חברי עמותת "תושבים משפיעים במודיעין" פנו השבוע  לכל חברי מועצת העיר במייל אישי וביקשו מהם לאמץ את האמנה לבחירות נקיות/ירוקות.

חברי העמותה מציינים כי בשנים קודמות, במהלך תקופת בחירות רחובות העיר התמלאו בכמויות אדירות של נייר ששימש חלק מתעמולת הבחירות. שלטי תעמולה התנוססו על קירות וחזיתות בניינים ולא פעם – במקומות שאינם מותרים לכך על פי חוק, ואת זה הם רוצים למנוע במערכת הבחירות הקרבה.  "כתושבים שאכפת להם, אנו מעוניינים שבמהלך קמפיין הבחירות הקרוב עירנו תישאר נקיה ולא יהיו מתחים בין המחנות על שטחי פרסום "פיראטיים". לכן ברצוננו להציע שינוי בניהול בחירות 2018 כך שתתקיימנה כבחירות ידידותיות לסביבה במודיעין מכבים רעות"

למכתבם צירפו חברי העמותה "אמנת בחירות ירוקות בעיר העתיד" עליה הם מבקשים מחברי המועצה ומראשי הסיעות בעיר, לחתום.  על פי האמנה, המתמודדים יתחייבו לכמה עקרונות, בינהם:  אין לתלות שלטים ומודעות ברחבי העיר לרבות במרחב הפרטי (מרפסות, חלונות, גדרות וקירות בתים הפונים לרחוב) למעט במקומות המותרים על פי חוק. אין לחלק דברי תעמולה ופלאיירים במרחב הציבורי ולא על גבי מכוניות. ניתן לחלק ישירות לבית התושב, כך תצטמצם הפצה של נייר מיותר. תליית שלטים וחומרי תעמולה תיעשה רק במקומות המותרים והמיועדים לכך, כגון לוחות מודעות וביום הבחירות יהיו מותרים שלטים מסביב למטות הבחירות.

כאלטרנטיבה, מציעה הקבוצה למתמודדים להשתמש בפרסום באמצעים דיגיטליים ופרסום באינטרנט, לערוך חוגי בית ואסיפות ותליית שילוט במקומות ציבוריים שיוקצו לכך.

גדעון בכר, פעיל סביבתי בקבוצת "תושבים משפיעים במודיעין", מרצה בנושא שינויי אקלים ודיפלומט, אומר - "אין סיבה שבעיר כמו מודיעין לא תתקיימנה בחירות נקיות וירוקות ושהעיר תיראה כשדה קרב כל פעם שמתקיימות כאן בחירות. מגמת הבחירות הירוקות הולכת ותופסת תאוצה בישראל. ב-2008 התקיימו בחירות ירוקות בנצרת, וב-2013 בשוהם, בהצלחה יתרה. הנושא צבר תאוצה ברמה הארצית ולראשונה התקיימו בחירות כלליות ירוקות לכנסת בשנת 2015 . לאור הגברת המודעות וההצלחה, ב-2018 תצטרפנה עוד כמה רשויות מוניציפליות לקיום בחירות ירוקות, ביניהן הוד השרון, עפולה ובית שמש, ואין סיבה לכך שמודיעין "עיר העתיד", תיעדר מהן."

גם אבי אלבז, חבר מועצת העיר, פנה במכתב אישי לראש העיר מר חיים ביבס, בו הצהיר כי הוא וחברי סיעתו "מודיעין חופשית" תומכים בקיום 'בחירות ירוקות' במודיעין מכבים רעות, וישמחו לחתום יחד עם כל הסיעות האחרות, על אמנה שבה מתחייבים להקפיד על הכללים לביצוע 'בחירות ירוקות'. אלבז קורא לראש העיר להכריז כי הבחירות הקרובות ב- 30.10.18 יהיו 'בחירות ירוקות' במודיעין, ואף הציע לו לפנות אל כל ראשי הרשויות במדינה, בכובעו כיו"ר השלטון המקומי ולהציע להם לקיים 'בחירות ירוקות' בבחירות הקרובות לרשויות המקומיות בעוד כ- 5 חודשים. 

החלטנו לברר עם חברי המועצה האם הם בעד קיום מערכת בחירות 'ירוקה' במודיעין והאם הם מתכוונים לחתום על האמנה שהגישו להם חברי "תושבים משפיעים במודיעין?

מדוברות עיריית מודיעין מכבים רעות נמסר בתגובה כי: "במהלך עשר השנים האחרונות לקראת הבחירות הארציות והמוניציפליות מאפשרת העירייה תליית שלטים בבתים פרטיים ואף נוהגת להציב ברחבי העיר לוחות מודעות המיועדים לפרסום בחירות בלבד. מהלך זה נעשה במטרה לתת מענה לתעמולת הבחירות עבור המתמודדים לכנסת ולמועצה ולמנוע תליית מודעות באופן לא חוקי במקומות אסורים באופן הפוגע בחזות העיר  וכך יהיה גם לקראת הבחירות הנוכחיות."

סגן ראש העיר אילן יאיר בן סעדון, יו"ר תנועת 'אילן למודיעין' הודיע כי הוא נענה לבקשת חברי קבוצת "תושבים משפיעים"ואף ציין כי  בכוונתו לקדם במליאת מועצת העיר הקרובה החלטה לפיה תתקיים במודיעין-מכבים-רעות מערכת בחירות מוניציפלית ירוקה וידידותית לסביבה.  "המשמעות, מסביר בן-סעדון, היא הרבה פחות לכלוך ופסולת בעיר בחודשים הקרובים, כמו שלטים, ניירת וכל אמצעי אחר אשר פוגע בנראות העיר, בטיפוחה ובניקיונה, וכפועל יוצא מכך באיכות חיי התושבים". לדבריו, "כנבחרי ציבור עלינו להיות מספיק אמיצים ורגישים לצורכי התושבים וככל שהחלטה זו תתקבל, היא תהווה תקדים בעיר ומודל לחיקוי עבור רשויות גדולות נוספות, כבשורה מנהיגותית, ערכית וסביבתית. אפשר וצריך לנהל מערכת בחירות נקייה לא רק ברמת השיח הציבורי אלא גם ברמת הנראות, ומודיעין-מכבים-רעות ראויה להוביל בשורה חשובה זו".  עוד הוא מוסיף: "בסופו של דבר, רובם המכריע של התושבים מכירים את המועמדים והעשייה שהם מובילים לאורך שנים, כאשר במקביל קיימת פעילות רבה ברשתות החברתיות ובאמצעים מתקדמים ועדכניים נוספים. זו ההזדמנות לקרוא לכל המתמודדים והתושבים גם יחד, להקפיד על מערכת בחירות מכובדת ומכבדת, תוך קיומו של שיח ענייני וחיובי".  

חבר המועצה ברוך בוכניק מסר בתגובה:  "קראתי את ההצעה ואע"פ שאני תומך בסביבה ירוקה ואף הקמתי פורום רוכבי אופניים לדוגמא,  בהצעה ישנה בעיה לנבחרי ציבור שפועלים בהתנדבות ללא מזכירות או תקציב במשך שנים להגיע לציבור הרחב. במימון שניתן צריך הנבחר לחלק את התקציב בחכמה ונותר עם מעט מאד יכולת להגיע לכלל הציבור, בעוד נבחרי ציבור בעלי 3 מנדטים יכולים לקדם פעילות ממומנת דרך המדיה הממוחשבת .בהתנהלות זו ו מפקירים את הבחירות למפלגות חזקות ופוגעים ביכולת של מתמודד קטן להצליח. אני כן חושב שאפשר להסכים על גבולות גזרה של פרסום וצורת התנהלות.  ברושורים או פלאיירים הם דרך לעדכן את מי שלא נמצא במרחב הוירטואלי ובמדיה החברתית. בנוסף מודיעין מצטיינת בבחירות נקיות באופן משמעותי  ביחס לערים אחרות.

מהבית היהודי נמסר: "אנו נדאג לשמור על מערכת בחירות נקייה תרתי משמע ונקפיד על תליית שלטים מורשים בלבד אולם מבלי להפריז.לטעמנו יש ערך גם לאווירת בחירות ולתעמולה עירונית  המאפשרת לציבור שאינו פעיל ברשתות החברתיות לקחת חלק בבחירות ולהיות שותף ומשפיע."

חבר המועצה שחר מי -און  מסר בתגובה: "אני בעד בחירות ירוקות בעיר, ממקום אותנטי ולא פוליטי, גם בבחירות הקודמות שמרנו על נקיון והעברנו למיחזור את השלטים שעשו מהם פסל סביבתי"

היום (רביעי) מתוכננת להתקיים ישיבת מועצה ונושא זה יועלה גם הוא לדיון בישיבה .