בהמשך לנתוני התחלואה ההולכים וגדלים, החל מהבוקר, מודיעה העירייה כי מודיעין מכבים רעות נחשבת לעיר כתומה, על פי ציון הרמזור היומי שלה - אשר נכון להיום הוא 6.5.  

מנתוני העירייה עולה כי הבוקר התווספו 38 תושבים שנמצאו מאומתים לנגיף, וכי בסך הכל ישנם בעיר 197 תושבים מאומתים לנגיף (נכון ליום 22.12.20).

מפילוח הנתונים לפי שכונות העיר, עולה כי ישנן שתי שכונות שרמת התחלואה בהן גבוהה יותר והן מוגדרות כתומות: אבני חן (קייזר) והכרמים. כמו כן, השכונות: מוריה, המגינים, השבטים, הציפורים ונופים – מוגדרות שכונות צהובות.

פילוח תחלואה לפי שכונות העיר | צילום מסך מתוך עמוד הפייסבוק של ראש העיר חיים ביבס


נציין כי דירוג הערים על פי מודל הרמזור מתעדכן אחת לשבוע. ביום חמישי השבוע צפויה מפת הרמזור להתעדכן, אז צפויה העיר להפוך לכתומה בהסתמך על ממוצע נתוני התחלואה בעיר בשבוע החולף. עוד ביום חמישי, יתכנס קבינט הקורונה ויחליט האם להחזיר את תלמידי כיתות ה- י"ב ללמידה מקוונת מהבית שוב, בערים המוגדרות כתומות ואדומות.


משמעות המעבר לעיר כתומה על פי מתווה הרמזור - בישובים כתומים ואדומים, לא יקיימו לימודים בבתי הספר לכיתות ה' עד י"ב. כלומר, הלמידה תתקיים רק מרחוק. ההחלטה על כך תתקבל על ידי קבינט הקורונה ביום חמישי והיא תצא לפועל החל מיום ראשון 27.12 ועד למוצ"ש 2.1. בעירייה עוקבים אחר הנתונים מדי יום ומנתחים באמצעות חמ"ל הקורונה את מגמות התחלואה ונערכים כבר עכשיו בהתאם למתווה, ללמידה מרחוק בבתי הספר עבור שכבות אלו.

בנוסף, נמסר מהעירייה כי  אגף הביטחון והחירום יגביר את האכיפה ברחבי העיר לרבות במרכזים מסחריים ופארקים, ביצוע סיורים יזומים תכופים בעסקים לוודא כי הם עומדים בהנחיות "התו הסגול" ובסיוע למשטרה לערוך בדיקות פתע למבודדים ולחולים המצויים בביתם.

מזה מספר שבועות העירייה, באמצעות מינהל החינוך פועלת לקטיעת שרשראות ההדבקה ולבודד כיתות או גני ילדים, על ידי הפעלת נוהל קפדני מיוחד של "ריחוק מניעתי", שמטרתו לגלות ניצנים של הדבקות שעלולים להשפיע ישירות על בתי הספר והגנים. הנוהל מופעל כאשר תלמיד או איש צוות מגלה תסמינים ולו הקלים ביותר, כאשר מישהו מבני המשפחה של תלמיד או איש צוות נמצא מאומת לקורונה והמשפחה עדיין לא אובחנה, כאשר מישהו מבני המשפחה של תלמיד או איש צוות נכנס לבידוד בשל חשיפה לחולה מאומת, כאשר קיים חשש שמישהו מבני המשפחה של תלמיד או איש צוות חולה בקורונה ועדיין לא ביצע בדיקה.  בנוסף, במידה ותלמיד או איש צוות חזר מחו"ל, הם יהיו בריחוק מניעתי. הודות לנוהל  אחראי זה, נקטעו שרשראות הדבקה רבות שיכלו להתלקח במהירות בגנים ובבתי הספר.

חיים ביבס, ראש העיר: "אנחנו צריכים לקחת אחריות על עצמנו ועל ילדינו ולפעול יחד בערבות הדדית כלפי הסובבים אותנו - השכנים, החברים והכי חשוב – ההורים שלנו. אני יודע שהמצב לא פשוט לכולנו, אבל הדרך היחידה לנצח את הנגיף, לפחות עד שכולנו נהיה מחוסנים, הינה לפעול במשמעת עצמית ולפי הנחיות משרד הבריאות. אנחנו בעירייה נמשיך לסייע לתושבים המאומתים ולאלו הנדרשים להיות בבידוד אך במקביל נגביר את האכיפה גם כלפי תושבים הנדרשים לשהות בבידוד וגם כלפי מי שינהג במרחב הציבורי שלא על פי הנחיות משרד הבריאות. שמרו על עצמכם ועזרו לנו לשמור על הסובבים אתכם בריאים."