מאת: רמי היפש

אחד הנושאים הטראגיים בישראל בשנים האחרונות הוא מותם בתאונות עבודה של עובדי בניין רבים. אין כמעט חודש שבו פועל בניין לא נפגע ולמעשה, מאז תחילת 2018 נהרגו 15 עובדי בניין בישראל בתאונות עבודה. הדאגה ממצב הבטיחות באתרי הבנייה בארץ חלחלה והגיעה עד למזרח הרחוק.

בכתבה שפורסמה ביום שלישי בדה מרקר נטען כי ממשלת סין, שחתמה על הסכם עם ישראל על הגעתם של 20 אלף עובדי בניין סינים לישראל החליטה למנוע את הגעתם ל-36 אתרי בנייה שהיא מגדירה מסוכנים. שלושה מהם במודיעין.

על פי ההסכם בין המדינות יש לסין את הזכות לאשר כל אתר בנייה שבו יש בקשה לעובדים סינים. זאת מכיוון שלדעתם הפיקוח על הבנייה בישראל רופף וכולל מעט מדי מפקחי בנייה. בעקבות זאת הגיעו לישראל ארבעה מפקחי בנייה מסין שעוברים בין האתרים השונים, בוחנים את מצב הבטיחות ומחליטים באיזה אתר יוכלו העובדים לעבוד. לעיתים, הם מחליטים שלא לעבוד כלל באתר מסויים משיקולי בטיחות.

הרגישות בנושא התחדדה בשנה האחרונה, לאחר שנהרגו ארבעה עובדים סינים באתרים בהוד השרון, ראש העין, שדרות וירושלים. מותו של הפועל האחרון שנהרג, צ'ן דונג, בפרויקט של סולל בונה בהר חוצבים בירושלים, הוביל לשיחת הבהרה בין נציגי הממשל לסגן השגריר הישראלי בבייג'ין.

כניסת העובדים הסינים נאסרה בעשרה פרויקטים בראש העין, עיר ששילשה את עצמה בשנתיים האחרונות, שמונה אתרים בירושלים, שלושה בתל אביב שניים באשקלון ואחד בבת ים, פתח תקוה, כפר סבא, נתניה, באר יעקב, באר שבע, שדרות, נתיבות, אשדוד ורחובות.

במודיעין כאמור מדובר בשלושה פרוייקטים שביקשו בהם עובדים מסין. מיקומם המדוייק של הפרוייקטים לא נמסר, אך סביר להניח שמדובר בשכונת נופים הנמצאת בתנופת בנייה בחודשים האחרונים ובפרויקטים הנבנים במע"ר באזור שדרות החשמונאים.

צילום אילוסטרציה: Depositphotos