מאת: לימור בן שמחון

מורי המוזיקה של קונסרבטוריון מודיעין מנהלים מזה מספר חודשים מאבק במטרה להביא לשיפור בתנאי העסקתם. לטענתם, במשך העשור האחרון לא קיבלו העלאת שכר ותנאי העסקתם לא השתנו כלל. אמנם בשנת 2017 קיבל הקונסרבטוריון העירוני הכרה רשמית ממשרד החינוך -  מה שמבטיח תמיכה בדמות העברת תקציב שנתי לצורך קידום לימודי המוזיקה בעיר ושיפור התנאים בקונסרבטוריון, אך המורים טוענים כי התקציב אינו מגיע ליעדו ולא שינה דבר במעמדם ובשכרם וכי שכרם נמוך משמעותית מזה של קולגות מערים אחרות בארץ.

בנוסף להשגות על השכר הנמוך והאחיד שהם מקבלים, ללא קבלת קידום או תגמול על השכלה, נטען על ידי המורים כי עמותת סחלבים, המעסיקה אותם, אף ביקשה להגדיר אותם "עובדי פדיון", כלומר עובדים ששכרם ייגזר מאחוזי הגבייה של דמי הלימוד שהתקבלו מהורי התלמידים. זאת ועוד, עובדי העמותה מועסקים רק 11 חודשים בשנה ומוצאים לחופשה כפויה ללא תשלום, מדי שנה בחודש אוגוסט, כאשר אין בטחון לכך שיקבלו את מקום עבודתם מחדש בתחילת שנת הלימודים.  "בנוסף לפגיעה בהכנסה, אומרים המורים, פוגע הדבר ברצף ההפרשה הפנסיוני ויוצר חוסר בטחון תעסוקתי".

באוגוסט האחרון הצטרפו המורים לארגון העובדים "מען", שמוביל קמפיין ארצי לשיפור תנאי ההעסקה של מורי מוזיקה בישראל. כעת, הם מחריפים את מאבקם, יצאו כאמור להפגין ומצהירים: "לא נסכים לעבוד בשכר עלוב ובלי בטחון תעסוקתי".  הורים, תלמידים ותושבים הגיעו גם הם להפגנה כדי להביע תמיכה במאבקם. 

מעיריית מודיעין נמסר בתגובה: "בעיריית מודיעין ועמותת סחלבים רואים חשיבות רבה בקידום לימודי המוזיקה ומשקיעים רבות על מנת לפתח את התחום ולהנגישו עבור כלל תושבי העיר. יחד עם זאת יש להדגיש כי משמעות הדרישות של העובדים היא גידול של עשרות אחוזים בשכרם, דבר שיבוא לידי ביטוי בגידול של מאות אלפי שקלים בתקציב השנתי של לימודי המוזיקה, בו לומדים כיום כ-300 תלמידים בלבד. חשוב לציין כי פעילות הקונסרבטוריון כבר עתה מסובסדת על ידי עמותת סחלבים ולכן תוספות השכר והתנאים אותם דורשים העובדים עלולים ליצור גירעון שימנע את המשך הפעלת חוגי המוזיקה. עוד חשוב לציין כי הפרשים אלה כלל אינם תואמים את התמיכה שמעניק משרד החינוך בלימודי המוזיקה בקונסרבטוריון. יחד עם זאת, הדירקטוריון החדש של עמותת סחלבים יבחן בימים הקרובים את דרישות העובדים וייפגש עמם על מנת לנסות ולפתור את חילוקי הדעות."

 

צילומי מסך מתוך עמוד הפייסבוק של "מורי מוסיקה במודיעין נאבקים על זכויותיהם"