מאת: טלי גת

שכונת אבני חן בה מתגוררים אלפי תושבים סובלת בחודשים האחרונים מזיהום אוויר חמור הנגרם כתוצאה מעבודות הבנייה האינטנסיביות בשכונת מורשת הסמוכה. הבעיה החמורה קיבלה משנה תוקף עם תחילת שנת הלימודים כאשר התלמידים חזרו לבתי הספר הנמצאים בקו הראשון של העבודות ונושמים את כמויות האבק החריגות הנמצא באוויר, על הריהוט ו"בכל מקום" במשך שעות ארוכות.

לאחר הבטחות מצד נציגי העירייה, ציפו ההורים לשינוי המיוחל אולם לאחר שלדבריהם הבטחות העירייה לצמצום המפגע לא מולאו, יצאו הבוקר נציגי הנהגת ההורים מבתי הספר עירוני ה, אבני חן, חוט השני ומתחם הגנים באזור - לחסום את כביש הגישה לאתר הבנייה בשכונת מורשת.  

מאבקם של תושבי השכונה עולה שלב

לפני כ- 10 ימים התקיימה פגישה בין נציגי העירייה לנציגי הורי בתי הספר וגני הילדים בסביבה (אבני חן, עירוני ה' וחוט השני). בפגישה נסקרו עבודות הבנייה באתר לצד אותן פעולות שמבצעת ותבצע העירייה לצמצום כמויות האבק. בין הדברים נמסר להורים על ידי נציגי העירייה כי יבוצעו במקום בדיקות פתע על ידי פקחים, כי המגרסה הפועלת במקום תורחק,  יורטבו צירי הנסיעה באתר הבנייה על מנת לצמצם את ענני האבק ותיבדק אפשרות לפריצת דרכים חדשות לאתר הבנייה.  

לטענת ההורים, הימים חלפו אך צעדים משמעותיים לא ננקטו. נציגי הוועדים ותושבי השכונה טוענים כי הקבלנים מתנהלים בניגוד להיתר שניתן להם ע"י העירייה, לא נראה כי נעשית אכיפה והמפגע לא צומצם  (אע"פ שהרטבת הצירים בוצעה) והתלמידים ותושבי הסביבה סובלים מקשיי נשימה ובעיות בריאות. לאור כל זאת החליטו נציגי הנהגת ההורים לקיים הפגנה והפיצו הודעה בזו הלשון: " הורים ותושבים יקרים, המאבק באבק עולה שלבהגיע הזמן להראות נוכחות ואחדות למען בריאות הילדים. נתכנס ונחסום את דרך הגישה ממנה נכנסות ויוצאות משאיות לאתר הבניה בשכונת מורשת, זאת לאחר שהבטחות העירייה לא מולאו כולן, וזאת מאחר וישנם קבלנים שמתנהלים בניגוד לחוק ולהיתר שניתן להם. זה הרגע להתייצב ולהפגין לטובת המאבק, לטובת הילדים, ולהראות שהמצב הנוכחי לא יכול להמשך.

מעיריית מודיעין מכבים רעות נמסר בתגובה:

"העירייה יצאה בתכנית עבודה נרחבת, על מנת לסייע כל הניתן בהפחתת האבק באתר הבנייה. מדובר בגיוס מוגבר של כלל זרועות הביצוע בעירייה – הפיקוח העירוני, הפיקוח על הבנייה, החכ"ל, יחידת איכות הסביבה והניקיון, אשר נרתמים במציאת פתרונות מדי יום לשלב עבודות העפר המאתגר בשכונה של 4,000 יחידות דיור. בתחום האכיפה, מדי יום, פוקדים את השטח בשעות שונות, עובדי הפיקוח על הבנייה, איכות הסביבה והפיקוח העירוני אשר נותנים דו"חות על אי הרטבת כבישי הגישה ונסיעת משאיות ללא כיסוי. הגברת האכיפה גם הובילה לדרישה של העירייה מהיזמים לבצע עבודות לריבוד דרכי הגישה ולהרטיב גם את האתרים והצירים בתוך המתחמים. כמו כן, מבצעים היזמים בפיקוח החכ"ל, טיאוט יומיומי מוגבר בדרכי הגישה.

בתחום הניקיון במוסדות החינוך, הוארכו שעות הניקיון בשטחי מוסדות החינוך ומתבצע ניקיון בחצרות בתי הספר, מדי יום. כמו כן העירייה תתקין על גבי הגדרות בדי יוטה שיסייע למניעת כניסת האבק למתחם בית הספר.

בנוסף, בימים אלה מבצעת החכ"ל עבודות לדרכי יציאה נוספות מהשכונה. מדובר בשתי דרכים חדשות שמטרתן לצמצם תנועת כלי עבודה בסמוך לשכונת אבני חן דבר שיסייע, גם הוא, לצמצום ענני האבק: האחת פתיחת יציאה משכונת מורשת לכביש יהודה המכבי, כמאה מטרים לפני הגשר, מדרום לשכונת אבני חן. עבודות אלה כבר החלו כאשר בשבועות הקרובים ייסלל הכביש שיאפשר יציאה משכונת מורשת לכביש יהודה המכבי. היציאה השנייה מתוכננת לאפשר נסיעה ממורשת לכביש 431. העבודות להכשרת כביש זה נמצאות בעיצומן והן צפויות להיערך מספר חודשים בודדים, כאשר עם השלמת העבודות ייהפך ציר זה לציר המרכזי לכניסה וליציאה של משאיות וכלי עבודה נוספים לשכונה. כמו כן, החכ"ל האריכה את הכבישים המרובדים ביציאה משכונת מורשת, וזאת במטרה לצמצם את מרחקי הנסיעה של כלי העבודה על דרכי עפר."