צילומים: ידידים מודיעין

זה התחיל ביום שלישי בערב, לאחר האזעקה הראשונה שנשמעה במודיעין (11.5). אם ובת מרחוב אלמוגן נכנסו לממ"ד הביתי וטרקו את הדלת. בסיום הזמן בו צריך להמתין במרחב המוגן גילו שאינן יכולות לצאת וכי הדלת תקועה. עוד גילו כי כשמיהרו להכנס לממ"ד לא לקחו איתן טלפון נייד. הן החלו לזעוק לעזרה דרך החלון, עד שהשכנים הזעיקו את מכבי האש ואת כונני 'ידידים'. בכוחות משותפים פרצו הצוותים את דלת הדירה שהייתה נעולה אף היא, ולאחר מכן את דלת הממ"ד וחילצו את השתיים. מתנדבי 'ידידים' שנענו לקריאה מספרים כי לא עזבו את האם ובתה ונשארו שם עוד זמן רב בכדי לתקן את דלת הדירה ואת דלת הממ"ד, על מנת שהן יוכלו להכנס אליו בבטחה.

כאשר החלו לקבל פניות נוספות בהמשך אותו הערב לסיוע עם בעיות בממ"דים, הבינו בידידים שהבעיה רחבת היקף. הם החליטו להתגייס לטובת תושבי העיר ומנהל סניף מודיעין מכבים רעות, שלומי עובדיה, פרסם פוסט בקבוצת הפייסבוק 'מודיעין שלנו' בו הזמין את התושבים הזקוקים לכך, לפנות אליהם. במקביל, רכשו מתנדבי ידידים ציוד נוסף שיעזור להם בקריאות מסוג זה והתגייסו במלא הכח, ובכוננות מלאה של כל המתנדבים הפועלים בעיר. 


הפניות החלו לזרום ועוד ועוד תושבים מכל שכונות העיר ביקשו עזרה בסגירת חלונות ממ"ד שלא נסגרו היטב, תיקון ידיות תקולות ודלתות ממ"ד תקועות.


שוחחנו עם איתן פאווה, סגן מנהל סניף ידידים במודיעין, שסיפר לנו כי הוא שמח על ההתגייסות המלאה של המתנדבים באזורנו. "אמנם זיהינו את הבעיה ושיערנו שנקבל פניות, אבל לא ציפינו לכזו כמות של קריאות. תושבים מכל השכונות בעיר. טיפלנו עד כה ביותר מ-100 קריאות ולפנינו עוד קריאות שמחכות שנגיע לסייע", מספר איתן ומוסיף, "התגייסנו כולם, רכשנו עוד ציוד כדי שיתאים לטיפול בתקלות האלה ואנחנו מגיעים לכל מי שביקש סיוע. ברוב המקרים התושבים נזקקו לעזרה בשחרור חלון ממ"ד תקוע שלא הצליח להיסגר היטב, היו גם מקרים של ידיות שהתפרקו ובגללן לא הצליחו לסגור את הדלת ואפילו אנשים שננעלו בטעות בממ"ד והגענו לחלץ אותם. בכמה מקרים גם עזרנו להתקין מחדש דלתות ממ"ד שהוסרו על ידי הדיירים. עשרות כוננים פועלים ברחבי העיר ביממה האחרונה ועד כה יש לנו מאה אחוזי הצלחה". 

אחת הבעיות הנפוצות: חלון ממ"ד תקוע שלא נסגר 

היוזמה המרגשת של מתנדבי ידידים, שדאגו לכך שתושבים רבים יוכלו להכנס לממ"ד אטום ובטוח בעת הישמע אזעקה, תרמה להעלאת תחושת הרוגע והבטחון. רבים מהתושבים שנעזרו בהם העלו פוסטים נרגשים לרשת החברתית, הודו למתנדבים מכל הלב וסיפרו על שירות מהיר ואדיב.

ההמלצות של  'ידידים' לשמירה על ממ"ד תקין ולשמירה על בטחונכם -

- כשנכנסים לממ"ד בהשמע אזעקה, אל תשכחו לקחת איתכם טלפון נייד ומטען. כך גם אם תזדקקו לעזרה תוכלו ליצור קשר.

- בדקו את תקינות הידיות, אם הידית לא מחוברת היטב ומקשה על סגירת הדלת, ניתן לקנות בחנויות המתאימות ערכה של ידית ואביזרים נלווים ולהחליפה בקלות. היערכו מבעוד מועד.

- לא מומלץ להסיר את דלת הממ"ד. לא תמיד יש זמן בחירום להתקין את הדלת מחדש.

- אם אתם זקוקים לסיוע חייגו 1230 למוקד הארצי של ידידים (שלוחה 2, מרחב ירושלים).