מאת: רמי היפש

תושבים ממודיעין וארכיאולוגים מנסים בשבועות האחרונים למנוע את הריסתו של אתר ארכיאולוגי – חירבת נבי זכריה שנמצא באזור התעסוקה ליגד במודיעין. הארכיאולוגים גילו במקום יישוב מוסלמי-נוצרי בן 1,200 שנה שאמור להיהרס ולפנות מקום למרכז לוגיסטי.

החפירות במקום התחילו לפני שלוש שנים, במה שמתואר כחפירות הצלה - חפירות שעורכת רשות העתיקות לפני שהאיזור מועבר ליזמים. לפני שנה גילה הצוות שעבד במקום, שהוא נמצא בעיר מלפני 1,200 שנה – מהתקופה שהחליפות העבאסית והחליפות הפאטמית שלטו באזור.

בעיר התגלו בתים מפוארים מאוירים בפסיפסים, בארות מים, בתי בד ובתי מלאכה לזכוכית. התכשיטים שהתגלו בחפירות הצביעו על עיר עשירה, ששירתה את האנשים שעברו בין רמלה לירושלים. זאת הפעם הראשונה שבאזור הזה מתגלים שרידים המתאימים לתקופה המוסלמית.

כל הממצאים האלה של רשות העתיקות יתויקו, יצולמו ואחר כך אמורים להתכסות ולעבור לידי היזמים שקנו את השטח, כדי שיוכלו לבנות את המרכז הלוגיסטי בו הם חושקים. ברשות העתיקות טענו שבקו הדק בין הדאגה לממצאים הארכיאולוגיים, להתפתחות כלכלית מודרנית, האיזון במקרה של חירבת זכריה נשמר.

זאת לא התחושה של הארכיאולוגיים שעבדו במקום וגם לא של חלק משוחרי הטבע במודיעין, בהם עמותת תושבים משפיעים במודיעין, שמנסים למנוע את הריסת המקום: "עמותת תושבים משפיעים במודיעין קוראת לראש העיר חיים ביבס ולחברה הכלכלית במודיעין לשקול מחדש את החלטתם לבנות מרכז לוגיסטי באתר של חורבת זכריה באיזור התעשייה בליגד", מסר גדעון בכר בשם העמותה, "מדובר באתר בעל ערך היסטורי וארכיאולוגי ייחודי ומשמעותי בתולדות האזור, והריסתו כתוצאה של בנייה מרכז לוגיסטי עליו, תביא לנזק בלתי הפיך למורשת ולהיסטוריה של העיר מודיעין".

לטענת העמותה, פיתוח המקום רק יוסיף לכלכלת העיר: "לא ייתכן שמרכז לוגיסטי משעמם וסתמי, עשוי בטון וברזל, ימחק היסטוריה של אלפי שנים, ויבוא במקום פנינת היסטוריה מרשימה וחשובה זו. יתרה מכך, רווח כלכלי גדול יותר היתה מפיקה עירית מודיעין אם הייתה משמרת את האתר הזה, כמו אתרים נוספים ורבים המצויים באזורנו, וממנפת אותם לטובת פיתוח התיירות ומיתוג מודיעין כמרכז שואב למבקרים ותיירים. אנו קוראים לתושבי מודיעין להביע התנגדות נחרצת לפגיעה בלתי הכרחית באתרי מורשת בשטחי העיר."

שמעון גואטה, חבר מועצת העיר, האחראי על תיק תיירות ומורשת אומר כי כיוון שהקרקע שייכת לרשות מקרקעי ישראל, רשות העתיקות היא היחידה שיכולה להחליט אם לשחרר את הקרקע לבנייה: "זה לא כמו במקומות אחרים במודיעין, כדוגמת גבעת התיתורה או שכונת מורשת, שבהן אנחנו דואגים לשימור", הוא מבהיר. 

 

צילומים: יאיר שחר מעמותת תושבים משפיעים במודיעין.