צילומים: דוברות עיריית מודיעין

חיים ביבס, ראש עיריית מודיעין מכבים רעות בכהונתו השלישית, ויו"ר המרכז לשלטון מקומי, הפך בשנה וחצי האחרונות לדמות ציבורית מוכרת ומדוברת בתקשורת, באולפני הטלוויזיה, וכמעט בכל בית בישראל. כיו"ר השלטון המקומי דרש ביבס סמכויות רבות יותר לניהול משבר הקורונה ומיצב עצמו במרכז העשייה הציבורית. 

בשנה שעברה, אחרי הגל הראשון ובעיצומו של הגל השני, רשם ביבס התמודדות מוצלחת של העירייה ותושביה עם התפשטות הנגיף, שהובילה לירידה משמעותית בתחלואה בעיר. בחודשיים האחרונים גל נוסף הרים את ראשו בעקבות וריאנט הדלתא, והעיר מתמודדת עם מספר רב של מבודדים, מאומתים רבים, ואף הוגדרה בחודש אוגוסט כ"עיר אדומה" ע"פ מודל הרמזור.  "הקורונה לא תעזוב אותנו כל כך מהר", אומר ביבס. "חלק מהמומחים טוענים שהיא תהיה כאן כמה שנים, ונצטרך ללמוד לחיות איתה".

כדי לחיות לצד הקורונה, הוחל במבצע החיסון השלישי שזכה להצלחה רבה במודיעין מכבים רעות. 60% מבני ה-20 ומעלה, כבר חוסנו בפעם השלישית ובקרב בני הנוער, אחוז המחוסנים עומד על 95% שחוסנו לפחות פעם אחת. גם בקרב צוותי ההוראה והחינוך בעיר התחסנו רובם המכריע של הצוותים, כאשר 94% מהם מחוסנים.

פותחים שנת לימודים חדשה בצל הקורנה

לקראת פתיחתה של שנת הלימודים תשפ"ב, בה ילמדו בעיר 27,220 תלמידות ותלמידים, חולקו ערכות בדיקת קורונה מהירות. "מבצע הבדיקות המהירות הניב היענות גדולה מצד ההורים", אומר ביבס, "אני מאמין שככל שהשנה תתקדם נייצר שגרת למידה ועבודה לצד הקורונה. הייתי בתיכון ביום הראשון בלימודים, הם למדו מהזום בשנה שעברה והיה שם תלמיד שאמר לי ש-23 מתוך 25 תלמידים בכיתה מחוסנים ושזה כיף לחזור שוב ללימודים. המתווה הוא שאם אחד התלמידים נמצא מאומת, כל התלמידים עושים בדיקת קורונה ומי שמקבל תשובה שלילית חוזר ללימודים, זה שינוי משמעותי לעומת השנה וחצי הקודמות וזה יאפשר לנו להמשיך לקיים את שנת הלימודים בצורה מושכלת".

הממשלה הנוכחית מתפקדת טוב יותר מול הקורונה?

"קשה להשוות בין שתי הממשלות. צריך לזכור שהממשלות בראשות בנימין נתניהו התמודדו עם הקורונה בזמן שעוד לא ידענו בדיוק מול מה אנחנו מתמודדים. בל נשכח גם שבגלים הראשון, השני והשלישי עוד לא היו חיסונים, שהיום, החיסון הוא Game Changer משמעותי, וזה המקום שעלינו לומר תודה לראש הממשלה הקודם, בנימין נתניהו שהיה הראשון לזהות את היתרון של החיסון ופעל להביא לכאן את האפשרות להתחסן, וככל שנמשיך להתחסן כך נוכל להתמודד טוב יותר מול הקורונה. בזכות החיסון, לממשלה הנוכחית יש יותר כלים וגמישות להתמודד עם הקורונה".

"הממשלה תחזיק מעמד זמן רב"

ביבס הוא איש ליכוד ונמצא זמן רב במערכת הפוליטית. כמה חודשים לפני הבחירות האחרונות פורסם שקיבל מנתניהו הצעה לשריון בצמרת רשימת הליכוד לכנסת, אבל הוא סירב והחליט להישאר במודיעין, בה הוא מכהן כראש העיר כבר 13 שנה.


בראיון שהעניק ביבס בחודש שעבר לאתר "מאקו", לא התבייש לבקר את המהלכים של נתניהו שהובילו להפסד בבחירות, אבל גם לא יצא נגד נתניהו בצורה רשמית ולא הכריז שהוא מתכוון להתמודד מולו. "אני ליכודניק. תמיד הייתי ותמיד אהיה. אני לא רואה בטווח הקרוב סיכוי שהממשלה תיפול, ולכן עניין הריצה לבחירות לכנסת בכלל לא רלוונטי. אני ראש העיר מודיעין מכבים רעות, עשיתי מהפכה בעיר ואני מתכוון להמשיך להצעיד אותה קדימה ולבסס אותה כספינת הדגל של השלטון המקומי".


אתה באמת חושב שהממשלה הנוכחית תחזיק מעמד?

"אני חושב שאם לא יהיה משהו דרמטי כמו מבצע צבאי, הממשלה יכולה להחזיק מעמד גם ארבע וחצי שנים. נכון שמדובר בכמה מפלגות קטנות, אבל זה דווקא מחבר ביניהן".

ביבס אם כך מתכוון להישאר בראשות העיר ובמרכז לשלטון מקומי. "הפכתי את הגוף הזה לרלוונטי. היום כל משרדי הממשלה יודעים שהם צריכים להשתמש ברשויות המקומיות", הוא אומר.

מהלך פוליטי מפתיע

דווקא במועצת העיר, בה הוא נהנה מקואליציה רחבה ושקטה, ביצע השנה ביבס מהלך מפתיע פוליטית. בפברואר האחרון החליט לפטר את אילן בן סעדון מתפקיד סגן ראש העיר, תוך שהוא מותח ביקורת על התנהלותו של בן סעדון בקידום הנושאים עליהם היה אחראי.

בן סעדון טען כי המהלך בוצע משיקולים אישיים ופוליטיים, וכי אין שום סיבה מוצדקת להחלטתו של ביבס, ומאז פיטוריו הפך למבקר פעיל של ביבס ושל העירייה, גם בישיבות המועצה וגם במרחבי הרשת החברתית. 

"מהיום הראשון שנבחרתי אמרתי: להיות בקואליציה זו זכות, לא חובה ויש לי כלל אחד שאני שומר עליו מהיום הראשון שלי כראש עיר - מי שרוצה לעבוד לטובת תושבי העיר מוזמן. מי שעסוק בפוליטיקות ולא בעבודה מוניציפלית, שימשיך עם המשחקים שלו מחוץ לקואליציה", אומר ביבס ומוסיף, "במשך 7 שנים שבן סעדון היה מופקד על תיק התחבורה לא נעשה דבר מצדו בעיר. בארבעת החודשים האחרונים הצלחתי להביא תוספת תקציבית ממשרד התחבורה בסך 4 מיליון שקל שמיועדת לקו חדש, הרחבת פעילות קווים קיימים ותוספת של חמישה אוטובוסים חדשים לעיר. את זה לא עושים בהעלאת פוסטים את זה עושים בפגישות עבודה עם גורמי מקצוע במשרד התחבורה".

"רמבלס" מודיעיני

מרכז העיר, אשר זכה לכינוי ה"רמבלס", ע"ש השדרה המרכזית המשגשגת של ברצלונה, הוא "הבייבי" של ראש העיר חיים ביבס. כבר לפני שנים רבות ראה ביבס בחזונו את ה'רמבלס' של מודיעין, והבטיח שהמקום יהיה חי ותוסס.

"מרכז העסקים הראשי בשדרה המרכזית של מודיעין הוא כבר עובדה מוגמרת", אומר ביבס, "מדי שבוע נפתחים עוד ועוד עסקים ומי שיסתובב בערב בשדרה יוכל לבלות שם ולהנות ממבחר גדול של מזון, ללכת לחדר כושר או סתם לשבת עם הילדים ליד המזרקות עם בירה קרה מהפאב".

ביום חמישי האחרון נחנך במע"ר מוזיאון מורשת החשמונאים. עוד שלב בהפיכת חזון ה'ראמבלס' של ביבס למציאות. "המוזיאון הוא אחד משני העוגנים המרכזיים של השדרה מרכזית. אבן דרך תרבותית חשובה לעיר. הנחתי שלאורך שנת הלימודים יגיעו למוזיאון תלמידים מבתי הספר היסודיים והעל יסודיים שילמדו על המקום ממנו יצא נס המרד של החשמונאים. אחרי החגים נפתח את מרכז המוזיקה שאותו יפעיל מועדון הגריי, שייתן את החותם התרבותי של השדרה עם מופעים של האמנים הטובים ביותר בישראל. בפגישה שלי עם בעלי המועדון הוא הציג בפני כמה מהתכניות שלו ואני יכול לומר לכם שיש לנו למה לצפות ובגדול".

לעומת זאת, התושבים בשכונות הוותיקות מרגישים שהריצה קדימה של העיר השאירה אותם מאחור, שפחות משקיעים בהם ובמרכזים המסחריים בשכונה שלהם

"אנחנו גם בקשר ליצירת שיתופי פעולה עם המרכזים הוותיקים – את אירועי קיץ השכונתיים עשינו ליד המרכזים הוותיקים. ובקרוב נצא עם כרטיס קניות מקומי שיאפשר לתושבים לקנות מוצרים רק מחנויות מקומיות. בנוסף אנחנו משקיעים בשדרוג הפארקים במתחמים הוותיקים הסמוכים למרכזים מסחריים כמו בפארק איילון שליד מודיעין סנטר ופארק הנינג'ה בשדרות יצחק רבין".

לדבריו של ביבס, גם פארק הספורט החדש זוכה להצלחה, כשבעירייה מתכוונים לשדרג אותו עם הקמת בריכת שחייה חיצונית נוספת וקיר טיפוס אולימפי.

הישגים נוספים שביבס מונה הם ההקמה הקרובה של מתחם חללי עבודה משותפים במרכז העיר, עידוד התחבורה הציבורית- "בסוף ספטמבר נוכל לראות תחנות חכמות ראשונות בעיר. בקרוב נוציא מכרז להקמת מתחם המיועד לצעירים בשכונת הכרמים. מדובר ב-330 יחידות דיור, שמטרתן להשאיר את הצעירים בעיר".

על השכונות החדשות מספר ביבס כי "שכונת נופים כבר מתפקדת כשכונה לכל דבר. בשנה הקרובה נקים בה גם בית ספר תיכון. אני ער לצרכים של תושבי השכונה והנחיתי את הגורמים הרלוונטיים לדאוג לשינוי בהסדרי התנועה בשכונה. גם שכונת מורשת מתקדמת בקצב מהיר והבניינים הראשונים כמעט ומוכנים. עובדים במרץ על בניית בתי ספר וגני ילדים בשכונה, ובהמשך נבנה את הקונסרבטוריון העירוני ואת גבעת א-שון שיהיה פארק ארכיאולוגי מונגש בסגנון גבעת התיתורה. יש עוד הרבה עבודה בעיר, הרבה מה לעשות, ואנחנו בדרך הנכונה".

מה תאחל לתושבי העיר בפתיחתה של השנה החדשה?

"למרות השנה המורכבת, תחת כל המגבלות הצלחנו לייצב את המערכת ולייצר שגרת חיים טובה במודיעין לצד הקורונה, ואנחנו עם הפנים קדימה כדי להמשיך גם בשנה החדשה לעבוד על הדברים החשובים לצד שמירה על בריאות התושבים. אני מאחל לתושבי מודיעין מכבים רעות, ולכל בית ישראל, שנה טובה ומבורכת, הרבה בריאות לכם ולבני משפחותיכם, ומי ייתן שהשנה הבאה תבוא עלינו לטובה ותהיה שנת בריאות ושפע. שנה טובה וחג שמח".