עיריית מודיעין מכבים רעות מפעילה מאמצים למניעת הפגיעה של "חדקונית הדקל האדומה", חיפושית הנחשבת לאחד המזיקים הקשים של הדקלים ואשר פגיעתה יכולה להביא לקמילתו של העץ ולקריסתו.

כידוע, בעיר ישנם עצי דקל רבים, חלקם מזן ה"דקל הקנרי". עץ זה מהווה מצע פונדקאי לקינון של החדקונית. פגיעתה של החדקונית יכולה להביא למותו של העץ.  מזיק זה בעיייתי במיוחד לאור העובדה שהוא לא ניתן לגילוי בשלבי הנגיעות הראשונים ולאחר מכן נעשה מאוחר מדי עבור העץ.

במסגרת פעולות המניעה ריססה מחלקת גנים ונוף שבאגף שפ"ע את עצי הדקל הקנרי הנמצאים בשטחים הציבוריים, בריסוס שמטרתו לדחות את החדקונית ובכך למנוע את כניסתה לעיר. בעירייה אמנם ממשיכים לפעול ולרסס את הדקלים, אולם נראה כי עדיין ישנם מקרים בהם מתגלות החדקוניות ברחבי העיר ובגינות פרטיות. במהלך הימים האחרונים אף התגלו מספר מקרים  בהם נמצאו חדקוניות הדקל גם בדקלי קוקוס בעיר.

מדובר בדקלים שנמצאים בשטחים פרטיים, כאשר עם גילוי התושבים אודות הימצאותם של החדקוניות הגיע למקום אגרונום מטעם העירייה ובימים אלה פועלים התושבים, מול הקק"ל ומשרד החקלאות לכריתת העץ ולהדברת החדקוניות במתחם.  בעקבות גילוי זה כי תושבים שבגינותיהם יש עצי דקל צריכים גם הם לבצע מבעוד מועד לטיפול מונע נגד החדקוניות אצל הגורמים המוסמכים לכך. בעירייה שבים וממליצים לתושבים אלה לפנות באופן מידי למשרד החקלאות, או למחלקת איכות ותכנון סביבתי באגף שפ"ע העירוני, לקבלת הנחיות.

עוד נמסר כי טיפול מונע שיתבצע בזמן ימנע נזקים לעץ כמו גם נזקים בטיחותיים ופגיעה באדם כתוצאה מהתייבשות העץ וסיכון שהעץ יקרוס ויגרום לנזקים ברכוש ובחיי אדם. העירייה פועלת אף היא לטיפול במפגע בשטחים הציבוריים ומבצעת טיפול שוטף למניעת המפגע בשטחים הציבוריים.

.צילום: דוברות העירייה