בצילום: חירבת א' שון, שכונת מורשת. באדיבות דוברות עיריית מודיעין מכבים רעות.

העבודות להקמת שכונת מורשת במודיעין מתקדמות והיא צפויה למנות  4,204 יחידות דיור.

באגף הנדסה בעיריית מודיעין מכבים רעות מדווחים השבוע כי תכניות הבינוי והפיתוח מאושרות לכל מתחמי המגורים, כאשר עד כה ניתנו היתרי בנייה ל 3,058 יחידות דיור ( כ-73% מסך כל יחידות הדיור). שאר יחידות הדיור אושרו ע"י הוועדה המקומית וממתינות להשלמת דרישות הוועדה להיתרי בנייה, (השלמות שבאחריות מגישי הבקשות להיתר). הצפי הוא כי השכונה תאוכלס באופן הדרגתי החל מתחילת שנת 2022.

החכ"ל, אשר אחראית על עבודות פיתוח השכונה, מדווחת גם היא השבוע כי היא מסיימת בימים אלו את העבודה על התשתיות התת קרקעיות.


באיזור המזרחי של השכונה המתהווה, מתבצעות עבודות גמר מתקדמות הכוללות הקמת מדרכות והסדרת צומת. עוד מתקדמות העבודות להקמת פארק עם מתקני משחק שייפתח בסביבת בנייני המגורים שיתאכלסו על מנת לספק איכות חיים גבוהה בקרבת הבית. באיזור המערבי של השכונה, מתבצעות גם כן עבודות גמר של הקמת מדרכות, הכנות לתאורת רחוב והקמת פארק. בכבישי הגישה המרכזיים לשכונה, כביש 3 וכביש 27, מתבצעות עבודות גמר מתקדמות של תאורת רחוב, הקמת מדרכות, הכנות לגינון ועוד.


מאגף מבני הציבור בעירייה נמסר כי הם נערכים לתחילת עבודות להקמת מוסדות החינוך של השכונה, שני בתי ספר יסודיים ו-13 גני ילדים וכן, מבנה לתנועות נוער.

אחד מאתרי הפנאי בשכונה יהיה פארק 'חירבת א-שון', הפרויקט הארכיאולוגי המיוחד שמוקם בלב השכונה, בהובלת רשות העתיקות. מתחם זה נמצא בשלבי עבודה מתקדמים כאשר החכ"ל מפתחת בימים אלה שבילי הליכה ובמרכזו גן הבוסתנים, שנמצא לקראת סיום עבודות עפר וניקוז. בפארק ישולבו מתקני משחק ומדשאות רחבות. העבודות להקמת הפארק צפויות להסתיים לקראת סוף 2022 ולהיפתח יחד עם אכלוס השכונה.

הפארק בעל מאפיינים ייחודיים וישלב פיתוח אינטנסיבי הכולל שבילים, שלאורכם עמדות אינטראקטיביות, פינות ישיבה, מסלול ריצה היקפי  לצד ממצאים ארכיאולוגיים מתקופת בית שני ובהם, מקווה טהרה, גת תעשייתית, בית חווה חשמונאי, בית אחוזה קדום, בית בד ועוד. התכנון שם דגש על נגישות מרבית שתאפשר שימוש למגוון אוכלוסיות. 

חיים ביבס, ראש העיר: " העבודות להקמת שכונת מורשת נמצאות בעיצומן ובמלוא התנופה, וכבר ניתן לראות מספר מתחמים בהם עומדים הבניינים הראשונים. הצפי הוא שבסוף השנה הדיירים הראשונים יוכלו להיכנס לביתם החדש. הנחיתי את גורמי העירייה הרלוונטיים להכין תכנית אכלוס מקיפה בכל ההיבטים לרבות המותאמות לצרכי התושבים, זאת בהתאם לסקר שביצענו לאחרונה בקרב התושבים הצפויים לגור בשכונה. אנחנו נוסיף לעשות את המיטב כדי לקדם את העבודות במטרה שכל דייר ייכנס לביתו החדש לאחר שעבר את כל הבחינות וקיבל את כל ההיתרים הנדרשים. במקביל, אנו שוקדים על תכנון אופייה של השכונה כך שיתאים לתוצאות משאל התושבים. אין לי ספק, שבכך נדייק עוד יותר את השירותים שיינתנו לתושבי השכונה ובהתאם גם רמת השירות ואיכות החיים תהיה גבוהה ביותר."