מאת: רמי היפש

אחת לשנה מפרסם מגזין TheMarker את רשימת 100 המשפיעים שלו על הכלכלה והחברה בישראל. השנה נכנס חיים ביבס, ראש עיריית מודיעין מכבים רעות לרשימה למקום ה-48, בעיקר בשל הכובע השני שבו הוא מחזיק – יו"ר המרכז לשלטון מקומי.

ביבס נכנס בחזרה לרשימה אחרי שנתיים שבהן הוא נעדר ממנה. ב-2016 הוא היה במקום ה-42 ברשימת המשפיעים ואז צוין כוחו הרב כאיש העומד בראש גוף שמאגד את 257 הרשויות המקומיות בישראל והובעה ביקורת על כך שהמרכז לשלטון מקומי טרפד חלק מהיוזמות של האוצר.

הפעם הביקורת על ביבס והמרכז לשלטון מקומי חיובית יותר. נכתב שהוא נדרש לעמוד בחזית כל מאבק של השלטון המקומי ולקדם החלטות ברמה הארצית. כך, מוזכר לחיוב הקמפיין שניהל ביבס לסבסוד הצהרונים העירוניים ולצמצום הצפיפות בכיתות הלימוד – ובכך הצטרף למחאת ההורים.

כעת נטען שאין קמפיין ממוקד אחד של השלטון המקומי. ביבס היה חלק מהמאבק נגד סגירת שדה התעופה שדה דב בתל אביב, התייצב לצד ראשי הערים שנאבקו בתוכנית תמ"א 38 עקב העומס שהיא מטילה על התשתיות העירוניות ונאלץ להזכיר שוב ושוב שהרשויות המקומיות מתפקדות בוואקום שלטוני מאחר שאין ממשלה נבחרת ויציבה במדינה.

הוואקום השלטוני גורם לכך שראשי רשויות נדרשים להכניס יד לכיס ולתקצב פעולות שונות בהן חינוך ותשתיות ובכך מסכנים את קופת הרשויות. הוא אף התריע על המצב לפני כמה שבועות בישיבה של ועדת הכספים בכנסת:  "אנחנו כבר שנה וחצי בחוסר תפקוד. חצי שנה הכל עמד בגלל הבחירות המקומית, ואחר כך נכנסנו לשתי מערכות בחירות ארציות. אבל כשאנחנו נקרוס – כולם יקרסו יחד איתנו", הוא אמר ודרש לא לקצץ את מענקי האיזון והתקציבים המועברים לרשויות המקומיות.

הביקורת על ביבס היא שאינו מייצג תמיד את האינטרסים של ראשי הרשויות החלשות – הרשויות הקטנות בפריפריה והמגזר החקלאי ושהשלטון המקומי לא מוביל תהליכים בתחום איכות הסביבה ומשבר האקלים – בעיקר לנוכח חוזקו הפוליטי הרב של ביבס – הן בליכוד והן כראש המרכז לשלטון מקומי – גוף שהיה רדום במשך שנים עד שביבס נבחר לתפקיד בינואר 2014.

חיים ביבס מסר בתגובה: "אני מודה למערכת דה מרקר על בחירתי לאחד ממאה המשפיעים בישראל. הכרה זו ודירוגים שונים המתפרסמים מדי שנה חשובים כדי להעלות את הפעילות החשובה של השלטון המקומי למודעות. אני חש סיפוק מעבודתי ויודע כי היא משפיעה ומשמעותית לאורך כל השנה עבור מאה אלף התושבים במודיעין מכבים רעות ועבור כלל תושבי מדינת ישראל בתפקידי כיו"ר מרכז השלטון המקומי".