צילום בשער: טלי גת

בתי הספר חזרו לשגרה כמעט רגילה רק לפני כמה ימים, אבל הבעיות בשטח כבר הגיעו לכותרות החדשות. ילדה קטנה עם שמלת גופייה הצליחה לעורר סערה ואורך המכנסיים של בנות בבתי הספר התיכון נמדד בשיטות כאלו ואחרות.

גם במודיעין הבנות לא שותקות

לבנות בעירוני ה' במודיעין נמאס לשתוק. כבר שנים שהן מנסות בדרכים מקובלות למחות על תקנת ביה"ס המחייבת אותן להגיע ללימודים עם מכנסיים המגיעות עד לברך לכל הפחות. גם העובדה שיש בתי ספר נוספים בעיר הנוהגים כך לא מעודדת אותן והיום, לאחר כמה ימי לימודים עם מסכות ועם חלונות פתוחים בחום הקיצוני ובשרב הכבד שנמשך כבר ימים, הן החליטו למחות ולהגיע  במכנסיים קצרים.

עשרות תלמידות מכל שכבות הלימוד בבית הספר הגיעו היום כשהן לבושות במכנסיים קצרים "אנחנו סובלות מחום עם ג'ינסים בחום הכבד", הן מספרות ומוסיפות "בדקנו שהמכנסיים לא קצרים מדי, ומכבדים".  

צילום: טלי גת

נשארו מחוץ לשער

התלמידות לא הורשו להכנס לשטח בית הספר בטענה שהן לבשו מכנסיים "קצרים מדי". לטענת הבנות המוחות "חלק מהתלמידות הגיעו עם מכנסיים קצרים בגובה הברך ובכל זאת לא הכניסו אותן. בנים שהגיעו במכנסיים קצרים נכנסו ולא העירו להם. בכלל לא בדקו אותם". בכניסה לביה"ס פגשנו עשרות בנות במכנסיים קצרים, בהחלט לא קצרצרים. בנות דעתניות, שקולות, אשר יודעות להסביר איך נקלעו למצב ההזוי הזה אבל לא בטוחות איך הוא יסתיים.

נשארו מחוץ לשער | צילום: שקד יעקב

״המצב זהה כבר כמה שנים״ אומרת אחת מהן, ״וכבר זמן רב שאנחנו מנסים לשנות את המצב, בעבר נפגשנו עם ההנהלה, אבל גם במועצת תלמידים לא הצליחו לשנות את המצב. גם עכשיו אנחנו מבקשות להגיע לבית הספר בלבוש נוח שמתאים לחודשי הקיץ, בפרט עכשיו, בטמפרטורות הקיצוניות ותחת הנחיות הקורונה. לא תראי כאן אף בת עם מכנסיים פרובוקטיביים או קצרצרים. מה שאנחנו לובשות זה גם מה שנמכר בחנויות. קשה למצוא משהו אחר."

הבנים אמורים גם הם להגיע באותו קוד לבוש אבל כמובן שאף אחד לא מעיר להם וכך הגיעו היום הבנות למצב אבסורד שעשרות בנות לא הורשו להיכנס לכיתות ונותרו בחוץ. "פשוט סגרו עלינו את השער", הן אמרו, "למעט בן אחד שהתבקש לחזור להחליף מכנסיים בדיוק כפי שאנחנו נתבקשנו אבל רק כאקט הצהרתי", עשרות הבנות נותרו לבד בחוץ.

בנים עם קצר, בנות עם ארוך |צילום: טלי גת

 

להחליף מכנסיים כדי להגיש מטלה

לאורך כל המחאה השמש קופחת אבל הנהגים צופרים בעידוד ויש גם תלמידים בנים שמפרגנים ותומכים. גם הורים וגורמים נוספים הגיעו לתמוך אולם ככל הנראה ההנהלה בשלה. בשעה 11 הבנות עדיין בחוץ.

לשם הגשת מטלה שחלקה בציון הבגרות הסופי גבוה, החליפה תלמידת יא' את המכנסיים ונכנסה פנימה במכנסיים ארוכים. מיד לאחר מכן יצאה וחזרה לחברותיה.

ולנו נותר רק לתהות... מה קורה ביתר בתי הספר בעיר? מדוע מכנסים קצרים, ובהחלט לא קצרצרים, טוב לבנים אבל לא טוב לבנות? ומדוע השיפוט כ ׳אוביקט מיני׳ עדיין קיים? הבנות דורשות שיתייחסו אליהן כתלמידות, בנות בנות 14, 15 או 16, שרוצות ללמוד בנוחות. זה הכל.

 

למי הפתרונים?

האם העירייה, משרד החינוך או הנהגת ההורים רוצים למצוא מה הפתרון למשוואה בה מככבים תלמידות, מכנסיים, 40 מעלות ומעלה, אכיפה סלקטיבית, חוסר דוגמה מהסביבה, ואופנה שאין לה הרבה מה להציע?