מאת: רמי היפש | צילומים: מודיעינט

תושבי הרחובות השקטים של מכבים גילו ביום חמישי בערב תנועה ערה של אנשים וכלי רכב שהתנקזה לכיוון בית הרוס בישוב. אלה היו חברי יחידת המתנדבים העירונית שבאו לבצע תרגיל של חילוץ נפגעים בתרחיש של רעידת אדמה.

יחידת המתנדבים, שהוקמה לפני שש שנים במאי 2013 על ידי שמוליק כהן, מנהל אגף הביטחון בעיריית מודיעין, היא מהגדולות בישראל ומונה 330 איש. המתנדבים שומרים על כושר מבצעי במבנה מותאם ברחוב עמק זבולון, אבל השבוע עלתה הזדמנות שהם יתאמנו בתנאי שטח המדמים רעידת אדמה.

הדבר התחיל כשבעל בית במכבים ביקש רשות ממחלקת הביטחון להוציא משאיות מדרך הביטחון, שכן הוא הורס את הבית במטרה לשפצו ולבנות אותו מחדש. כהן ניצל את ההזדמנות ושאל אם יחידת המתנדבים תוכל להתאמן בבית ההרוס וקיבל תשובה חיובית.

גם הקבלן עבד ראין, שאחראי על ההריסה והבנייה מחדש, נרתם לנושא. לפני שעלה עם הבולדוזר על הבית, הטמינו ראשי היחידה בובות בתוך הבית וריאן הפעיל את הבולדוזר האישי שלו בהתנדבות לטובת הנושא. הבית הפך לעיי חורבות – כפי שעלול לקרות במקרה של רעידת אדמה אמיתית.

כהן הזניק את אנשי יחידת המתנדבים, שקיבלו התראה שאירוע כזה עתיד להתרחש, אבל לא ידעו מתי ואיפה תהיה הפעילות ואלה הגיעו למקום, התחלקו לצוותים והתחילו לחפש את הבובות. הם הפכו את האבנים בזהירות, חיפשו בובה בחדר המדרגות ובובה בחדר האמבטיה והכל במיומנות.

"הקמתי את היחידה לפני שש שנים בתיאום עם פיקוד העורף", אמר לוי. "אנחנו צריכים להעניק מענה מהיר וראשוני במקרה של רעידת אדמה. מקרים של רעידות אדמה בעבר בנפאל, איטליה ומקומות נוספים העלו ש-24 השעות הראשונות הן קריטיות וש-90% מהאנשים שניצלים ביממה הראשונה הם בזכות שכנים ותושבים מקומיים שמגיעים ראשונים לאירוע. אנחנו יודעים שבמקרה שתהיה חלילה רעידת אדמה, כוחות פיקוד העורף יגיעו למוקדים גדולים יותר ושרוב העבודה תוטל על המתנדבים ואנחנו מוכנים לכך".

לדברי כהן, יחידת המתנדבים של מודיעין היא מהגדולות בישראל. היא כוללת גברים ונשים בגילאים שונים שעברו הכשרות של אגף הביטחון ופיקוד העורף וכולם מיומנים במצבי חירום, וכן עוברים אימונים חודשיים. "יש סדר, אנשים יודעים מה הם עושים ואנחנו פועלים כדי שנהיה מוכנים לכל דבר".

ראש העיר, חיים ביבס, החמיא ליחידת ההצלה והחילוץ: "יחידת המתנדבים היא אחד מסיפורי ההצלחה של העיר, שהפכה בתוך 6 שנים לדוגמה ומופת לערים אחרות בישראל. אנחנו מדברים על 330 מתנדבות ומתנדבים שכמחציתם נשים שמגיעים לאימונים אחת לחודש ועוברים הכשרות על ידי האגף הביטחון ושירותי חירום, בתיאום עם פיקוד העורף והתרגיל שראיתם הוא אחד מיני תרגילים רבים שהם מבצעים ואני מאמין שברגעי חירום אין ספק, הם ידעו לתת מענה ראשוני חשוב וחיוני בעיר. מעבר לכך מרשים להיווכח עד כמה מתנדבי היחידה רואים בה שליחות אמיתית".

סגן ראש העיר, אילן בן סעדון, שהיה במקום החמיא לכהן ואנשיו: "כאחראי על הבטיחות במועצה אני מחזק את היחידה. ראינו כאן עבודה מרשימה מאוד של המתנדבים והם הוכיחו שהם מוכנים לכל דבר".