מאת: רמי היפש

השבוע הופיעו בעיר כרזות שהכריזו "גדעון שפייזר לראשות עיריית מודיעין". מהר מאוד התברר שזה רק מסע פרסומי ושאין אדם כזה במודיעין (אולי בכפר סירקין). זה קצת אכזב את חברי המועצה, בעיקר את ראש העיר חיים ביבס, שאמר לקראת סוף הישיבה. "כבר חשבתי שיש מתמודד נגדי. אילן (בן סעדון) שלח מישהו לבדוק אם זה נכון".

בן סעדון הכחיש, אבל הדבר המחיש את הבעיה של ביבס וגם של חברי המועצה הנוכחית. אין מתחרה לראש העיר וכשזה קורה ישיבות המועצה הן צפויות, מהירות ומכילות אנשים שכבר מתורגלים בתפקיד שלהם וכמעט לא מתווכחים ביניהם.

האמת שהמשפט האחרון לא מדויק לגמרי. היה ויכוח סוער במהלך הישיבה בין שמעון גואטה לאבי אלבז בנוגע לדו"ח של עמותת מופעים הכוללת את היכל התרבות. מהדו"ח ל-2017 עולה כי העמותה סיימה ברווח קטן ובגידול בהכנסות – גם בגלל שאין מנכ"ל קבוע להיכל התרבות מאז שדינה פלד עזבה לסינמטק תל אביב ודליה אוסידון משמשת ממלאת מקומה. אלבז אמר שההכנסות ירדו, מה שגרם לגואטה להתפרץ "ההכנסות גדלו, אתה לא יודע לקרוא דו"חות כספיים". אחר כך אלבז תיקן שמדובר ברווח הנקי של 33 אלף שקל. זה גם לא הרגיע את גואטה וביבס שאמרו ששכר המנכ"ל היה מוביל לגירעון ברווח הנקי .

בכל מקרה התברר שהמכרז לבחירת מנכ"ל חדש להיכל התרבות לא ייצא עד סוף 2018 – זה יהיה כבר כאב הראש של המועצה הבאה.

רקדן עירוני

שלושה חברי מועצה אופוזיציוניים יש במודיעין. שניים מהם כבר הודיעו שלא יתמודדו בבחירות הקרובות. שרון מעוז מרוכז בטריאתלון והכניסה המאוחרת שלו לישיבה גרמה לפרץ של התלהבות וקריאות עידוד מצד חברי המועצה האחרים.

מעוז, קצת מובך, אמר: "אי אפשר להיכנס בשקט לישיבה" ואחר כך הוסיף שרק קודם הוא הוריד את הטייץ הוורוד.

גם ברוך בוכניק הודיע שהוא לא מתכוון לרוץ, אף שחלק מחברי המועצה עדיין חושבים שהוא יתחרט. בוכניק, שמיהר לצאת מהישיבה בשל סיבות משפחתיות, הצחיק גם את החברים כשדיבר על דו"חות מינהלת אופק ועל מרכז הספורט שההכנסות ממנו גדלו "אני מניח שזה בגלל הגג האקוסטי" - גג שהגיע ביוזמת בוכניק ומעוז. בנוסף גם הוצגו הדו"חות הכספיים של עמותת סחל"בים.

האופוזיציונר השלישי, אבי אלבז, מתכוון לרוץ בבחירות הקרובות והוא גם היחיד שמגיש שאילתות ומעלה הצעות לסדר היום. ההצעות לסדר הפעם היו על חוברת המשוב לתושבים בנושאי הארנונה ותוכניות העירייה. לטענת אלבז, החוברת מהווה תעמולת בחירות עבור ראש העיר ולפני שנה הכילה שלושה עמודים בלבד. ביבס דחה את הטענות והציג חוברות מידע משנים קודמות.

ההצעה השנייה לסדר היתה על הקמת להקת מחול עירונית. אלבז אמר שידידה שלו מלפני 50 שנה בתיכון הזמינה אותו להופעה של להקות מחול במודיעין והיו שם 15 להקות עירוניות, אבל אף לא להקה אחת שתייצג את העיר. ביבס ענה שאין רצון להתחרות ביוזמות מקומיות כמו של להקת זוז במחול.

ביבס ניצל שוב את הבמה כדי לחפש מועמד מולו לראשות העיר והציע לאלבז להתמודד נגדו. "זה לא יקרה", הגיב אלבז.

באפריל לא תתקיים ישיבת מועצה בגלל פסח, הישיבה הבאה תהיה במאי ולפניה, לכמה ימים ובשל נסיעתו של ביבס לטקס יום השואה באירופה, יהיה שלמה פסי ראש העיר בפועל.

ממש לפני נעילת הישיבה, כשכולם כבר על הרגליים, אמר ביבס שאם הבחירות לכנסת יהיו ביוני, גם ישיבת המועצה ביוני תוקדם למאי וגרם לנוכחים לזקוף אוזניים ומיהר להרגיע שזה לא יקרה.

צילום: ארכיון מודיעינט.