צילום בשער: כיבוי והצלה | ארכיון מודיעין נט

שכונת מבנים יבילים מפארת את חלקו הקדמי של הישוב מבוא מודיעים אשר נשרף כמעט כולו בשריפה שאירעה בו ב- 2019. בתים קטנים וצפופים משמשים את תושבי הישוב הקטן עד שיקומו על פניהם מבני קבע. בינתיים, בכניסה לישוב, מפעיל משה, הבעלים של 'פלאפל על הדרך' בכניסה לישוב, את הפוד טראק שלו. משה, אשר היה תושב הישוב ויו"ר צוות החירום היישובי גם בזמן השריפה, כבר אינו מתגורר בישוב וגם אינו שותף לתביעה. "היו מספר מחדלים ונזק גדול מאוד אבל היום איני שותף למהלכים ומרגיש שחרור גדול מכל הפרשה". לדבריו, כיו"ר צח"י פנה ביום השריפה, בשעה 14:06 ל- 102 (כבאות אש) שציינו ש-"הכל תחת שליטה". "אולם בסוף פינינו בעצמנו את האנשים. ההיערכות לא הייתה טובה ומצוות הכבאים שהגיע לכאן בלילה הבנו שלמעשה לא הייתה חתירה למגע", הוא מספר.

מבנים יבילים בכניסה למבוא מודיעים. תושבי היישוב ממתינים לבניית מבני הקבע | צילום: טלי גת

"גן העדן שלנו נשרף"

האש שפרצה בחודש מאי 2019 ביער בן שמן, התפשטה במהירות בחסות הרוחות העזות לכיוון מבוא מודיעים, כילתה כמעט את כל בתי היישוב הקטן והותירה משפחות רבות ללא קורת גג וללא רכוש.

לאחרונה הגישו תושבי מבוא מודיעים באמצעות באי כוחם תביעה כנגד הגורמים אשר לטענתם לא מנעו את האסון הכבד. בכתב התביעה שהוגש נכתב כי: "זו הפעם הראשונה בתולדות מדינת ישראל שיישוב שלם נחרב כולו, למרבה הצער, אסון נוראי זה היה ניתן למניעה אלא שהנתבעות כשלו בביצוע המוטל עליהן וברשלנותן הביאו לתוצאה ההרסנית".

צילום: טלי גת

גם עיריית מודיעין-מכבים-רעות נתבעת

המשטרה, הכבאות, קק"ל, המועצה האזורית חבל מודיעין, חברת הביטוח איילון וגם עיריית מודיעין-מכבים-רעות נתבעות על סך כ- 70 מליון שקלים, כאשר כתב התביעה מטיל עליהן את האחריות להתפשטות השריפה ולנזק הגדול לו גרמה. לטענת התובעים התרשלו רשויות אלו ולא נקטו צעדי מנע בתחום אחריותם, התעלמו במשך שנים מתמרורי אזהרה רבים, וכשלו לנהל את אירוע השריפה באופן ראוי, גורמים אשר הביאו יחדיו לאסון שפקד את מבוא מודיעים.

בכתב התביעה נטען כי עיריית מודיעין, כמו גם קק"ל (אשר בבעלותה יער בן שמן) והמועצה האזורית חבל מודיעין, מהן התפשטה השריפה לשטח הישוב, התרשלו בהכנות למניעת שריפה למרות ההוראות שמפורטות בחוק ולמרות שדו"חות מבקר המדינה שעסקו בהיערכות הרשויות לשריפות התריעו מראש.


מעיריית מודיעין נמסר כי: "העירייה תציג את תגובתה בבית המשפט"