בשער: אתניקס ואייל גולן | צילום אלוני מור

לפני שבוע פרסמה העירייה כי עונת מופעי הקיץ של "ענבה LIVE" תפתח בחודש יולי הקרוב עם סדרת מופעים של שלמה ארצי, ריטה, שלומי שבת והמופע האחרון, אשר אמור להיות המופע שינעל את סדרת המופעים, המופע של אתניקס עם אייל גולן. 

עם פרסום הדברים ברשת החברתית ובקבוצות הפייסבוק השונות של העיר התעוררה מחאה, נשית בעיקר, כנגד הופעתו של אייל גולן במודיעין,  זאת בעקבות התבטאויות שנויות במחלוקת של הזמר עצמו בכלי התקשורת השונים ובעקבות חשדות שהועלו על מעורבות לכאורה בפרשיית ניצול מיני של קטינות. יש לציין כי לא הוגש נגדו כתב אישום והוא לא נמצא אשם בניצול מיני, התיק נגדו נסגר.

הראשונה שהעלתה את הנושא לסדר היום הייתה טלי שלומי, תושבת מודיעין, אשר לאחר שראתה את הפרסום בדבר ההופעה ביקשה לשתף את תחושותיה עם החברות האחרות בקבוצת הפייסבוק "נשים ממודיעין" וכך היא כתבה:

"אחרי התלבטויות רבות, החלטתי להעלות את הפוסט הזה....
אני גרה במודיעין 13 שנה וכל יום מתפעלת מחדש מההתפתחות היומיומית ומההשקעה של העירייה בכל נושא ועניין. גם נושא התרבות זוכה לתשומות אדירות ואנחנו זוכים ליהנות ממבחר רחב של פעילויות והופעות.
בשבוע האחרון פרסמה העירייה את מופעי הקיץ בענבה. התאכזבתי לראות שבין המופיעים יהיה גם אייל גולן.  אני מודעת לזה שהוא זוכה מהחשדות נגדו, אבל רק בהסתמך על הדברים שהוא עצמו מודה בהם ומעיד על עצמו, אני חושבת שעיר שמשקיעה בחינוך וערכים כמו מודיעין צריכה להימנע להזמינו לאירועים שמאורגנים על ידי מחלקת התרבות. בעבר, בוטלו הופעות שלו בערים אחרות עקב לחץ תושבים. מה איתנו?"

"אני חושבת שעיר שמשקיעה בחינוך וערכים כמו מודיעין צריכה להימנע להזמינו לאירועים שמאורגנים על ידי מחלקת התרבות." 

הפוסט שלה גרף תגובות רבות מנשים שחיזקו את דבריה, כתבו כי גם הן מרגישות כמוה והודו לה על העלאת הנושא לסדר היום. רבות כתבו לה "תודה על הפוסט, מסכימה עם כל מילה" ו- " אין מקום להופעה של אדם כזה במודיעין" ועד ל- " אני מתביישת שהוא מופיע כאן. מקווה שנשים לפחות יצביעו ברגליים ולא יגיעו".  חלק מהדיון והתרעומת נסובו סביב העלויות של המופע, כיוון שההפקה היא עירונית. 

מנגד, נשמעו גם קולות אחרים, של נשים שחולקות על דעה זו וטענו ש "לא כל הופעה חייבת להיות קמפיין לקידום מעמד האישה", "לא תפקידנו או תפקיד העירייה לעשות משפט לאנשים" ו- "מי שרוצה שתלך ומי שלא אז לא!"

לרגע היה נדמה כי המחאה נרגעת ותסתיים בגבולות הפייסבוק בלבד, אך ההיפך הוא הנכון. קבוצה של כמה מתושבות העיר החליטה לקחת את המחאה צעד אחד נוסף קדימה והן פתחו דף עצומה של ממש נגד הופעתו של גולן במודיעין וכך נכתב בה:  "עיריית מודיעין פועלת להעשרת חיי התרבות בעיר באופן יזמי, מלהיב ויוצא דופן. השבוע למדנו שאירועי הקיץ בפארק ענבה יופקו על ידי העירייה ומנהלת אופ"ק ובין היתר יארחו את האמן אייל גולן. אנחנו תושבי ותושבות מודיעין, עיר של חינוך, תרבות וערכים- חותמים וחותמות על עצומה זו, כנגד השימוש בהפקה העירונית ובמתחם ענבה, להופעתו של אייל גולן. אנו סבורים כי לא ניתן לעודד, לפרסם ולקשור בין העיר שלנו ושמה לבין ההתנהגות והנורמות לכאורה  של גולן כלפי נערות ונשים כפי שנחשפו בתקשורת בפרשות לכאורה של הנערות והמין – פרשה עליה ישב אביו בכלא. התנהגותו כפי שהשתקפה גם בראיונות עמו בתקשורת, עומדת בניגוד לערכים של מוסר, דאגה לחלש וכבוד הדדי ולפיכך אנו מתנגדים בכל תוקף לתת לו במה עירונית ובכך להמשיך ולאפשר לו להוות מודל נערץ לחיקוי. אנו פונים אל ראש עיריית מודיעין חיים ביבס ואל מחזיק תיק התרבות והצעירים אלעד שמעונוביץ' בדרישה שעיריית מודיעין נבחריה ועובדיה לא יפיקו ויעודדו את הופעתו בעיר, שסמל העירייה לא יקושר למופע זה ושמשאבים עירוניים, כלכליים ומשאבי כח אדם לא יופנו להופעה זו".

דף העצומה הופץ בקבוצות הפייסבוק השונות של העיר ונכון לרגע כתיבת שורות אלו חתמו על העצומה 591 מתושבי העיר והמספר גדל מרגע לרגע.

כאשר הופצה העצומה גם לקבוצות אחרות, מחוץ לקבוצה בה חברות נשים בלבד, נשמעו קולות רבים אחרים של גולשים שדווקא מעוניינים להגיע להופעתו של גולן ומתנגדים למהלך הקורא לביטול ההופעה, חלק מהתבטאויות הגולשים היו אף זועמות ובוטות. שאלנו את טלי שלומי, כותבת הפוסט המקורי מה היא חושבת על תגובות המגיבים נגד ביטול המופע?  וזו הייתה תשובתה:  "כפי שכתבתי גם בפוסט, התלבטתי רבות אם להעלות אותו מלכתחילה. אני אישית לא עניתי לתגובות בוטות ומתלהמות. קצב החתימה על העצומה מוכיח שהרבה חושבים כמונו. המטרה העיקרית שלי היתה להעלות את הנושא לסדר היום - ובזה הצלחתי. חבל שאנשים מוצאים לנכון להתבטא בצורה בוטה ומכוערת שלא מכבדת את עצמם בעיקר. אנחנו במדינה דמוקרטית - כל אחד רשאי לחשוב ולהביע את דעתו כרצונו וכמובן גם ללכת לאיזו הופעה שהוא מוצא לנכון." 

מדוברות עיריית מודיעין מכבים רעות נמסר בתגובה כי: "ענבה LIVE' זו סדרת הופעות בתשלום בהפקת העירייה אך אינה מתוקצבת על ידה- כאשר ההכנסות מכסות את ההוצאות. ההופעות הן בנוסף לאירועי הקיץ הרגילים שאינם בתשלום, ולכן כל תושב יכול לבחור האם הוא מעוניין לרכוש כרטיס להופעה או לא״

תגובתו של אלעד שמעונוביץ, מחזיק תיק התרבות, ספורט וצעירים בעירייה: 

"בסוף שנות ה-60 התפוצצה בישראל פרשת ׳חבורת הלול׳- עדויות של צעירות על ניצול מיני ופגיעה בקטינות ע״י חבורת מפורסמים שכללה בין היתר את אריק איינשטיין ז״ל, שלום חנוך, אורי זוהר ובועז דוידזון. כששלום חנוך הופיע בפסטיבל צלילי סתיו שלנו לא התקבלו פניות כלשהן לביטול ההופעה. לא נראה לי שמישהו גם היה מחתים עצומה נגד הופעה של איינשטיין ז״ל במודיעין כיום.
אני האחרון שיגן על אייל גולן. אבל צריך לחדד דבר בסיסי: העירייה מפיקה את ההופעה אבל לא מממנת אותה. המודל העיסקי הוא שההכנסות מכסות את ההוצאות ולכן אין תשלום מכספי הארנונה. זו לא כמו הופעה עירונית חינם בעמק החולה שם העירייה ממנת הכל. אנחנו עובדים קשה כדי למתג את פארק ענבה כמתחם הופעות ברמה הארצית. תושבי קיסריה לא מעורבים בהחלטה מי יופיע באמפי שם, כך גם לא תושבי תל אביב בפארק הירקון או תושבי ירושלים בבריכת הסולטן. אם היינו מביאים אותו כאמן לנוער במסיבת רחוב המסורתית הפתוחה לכולם הכעס היה מובן. כאן יש אירוע במכירת כרטיסים, אחד מתוך ארבעה. מי שמתאים לו שיבוא וירכוש כרטיס ומי שלא אז לא. אם אנחנו רוצים לשים את העיר מבחינה תרבותית על המפה, ולארח כאן הופעות גדולות בקנה מידה ארצי עם אורחים מחוץ לעיר לא נוכל להתחיל לעסוק בשיפוטיות של אמות מידה של אמנים שהתנהגו בצורה מבישה בעבר (לפני 30 שנים או 5 שנים), כאלה שהעלימו מס או אחרים שלא עשו צבא. אני יכול להבין את מורת הרוח והמחאה הלגיטימית. עם זאת אני סבור כי אין כל הבדל בין הופעתו בהיכל התרבות בעיר של גולן לפני כשנה וחצי לבין ההופעה הנוכחית. מדוע אז זה לא הפריע לאף אחד? 
יש הרבה מאוד תושבים המעוניינים להגיע להופעה ומחכים לקנות כרטיסים. בואו לא נכפה אחד על השני דעות ונקבע עבור האחר מה נכון ומה לא. איש איש יחיה לפי השקפותיו, ושכל אחד יחליט בעצמו מה שנוח ומתאים לו- אם הוא מעוניין לבוא להופעה או לא."

שמעונוביץ:"אני האחרון שיגן על אייל גולן".

מדי פעם נשמעות ברשת גם קריאות לארגון הפגנה. האם המחאה תמשיך ואף תהפוך למחאה אקטיבית? זה עדיין לא ברור. נכון לרגעים אלו ההופעה תתקיים כמתוכנן.