צילום: חי ברון

חבר הכנסת ולדימיר בליאק, נשוי פלוס 2, תושב העיר מודיעין מכבים רעות, עלה לארץ בגיל 25 , למד כלכלה, חשבונאות ומשפטים והיה שותף במשרד רואי חשבון במשך 15 שנים. בליאק מעורב בפוליטיקה המקומית והארצית כבר שנים רבות, כאשר  למפלגת 'יש עתיד' הצטרף בשנת 2012, ואף תפקד כראש מטה המפלגה במודיעין יחד עם שרית הנדקופף.

ב- 2013 התמודד בליאק למועצת העיר מודיעין מכבים רעות מטעם רשימת יש עתיד,  שני ברשימה אחרי שחר מי-און, אך לבסוף לא נכנס למועצה. אז החליט בליאק לפנות לפוליטיקה הארצית, כאשר בכנסת הקודמת הושבע כחבר כנסת לאחר פרישתו של אבי ניסנקורן מכח החוק הנוורגי. בבחירות האחרונות הוצב במקום ה-15 ונכנס לכנסת "מהדלת הראשית" ישר לתוך "ממשלת השינוי".

כשהממשלה הנוכחית הוקמה, המתנגדים שלה העריכו שלא תאריך ימים כיוון שחבריה לא יצליחו לגשר על הפערים האידיאולוגיים והאג'נדות הפוליטיות המגוונות. כעת, לקראת העברת התקציב בליאק מעריך שסוד הקסם הוא הנכונות של חברי הקואליציה להחזיר את ישראל למסלול לאחר שנים של משבר פוליטי חריף. "אי אפשר לברוח מהמציאות, מדובר באירוע מורכב ביותר. הממשלה הזו היא סוג של נס, אבל מלכתחילה היה לנו רצון רב לעבוד יחד", הוא אומר, "המציאות שנוצרה בשלוש השנים האחרונות היא מציאות בלתי נסבלת, הייתה פה ממשלה לא מתפקדת, בעיקר כי המפלגה הגדולה בקואליציה עסקה באינטרס האישי של אדם אחד. כשהקמנו את הממשלה הסכמנו על שמונים אחוזים מהנושאים ובעשרים האחוזים האחרים אנחנו ממשיכים לדון"

כמרכז הקואליציה בוועדת הכספים, בליאק נדרש להיות המנצח על התזמורת בכל הקשור להעברת תקציב המדינה. "לדעתי שיתוף הפעולה בין כל חלקי הקואליציה בוועדת הכספים קרוב למושלם", הוא מספר ומוסיף: "כמיטב המסורת של הפוליטיקה הישראלית יש משברים, וויכוחים ואי הסכמות. לפני כמה ימים ישבנו עד 3 לפנות בוקר בכנסת כדי לפתור איזושהי מחלוקת ביננו עד שהגענו להסכמה"

על פי ההסכם הקואליציוני והחלטת הממשלה, הכנסת נדרשת לאשר את תקציב המדינה וחוק ההסדרים סופית בקריאה שנייה ושלישית עד ל-14 בנובמבר. עבור המפלגות שלאורך שנים ארוכות היו חברות באופוזיציה זו הזדמנות סוף-סוף להשפיע על המדיניות ולקדם את הנושאים החשובים להן ובוחרים שלהן. בין הרפורמות אותן קידם חבר הכנסת בליאק יחד עם חבריו לקואליציה - רפורמת הייבוא ורפורמת הרגולציה, הוספת שני מילארד שקלים לתקציב הבריאות ובניית שני בתי חולים בפריפריה והוספת מיליארד שקלים לתקציב הרווחה. "יוקר המחייה במדינה הוא בלתי נסבל, אחרי המון שנים שהנושא הזה נזנח אנחנו מתעסקים בזה לעומק. הגדלת תקציב הרווחה כוללת גם תכנית משמעותית לבטחון תזונתי"

מי שעוקב אחרי פעילותו של בליאק ברשתות החברתיות והופעותיו בתקשורת יודע שהוא לא חוסך בביקורת על התנהלות חברי האופוזיציה מאז הקמת הממשלה. "יש פה אנשים שחצי שנה לא היו פעם אחת בוועדות הכנסת. הרוח הרעה נושבת מצד יו"ר האופציה בנימין נתניהו, שהמטרה שלו היא "לשרוף את המועדון" ולא לאפשר עבודה תקינה של הכנסת. המצב הנוכחי שבו אין לחברי האופוזיציה זכות הצבעה לפי תקנון הכנסת כיוון שהם לא מסרו את השמות של חברי הוועדות הקבועים, הוא מצב לא טוב לדמוקרטיה ואני מקווה שהגישה שלהם תשתנה"

צילום: חי ברון


חבר הכנסת בליאק הוא תושב העיר כבר למעלה מ-10 שנים ואף כיהן כדירקטור במנהלת אופק. "אני מאוד אוהב את העיר שלנו, אני אוהב את התושבים ואת מערכת החינוך המצוינת, העיר מתפתחת בצורה יפה מאוד במיוחד מרכז העיר והמרכזים הקהילתיים. אני מעריך מאוד את ראש העיר, חיים ביבס, ואת שאר חברי המועצה"


בין חברי המועצה נמצא גם מי שהיה חברו לסיעת 'יש עתיד', שחר מי-און, שבתחילת השנה עזב את המפלגה לטובת מפלגתו של גדעון סער. "המעבר של שחר מי-און ל"תקווה חדשה" לגיטימי כמובן. אבל אני מאוד התאכזבתי מהבחירה שלו לעבור מפלגה ולא להחזיר את המנדט, לצערי אין שום כלים בחוק שבעזרתם אנחנו יכולים לגרום לו לעשות את זה"

כמי שמכיר מקרוב את התנהלות המועצה והגופים העירוניים מציין חבר הכנסת בליאק לטובה את המערכת המוניציפלית העירונית. "לפעמים המערכת המוניציפלית מזוהה עם תהליכים לא תקינים או התנהלות מושחתת, בכל השנים האלו מודיעין נשארה מחוץ לכותרות בהקשרים השליליים האלו ואני מקווה שזה כך גם לאחר שראש העיר הנוכחי יעזוב"


ואם כבר מדברים על ראש העיר, אז נראה כי על אף ההערכה הרבה שרוחש חבר הכנסת לחיים ביבס, הוא מבין כי גם אם בעתיד הקרוב הוא יעזוב את הפוליטיקה המקומית לטובת הארצית, השניים ככל הנראה לא ימצאו עצמם שותפים פוליטיים. "חיים ביבס לא פעם הצהיר שהוא לעולם לא יעזוב את הליכוד ואני כנראה לעולם לא אצטרף לליכוד ולכן לא מופרך להניח שאנחנו נשאר במפלגות מתחרות. אני חושב שהוא אדם מוכשר ופוליטיקאי איכותי ואם הוא יעמוד בראש הליכוד אני מקווה שלפחות בחלק מהנושאים נוכל לשתף פעולה"


כעת כל העיניים נשואות את ה-14 לנובמבר, אז אמור לעבור תקציב המדינה בקריאה שנייה ושלישית, או לפחות כך מחזיקים אצבעות בקואליציה. אמנם מדובר בציון דרך משמעותי מאוד עבורה אך האתגר הבא של הממשלה יהיה להמשיך לתפקד ולנהל את המדינה בצורה תקינה. "אני מקווה שהעברת התקציב תרגיע את הרוחות הרעות שנושבות בכנסת, תאפשר שיתופי פעולה ותפסיק את הקללות במליאה. לאחר העברת התקציב אני מתכוון לשים דגש על פניות הציבור ויש לי הרבה מאוד הצעות חוק שאני מתכוון לקדם בנושאים שונים"

לחבר הכנסת ולדימיר בליאק וחבריו לסיעה יש סיבה מצוינת לקוות שהקואליציה שהוקמה באורח נס לדבריו תצלח גם את האתגרים הבאים, והיא שאם הכל ילך כמתוכנן, באוגוסט 2023 יחליף ראש הסיעה יאיר לפיד את נפתלי בנט בתפקיד הנחשק, ראש ממשלת ישראל.