צילום: משרד הבינוי והשיכון

ראש הממשלה נפתלי בנט הודיע ביום רביעי בשבוע שעבר על מינויו של יאיר פינס למנכ"ל משרד ראש הממשלה. פינס, בן 41, תושב מודיעין מכבים רעות, ימלא תפקיד שלא אויש כבר שלוש שנים, מאז עזיבתו של אלי גרונר. מאז מזכיר הממשלה, צחי ברוורמן, ממלא את התפקיד.

פינס היה אחד משני המועמדים שהוזכרו למשרה, המועמד השני, אייל גבאי, כיהן כמנכ"ל משרד ראש הממשלה תחת בנימין נתניהו בשנים 2011-2009, אך סירב להצעתו של בנט.

יאיר פינס הוא בעל ניסיון רב בשירות הציבורי, בעיקר בעבודתו במשרד האוצר. הוא התחיל שם כרפרנט והתקדם עד לתפקיד של סגן אגף התקציבים באוצר הממונה על תחום החינוך, הבריאות, רווחה ותעסוקה. משם עבר לרשות מקרקעי ישראל והגיע עד למשנה למנכ"ל רשות מקרקעי ישראל והיה מועמד לתפקיד מנכ"ל רמ"י במקומו של עדיאל שמרון.

בשנה שעברה, עם הקמת הממשלה הקודמת ומינויו של יעקב ליצמן לשר הבינוי והשיכון, מונה פינס למנכ"ל המשרד. הוא חזר עבור המשרה הזאת משנת לימודים כעמית מחקר באוניברסיטת הרווארד. אחרי שליצמן התפטר זמנית מתפקידו במחאה על הגבלות הקורונה על תפילות בבתי כנסת, הוא הציע לפינס להתמנות במקומו לתפקיד השר, כמינוי מקצועי, אבל פינס, שלא רצה להיות מזוהה פוליטית, סירב להצעה.

פינס הוא בוגר ישיבת הר עציון ונחשב למקורב לראש המטה הוותיק של בנט – טל גן צבי, שמונה לראש הסגל במשרד ראש הממשלה. הנסיון שלו במשרד הבינוי והשיכון לא גדול. הוא התקשה להוציא תוכניות דיור לפועל בממשלה הקודמת, שבשלב מסוים היתה משותקת. במשרדי הממשלה מציינים את יושרתו בעבודה כנקודת חוזקה, אך מצד שני את העובדה שלא ניהל משרד מרכזי לתקופה ארוכה כדבר שעשוי לפגוע בו במשרד ראש הממשלה.