צילום: דוברות עיריית מודיעין

חוק הפיקדון על בקבוקי משקה גדולים נכנס בתחילת החודש לתוקפו וכעת ניתן להחזיר אל המרכולים גם בקבוקי שתיה גדולים, ולקבל בחזרה את דמי הפיקדון ששולמו בעת הקנייה בסך 30 אגורות, בדומה למנגנון הפיקדון הקיים היום על בקבוקי שתייה קטנים.  אחת הסיבות המרכזיות למהלך היא כדי להתמודד עם בעיית הפלסטיק החד פעמי במרחב הציבורי.

 לא בכל הרשתות תמצאו מכונה להחזרת בקבוקים, תצטרכו לעשות זאת דרך הקופה הראשית או דרך עובדים ייעודיים, כאשר כרגע יוכלו הצרכנים לקבל כסף בחזרה רק על בקבוקים שסומנו בתווית "חייב בפיקדון".

בעקבות כניסתו של החוק לתוקף, החלה עיריית מודיעין מכבים רעות לפנות את כלובי מחזור הבקבוקים הפרושים ברחבי העיר והודיעה כי אין להשליך לתוכם בקבוקים, אך תושבים רבים טענו כי המהלך נעשה מוקדם מדי ולא ניתן זמן התארגנות מספיק, כיוון שבקבוקים רבים הנמצאים כיום בבתים, לא סומנו עדיין בתוית "חייב בפיקדון" ולא ניתן להחזירם לרשתות השיווק ולמרכולים. מהעירייה נמסר כי "החוק מחייב אותנו להוציא את כלובי מחזור הבקבוקים כפי שקורה בכל הארץ".

מיכלי פלסטיק שאינם כלולים בחוק הפיקדון כגון שמפו, מרכך כביסה, קטשופ וכדומה יושלכו לפח הכתום. בהקשר זה מדגישים במנהל שפ"ע בעירייה כי אין להשליך לפחים הכתומים בקבוקי שתייה, אלא רק בקבוקי חומרי ניקיון, טיפוח, קרטונים דקים ואריזות כגון קופסאות דגני בוקר, קרטוני ביצים, חלב ועוד.

הפחים הכתומים מחולקים בהדרגה לשכונות במודיעין מכבים רעות וניתן למצא אותם כיום בשכונות הכרמים, נביאים, מגינים, אבני חן ומרבית שכונת הפרחים. מעיריית מודיעין נמסר כי מדובר בתהליך הדרגתי המלווה בהסברה לתושבים ופעילויות חינוכיות במוסדות החינוך, וכי הפחים יגיעו בקרוב לכל שכונות העיר.