צילום אילוסטרציה: Depositphotos

במסגרת מאמצי משטרת ישראל להגנה על קטינים מפני פגיעות ברשת בשיטות מגוונות, זיהו בימים האחרונים ביחידה 105 בלהב 433 עלייה של כ- 50% במספר השיחות המתקבלות במוקד, החל מדיווחים פליליים של הפצת סרטונים ותמונות אינטימיות וביצוע עבירות מין ועד לפגיעות שאינן פליליות כגון ביוש (שיימינג). 

במשטרה קוראים להורים בתקופה רגישה זו, בה ילדים ובני נוער גולשים זמן רב יותר במרשתת, לגלות מעורבות ואחריות בפעילות המתבצעת ברשת, לשוחח עמם ולוודא כי הם מבינים את הסכנות הטמונות בכך. "בנוסף", נמסר מהמשטרה,  "יש לזכור כי הילדים ובני הנוער נמצאים בעת הזו בתקופה של ריחוק ובידוד חברתי ממסגרות החינוך והפנאי, דבר שגורם ללחץ נפשי ופנייה מרובה לסיוע במצוקה נפשית למוקד 105".

בחודש מרץ טופלו במוקד 105 למעלה מ- 1,000 אירועים. רוב הפונים היו ילדים ובני נוער שנפגעו ברשת.


מוקד 105 משלב פעילות כלל ממשלתית למלחמה באלימות רשתית של שוטרים לצד נציגי משרדי ממשלה: המשרד לביטחון פנים, משרד החינוך, משרד הבריאות, משרד המשפטים ומשרד הרווחה. המטה הלאומי להגנה על ילדים ברשת - 105-  הוא מערך אזרחי משטרתי ייחוודי בארץ, המשלב בין מישור האכיפה החוקית והמישור הטיפולי חינוכי.

המוקד פועל 24/7


כך תשמרו על הילדים - משטרת ישראל ריכזה מספר המלצות למשתמשים ולהורים בנושא גלישה בטוחה:

 - קבעו פילטרים לצמצום הסיכון לקבלת תוצאות המכילות תכנים למבוגרים, בעזרת מנועי חיפוש כמו  google, yahoo, ו-bing.

 - השתמשו באפליקציות ובשירותים לסינון תכנים שמציעים ספקי אינטרנט באתרים שלהם.

 - הסבירו לקטינים את מימד אובדן השליטה ברשת: ברגע שלחצו על כפתור "שלח", אין דרך חזור, לא ניתן למחוק את התוכן מהרשת והתפוצה של התמונה/סרטון כבר לא בשליטתם.

 - למדו את הילדים כי זהויות ברשת יכולות להיות שקריות והורו להם לא לפתוח הודעות, מיילים, קישורים וכו' מאנשים שאינם מכירים.

 - הכי חשוב: עודדו את הילדים לשתף אתכם או כל מבוגר אחר שהם סומכים עליו במקרה שהם או מישהו מחבריהם נפגעו ממישהו ברשת, חשו במצוקה או חשו אי-נוחות.

 

משטרת ישראל מעודדת את כל מי שנפגע מעבירה באמצעות רשת האינטרנט כמו גם מחוצה לה, או נחשף למידע בנושא, להתלונן על מנת שיובאו הפוגעים לדין ויוענק הסיוע הנדרש לקרבנות העבירה.