השריפה הגדולה שפרצה ביער בן שמן ביום חמישי, 23.5, התפשטה במהירות רבה וגרמה לנזק חמור וכבד ליער. " מדובר בנזק בקנה מידה היסטורי" אמרו בקק"ל, "כ- 30% מהיער נשרף".

שטחים נרחבים מאוד נשרפו ביער ועדיין קשה להעריך כמה עצים נפגעו במה שנחשב לריאה הירוקה של גוש דן.

צוותי הכיבוי של קק"ל הצטרפו אל לוחמי האש של שירותי הכיבוי וההצלה ועמלו יחד שעות רבות, בחום הכבד, בנסיון להשתלט על הלהבות ולעצור את האש המתפשטת לפני שתכלה שטחים נרחבים יותר. במקביל למאמצי כיבוי מוקדי השריפות, חפרו עובדי ויערני קק"ל גם קווי חיץ באדמה והכינו קווי בידוד כדי לכתר את האש ולבודד אותה על מנת שלא תפלוש לשטחים הירוקים.

מנהל אזור החוף והשפלה של קק"ל, גלעד מסטאי, אמר: ״הנזק עצום לא רק ליער אלא גם לבעלי החיים", והוסיף ״צוותי היערנים שלי מכבים את היערות בדמעותיהם״.


מדוברות כבאות והצלה ישראל נמסר היום כי נבדק חשד להצתה. לזירה הגיעו צוותי חוקרים מאגף החקירות של הכיבוי, בסיוע כלבים וציוד טכנולוגי. ממצאי החקירה עד כה מצביעים על כך שהיו מספר מוקדי שריפה, מה שמעלה את החשד להצתה. החקירה נמשכת וממצאי החקירה הסופיים יפורסמו בהמשך.


אתר חשוב נוסף שנפגע בתוך שטח יער בן שמן, הוא אתר ההנצחה קדושי זגלמביה לזכר יהדות זגלמביה שבדרום מערב פולין, שנמחקה במלחמת העולם השנייה. אתר ההנצחה שנבנה במקום וטופח במשך שנים, נשרף לגמרי.

יו"ר הקרן הקיימת לישראל, דניאל עטר, אמר בסוף השבוע: "אנחנו נשקם את היער. יחד עם תנועות הנוער וחניכי המכינות נחזיר את היער להיות ירוק. זו המשימה של קק"ל."

צילום: מודיעינט