, המאמצים הרבים של כל הנוגעים בדבר. הילדים ואנשי החינוך אשר אמורים היו להשתתף בתהלוכה, אנשי אגף התרבות בעירייה, בעלי המקצוע, וכמובן, תושבים אשר רבים מהם ומילדיהם הקדישו זמן וממון באיתור התחפושת המתאימה – כולם כולם חיכו לאירוע שהתבטל והפכו בעל כורחם לשותפים ל'השפעות מגפת הקורונה'.  

בעירייה מצרים על הביטול אולם מדגישים כי לנגד עיניהם עומדות הנחיות משרד הבריאות ובראש ובראשונה - השמירה על בריאות כל התושבים. 

השלטים שכבר לא יונפו השנה.

מקבלים בהבנה את ההנחיות

מתגובות שעלו ברשת עולה כי מרבית התושבים קיבלו בהבנה את הדחייה ושיבחו את ראש העיר והצוות המקצועי על ההחלטה המהירה. יש שהציעו לפצות את התושבים, ובמיוחד את ילדי כיתות ד' המובילים את האירוע, באירוע חליפי ויש מי שהציע לנצל את היום ליום חינוך בו ילמדו הילדים על התמודדות עם משברים. כך או כך, את משבר הקורונה הזה נראה שתושבי העיר לא ישכחו.

שביל ישראל כקונספט מרכזי – אולי בשנה הבאה?

אלון שמידט, מנהל אגף התרבות בעירייה מזה 20 שנה, מציין כי העדלאידע היא אירוע מורכב שההיערכות אליו מתחילה כבר בדצמבר, וכוללת חשיבה מעמיקה על קונספט אשר יתאים ליישום מגוון בכל בתי הספר, גם באמצעות מייצגים ותחפושות וכמובן תפירת האירוע על כל הנגזר מכך – בחירת המייצגים והנושאים על ידי בתי הספר, הקמת המייצגים והתחפושות, איתור משתתפים חיצוניים נוספים כגון רקדנים ואקרובטים המשלימים את החוויה, כוחות הביטחון, חוגים ונוספים וכמובן היערכות משלימה ובין היתר ביטחונית ותחבורתית.

אלון שמידט, מנהל אגף התרבות בעירייה, אופטימי למרות הכל

שמידט מציין כי אגף התרבות ליווה את בתי הספר החל מהרגע בו נקבע כי נושא השנה יהיה שביל ישראל והנושאים שנבחרו על ידי בתי הספר היו מרגשים והביצוע, עד הפרט האחרון – מעולה. באחד מבתי הספר בנו מאהל בדואי על כל המשתמע מכך, אחר בנה את החרמון ויש מי שבחרו את המצפה התת ימי. התכנון היה כל כך מפורט והרזולוציות היו כל כך גבוהות עד שבמיצג המצפה התת ימי, לדוגמא, ניתן היה לזהות גם את הצדפות שהוצמדו לתחפושות.

לעת עתה נראה, כך מציין שמידט, כי העדלאידע המקומית של מודיעין, אשר בניגוד לאירועים דומים בערים גדולות אחרות בנויה רובה ככולה בעיר, על ידי אנשי העיר, תושביה ותלמידיה, ובניהול אנשי אגף התרבות והרשות, - לא תרד לטמיון. אחת החלופות הנבדקות היא לתת לתלמידי כיתות ד' אשר היו אמורים להוביל את האירוע במה, אולי בשנה הבאה: "הילדים מאוכזבים וזה נוגע בנו וברור לנו לחלוטין. הם עבדו קשה". כבר עתה ידוע לנו כי חלק מהמיצגים יוצגו בבתי הספר להנאת התלמידים, ההורים והצוות החינוכי, מספר שמידט.

בודקים בדים למיצג הכנרת

גם משברים צריך לדעת לנהל

עלויות העדלאידע במודיעין עומדת על קצת פחות מחצי מליון ₪, כאשר הביצוע והייצור כולם מקומיים. חלק מהמוצרים שנקנו והוכנו לאירוע יישמרו לשימוש בשנה הבאה ומה שניתן היה לבטל, בוטל מבעוד מועד. בסה"כ ניתן להעריך כי ירדו לטמיון – כ- 110,000 ₪. "אולם הכסף הוא רק חלק אחד בסיפור", אומר אלון שמידט, "צריך לזכור כי מאחורי כל ההפקה הזו עומדים אנשים ומול כולם צריך להתנהל ברגישות. לאחר שיצאה ההצהרה התחלנו במלאכת הפירוק. אנו מכבדים את הספקים שלנו, ואת כל השותפים לעשייה. זו לא הודעה שאפשר לשלוח בוואטסאפ. כל ספק קיבל טלפון אישי ומכבד. ברור לי שגם מהצד שלהם זה לא קל, אנחנו לא העירייה היחידה שביטלה את האירוע".

למרות הקורונה, העיר מודיעין צהלה ושמחה

על השאלה מתי נעלה שוב על הסוס? עונה שמידט בביטחון: "אנחנו כבר על הסוס. כל מה שניתן לעשות נעשה. חגיגות הפורים ממשיכות. החל מקריאת המגילה, דרך שבת תרבות, הגינה הקהילתית, הפנינג פורים ב- 11 לחודש, מסיבות לנוער ואירועים במע"ר החדש, 'בירה ונרעישה' (מסיבה לצעירים מגיל 18) ועד לפורימונים ב- 13 מוקדים בעיר".