צילומים: דוברות עיריית מודיעין מכבים רעות

התפרצות נגיף הקורונה בחודש מרץ האחרון העמידה את ישראל בפני משבר מסוג חדש. התמודדות מול נגיף לא מוכר ותחלואה שמתפשטת במהירות ברחבי העולם ובארץ. התפרצות הקורונה לא פסחה כמובן גם על העיר מודיעין מכבים רעות אשר לתקופת זמן מסויימת אף היתה אחת הערים עם התחלואה הגבוהה ביותר בישראל.

בחודש אפריל, בשיאו של הגל הראשון של התפרצות הקורונה, החליט ראש העיר, חיים ביבס, כי כדי למגר את הנגיף על העירייה לקיים מעקב מתמיד אחר התקדמות התפרצות הנגיף בעיר וזאת על מנת למצוא מהר ככל הניתן את מקורות שרשרת ההתפרצות ולגדוע אותן במהרה. וכך, לפני כחצי שנה הוקם חמ"ל הקורונה העירוני, שבראשו עמדה רכזת הבריאות העירונית, מיכל אלימלך. במסגרת פעילות זו יצרה אלימלך קשר ראשוני עם התושבים אשר אבחנו כחיוביים לנגיף,  שמרה איתם על קשר אישי וליוותה אותם עד להחלמתם.

עם התגברות התחלואה הוחלט על הגדלת המשאבים להפעלת החמ"ל וגויסו עובדי עירייה נוספים ממחלקות שונות שעקב המצב פחתה פעילותן. מידי יום שוחחו עובדי החמ"ל עם התושבים המאובחנים כחיוביים לקורונה וליוו אותם ואת בני משפחותיהם. הקשר האישי של החמ"ל העירוני עם החולים הביא לכך שבידי העירייה תמונת מידע מלאה אודות הנעשה בעיר, מה שאפשר לעירייה לקבל החלטות מושכלות על המשך פעילותה.


כיום החמ"ל פועל בשיתוף פעולה עם פיקוד העורף, משרד הבריאות ועם קופות החולים בעיר. הוא מונה 14 עובדות אשר עברו הכשרה על ידי פיקוד העורף ומוסמכות כמתשאלות קורונה. במסגרת זו העובדות יהיו מוסמכות לערוך חקירות אפידמיולוגיות ולהעלות את הנתונים לאתר של משרד הבריאות באופן מיידי.


במקביל יצר מנהל אגף המיחשוב של העירייה, מוטי מזרחי, מערכת עירונית מתקדמת ובה מוצג מידע מעודכן על מצב התחלואה בעיר. המערכת מרכזת נתונים בזמן אמת על מספר התושבים שנמצאו חיוביים לנגיף וכוללת פילוח לפי שכונות, מוסדות חינוך, מגמות התחלואה ועוד.


מהעירייה נמסר כי בכל יום מקבלות עובדות החמ"ל נתונים על חולים חדשים בעיר ואודות אנשים הנמצאים בבידוד, ממשרד הבריאות. נתונים אילו מוזנים ישירות לתוך המערכת של העירייה וכך מוצגים בה נתונים מדויקים על מצב הקורונה בעיר. במקביל, עובדות החמ"ל יוצרות קשר ישיר עם משפחות החולים מרגע קבלת ההודעה, שומרות אתן על קשר בכל מהלך הבידוד או האשפוז, ועד האישור על החלמתם. החמ"ל אף דואג לסייע להן ככל האפשר ולתת מענה לכל הצרכים ביחד עם הגורמים העירוניים הרלוונטיים על מנת לוודא שהם מקבלים את התמיכה המירבית בתקופת הבידוד שלהם.