מאת: רמי היפש | צילום: יעל אבל

ישראל היא אומת סטארט-אפ ומעצמת סייבר, אך עדיין הפערים בה בין מספר הגברים שמגיעים ליחידות הסייבר ולחברות הייטק מובילות או חדשניות למספר הנשים הוא גדול. כדי לאפשר ליותר נשים להיכנס לתחום, התחילו לקיים תוכניות שונות, שאחת מהן היא תוכנית 'סייבר גירלז קלאב'.

בימים אלה מסתיים המחזור הראשון של התוכנית, שהועבר כפיילוט לתיכוניסטיות ממודיעין. מטרת התוכנית היא הקניית ידע וניסיון בתחום הסייבר לצד רכישת מיומנויות חשיבה מפותחות. התוכנית מעניקה לנערות המשתתפות בה כלים מתאימים בכדי להתקבל ליחידת הסייבר היוקרתית 8200, ולעשות שירות צבאי משמעותי, כזה שאף עשוי להתפתח לקריירה מצליחה.

מדובר על תוכנית בת שנתיים לכיתות י- יא', שמכשירה 60 בנות מחוץ לשעות הלימודים, אליה מתקבלות תלמידות מצטיינות שעברו מיונים ארוכים ללא צורך ברקע קודם במחשבים. התוכנית מתקיימת ביוזמת ובסבסוד סטארט-אפ ניישן סנטרל, ארגון ללא כוונת רווח הפועל לקידום תעשיית ההייטק הישראלית, 8200 וקרן רש״י. הבנות משלמות 3,000 שקל בלבד (30% מעלותה). בשנה הבאה התכנית צפויה להתרחב לרשויות נוספות: חולון ראשון לציון, גן יבנה ומודיעין.

"רק 3% מהבנות משרתות ב-8200. מרבית הבנות נופלות במבחני הכניסה ליחידה, אומרת מתי צוויג מנהלת תוכניות כוח אדם בסטארט-אפ ניישן סנטרל: "בניגוד לבנים שמקדישים את כל מרצם מול המחשב, הבנות שומרות לעצמן עוד מרחבי התעניינות. ברגע שיש מספר מצומצם של אנשים שיכולים להתקבל ליחידה, הבנים עוברים את הבנות. אם ניתן להן כלים ונכשיר אותן לצורת החשיבה שנדרשת לעמוד במבחנים, שיעור ההצלחה שלהן יהיה גבוה יותר. חסם נוסף שיש לנשים הוא שאם הן לא מרגישות 100% מתאימות, זה מייצר אצלן חוסר בטחון ופקפוק בעצמן. אצל גברים זה לא כך. הבנות מלכתחילה הולכות למסלולים שהן בטוחות שיצליחו בהם".

הדס לוי ביליג, מנהלת תחום תוכניות ב-8200, מספרת עם אילו כלים הבנות יוצאות בסוף התוכנית: "ראשית, הן רוכשות הבנה מקצועית טובה ברשתות, שזה הסייבר. והדבר השני שהתוכנית מקנה להן, זה מיומנויות של המאה ה-21. כל מה שקשור לכישורים רכים של סקרנות, חקרנות, חדשנות, למידה עצמית ועד לתחושת מסוגלות. ההנחה היא שצריך לחזק מיומנויות אישיות לצד המיומנויות הטכנולוגיות".

מיכל עוזרי (16), תלמידת כיתה יא' בעירוני ב' שמשתתפת בתוכנית: "בהתחלה תכננתי לראות אם אני יכולה רק להתקבל לתוכנית. ומהר מאוד גיליתי שבתחום הזה חסרות נשים, וכפמיניסטית רציתי את זה יותר. זאת אחת התוכניות המעשירות והמעצימות עבור נשים בתחום הסייבר. למדתי המון על מחשבים ועל איך לחשוב מחוץ לקופסה. נותנים לנו את הכלים לחשוב אחרת, גם איך ללמוד עם עצמי".

טליה דבח (16), תלמידת כיתה י' בתיכון עירוני א', הגיעה לתוכנית ללא רקע במחשבים: "כשהציגו לנו את התכנית זה היה מאוד מעניין. יותר מעניין מסתם ללמוד מחשבים, אלא חקירות באינטרנט. פריצות לאתרים ולהבין מהי אותה הפרצה".