מאת: טלי גת

ביום שני השבוע, נערך מפגש של העירייה עם היזמים ובעלי העסקים העתידים לפעול בשדרה המרכזית של העיר, הנמצאת לקראת פתיחתה להרצה. האירוע נפתח בחתימה של טופס ה-4 הראשון של השדרה המרכזית, עבור חברת "אפריקה ישראל".

במפגש, הזמינה העירייה את היזמים ובעלי החנויות להקשיב לתוצאות סקר צרכי התושבים שנערך באוגוסט האחרון, ולספק להם מענה - כדי שהשדרה תהפוך ללב הפועם של העיר.

משנים את הרגלי הבילוי והקנייה

תושבי מודיעין מכבים רעות כבר התרגלו לרכוש ולבלות במתחמים מוגדרים, לצד המרכזים השכונתיים אשר מספקים שירותים משלימים. אולם בקרוב נראה שהמע"ר, לו מחכים תושבי העיר כבר שנים – יטרוף את הקלפים.
האם נגיע לשדרה היפה לאורך כל שעות היום? האם נתרגל לשבת בבתי הקפה בכל מזג אוויר, בדיוק כמו שעושים באירופה? האם החניה תענה על הביקוש או שמא נעשה מעשה ונגיע גם ברגל?

ואחת השאלות הנוקבות – האם בני הנוער המשוועים למקומות בילוי הולמים יאמצו את השדרה המרכזית?

 

תמהיל מגוון

מרכז העסקים הראשי של מודיעין תוכנן כך שיכיל מגוון שימושים, פרטיים, מסחריים וציבוריים באופן שיקנה למקום את הצביון של 'לב פועם' לאורך כל שעות היום ובמגוון רחב של פעילויות. לאורך השדרה ממוקמות מעל שדרת המסחר 470 יחידות דיור, מרביתן קטנות כמקובל במרכזי עיר רבים. הקומה המסחרית כוללת חנויות, בתי קפה, פאבים ומסעדות. כבר היום ידוע שבין המסעדות הרבות נמצאות גם ה'מורדן בר' (מסעדת המבורגרים) הוותיקה מליגד, 'הקסבה' (שיפודיה), גלידריה וה'פסטה בסטה' המוכרת.


לאורך השדרה, אשר ניכר בה הפיתוח המושקע, ימוקמו גם בריכות נוי, מזרקות מים, בית מלון, בית דיור מוגן, מרכז המוסיקה העירוני, מוזיאון מורשת החשמונאים ועוד מבני ציבור אשר ימשכו קהל לאזור לאורך השנה. עוד בוחנת העירייה אפשרות להצבה של אלמנטים חזותיים לאורך השדרה, שיהוו מוקד עניין לכל המשפחה כדוגמת תאורה דקורטיבית או פסל I LOVE MODIIN - מוניומנט שיהווה אטרקציה לצילום ולפרסום ברשתות החברתיות.

בחלקה התחתון של השדרה יהיה חיבור לקניון עזריאלי וכן תהיה כיכר ואזור המיועד להקמת שוק עירוני. 


בין הפעילויות הצפויות ביוזמת העירייה צוינו הפסטיבלים הקבועים של העיר, אירועי הקיץ האינטנסיביים, הקרנות סרטים, שעות סיפור, הפעלות לכל המשפחה בשעות אחר הצהריים, Happy Hour למבוגרים בשעות הערב  ועוד. 
מהעירייה נמסר כי היא מעודדת את היזמים לספק מענה לצרכי התושבים כפי שפורסמו בסקר שנערך בשיתוף חברת התוכן והאסטרטגיה "שלומית עצבה".

במעמד הישיבה ציין ראש העיר כי מלבד שני החניונים העירוניים יוכלו התושבים לחנות בחניונים המוקמים על ידי היזמים ואם העלויות בחניונים אלו תהיינה הוגנות הרי שתושבי העיר ימלאו את השדרה ואת העסקים.

 

81% מעוניינים באזור בילוי הפתוח בשבת

בסקר שנערך לאחרונה ע"י העירייה, התבקשו התושבים לציין את העדפותיהם בנוגע למע"ר החדש.  98% מהעונים על הסקר ציינו שיבקרו בשדרה ויהפכו אותה לחלק משגרת הבילוי והמסחר שלהם בעיר (57% נשים והשאר גברים, 75% אשר הגדירו את עצמם כחילוניים ו- 72% בעלי משפחות עם ילדים). בתוצאות הסקר בא לידי ביטוי הרעב של התושבים לבילויים לאורך כל השבוע, בדגש על סוף השבוע והמחסור המורגש במקומות בילוי בדגש על בתי קפה ומסעדות הפתוחים בשבתות.

בנוסף ציינו התושבים שהם מעדיפים לצאת לפסטיבלים ולמופעים. גם בעניין זה הדגיש ראש העיר כי הקציב תקציב שנתי של יותר ממיליון שקלים עבור קיום אירועים בשדרה וסיוע יינתן גם ליוזמות פרטיות של בעלי העסקים במתחם.

הצעירים מניעים את הפעילות

מודיעין כבר אינה העיר החדשה שהכרנו לפני 20 שנה. הילדים גדלו והפכו לבני נוער המחפשים מה לעשות. בעיריית מודיעין הבינו שאם לא יזדרזו לספק את צרכי הנוער בתחומי העיר יקבעו הצעירים את אהבתם לתל אביב ולירושלים. אין ספק כי עשייה מוקפדת, במספר רבדים ובכללם בתחום הבילוי והצריכה, יאפשרו לבני הנוער להישאר בעיר ואולי גם לחשוב ברצינות על המשך מגורים בה. אז צעירים יקרים והוריהם שימו לב, בשדרה המרכזית של המע"ר ישנו תכנון להקים גם מרכז צעירים ו- HUB יזמות, ויקוימו הרצאות טד, מסיבות רחוב ועוד.

 

מתכנון לביצוע - האתגרים

הישיבה המחויכת, המלווה במצגת מקצועית ובחתימה על טופס 4 הראשון עבור 'אפריקה ישראל', לימדה אותנו כי בעירייה יעשו הכל כדי שהשדרה הזו תצליח. ראש העיר, אשר ציין זאת יותר מפעם אחת, אף הדגיש כי ישמח לשמוע על כל רעיון נוסף אשר יכול לקדם את השדרה. יחד עם זאת, מיום זה ועד ליום בו נראה את השדרה מאוכלסת במלואה בעסקים ושוקקת מלקוחות ומבלים עדיין נותר להתמודד עם מספר אתגרים:

• השדרה תפתח בשלבים

• העסקים יצטרכו להתמודד עם הסדרי הנסיעה והחניה

• הארנונה לא תוזל, לא בתחילת הדרך ולא בהמשך. מרכז העיר הוא מטבע הדברים מקום יקר יותר ולעיר יש עוד אזורי תעסוקה שצריכים לפרוח ולהצליח ולכן לא תהייה איפה ואיפה.

מהעירייה נמסר כי: "השדרה המרכזית תייצר רצף אורבני עירוני עבור הולכי הרגל ותהווה חיבור כל האלמנטים של מרכז העיר: כיכר התחבורה, פארק ענבה, תחנת הרכבת "מודיעין מרכז", קניון עזריאלי מבני ציבור שונים."